Fakty i mity o e-recepcie – wszystko, co warto wiedzieć

fakty i mity o e-recepcie

By kupić w Polsce leki wydawane z przepisu lekarza, potrzebna jest e-recepta. Jest to dokument cyfrowy, który w Polsce wprowadzony został już jakiś czas temu, jednak wciąż krąży wokół niego wiele mitów. Co tak naprawdę należy wiedzieć o e-receptach, ich wystawianiu oraz realizacji? Jakie są fakty i mity o e-recepcie? Sprawdzamy!

Czym są e-recepty i co należy o nich wiedzieć?

E-receptami nazywa się recepty elektroniczne, czyli dokumenty cyfrowe wystawiane pacjentom przez lekarzy. E-recepty uprawniają do wykupienia leków wydawanych z przepisu lekarza w aptece. To dokumenty imienne, które wystawiane są w określonych przypadkach, to znaczy, kiedy pacjent ma wskazania do stosowania danego leku. E-receptę można otrzymać od lekarza przyjmującego na NFZ, ale może ją też wystawić lekarz przyjmujący prywatnie, o ile ma ku temu podstawy.

Nie każdy wie, ale recepta elektroniczna może być wystawiona również zdalnie, bez bezpośredniego kontaktu na linii lekarz-pacjent. Biorąc pod uwagę, co to znaczy e-recepta i w jaki sposób się ją wystawia i otrzymuje, nie trzeba umawiać stacjonarnej wizyty u specjalisty, by móc mieć przepisane leki. Zdalnie również mogą być e-recepty przepisywane, chociażby na stronie NaszaRecepta, przy realizacji tego dokumentu należy pilnować, ile jest ważna e-recepta. Zdalne konsultacje z lekarzem z możliwością otrzymania e-recepty mają wiele zalet, a jedną z nich jest brak potrzeby wcześniejszej rejestracji wizyty z wyprzedzeniem.

Fakty i mity o e-recepcie

Chociaż e-recepta nie jest już nowością w Polsce, wciąż krążą wokół niej pewne mity, które wymagają rozwiania. Temat e-recept nie jest pozbawiony pewnych niedopowiedzeń, a nieprawdziwe informacje są powielane w sieci, co dodatkowo myli społeczeństwo. Jakie są fakty i mity o e-recepcie? Poniżej wybrane z nich:

  1. E-receptę trzeba wydrukować samodzielnie – MIT – by zrealizować w aptece e-receptę, nie potrzebujemy jej wydruku papierowego. Wystarczy skorzystać z kodu SMS, a w kilka chwil wykupimy potrzebne leki, bez konieczności posiadania drukarki.
  2. Realizacja e-recepty w aptece nie jest skomplikowana – FAKT – wykupienie leków na wystawioną przez lekarza e-receptę nie jest trudne i poradzi sobie z tym każdy. Dodatkowym ułatwieniem są różne możliwości realizacji recepty, tzn. realizacja przez kod SMS lub kod kreskowy e-recepty.
  3. Po przypadkowym usunięciu SMS z kodem, nie zrealizuję e-recepty – MIT – dokumenty cyfrowe, jakimi są e-recepty, wysyłane są do pacjenta również e-mailem, poza tym zapisują się na koncie IKP. W każdej chwili można mieć zatem dostęp do swoich e-recept, nawet jeśli usuniemy przypadkiem SMS.
  4. E-recepty nie trzeba jednorazowo realizować w całości – FAKT – leki przepisane na e-recepcie można wykupywać w miarę zapotrzebowania. Nie ma potrzeby realizacji e-recepty w całości jednorazowo.
  5. Mogę otrzymać e-receptę na leki dla kogoś innego – MIT – e-recepty są dokumentami imiennymi, które wystawiane są na konkretne dane pacjenta, w tym też na jego PESEL. Otrzymać można e-receptę dla siebie.
  6. E-recepty nie trzeba realizować osobiście – FAKT – e-receptę w imieniu pacjenta może bez trudu zrealizować bliska mu osoba. Musi jednak mieć dostęp do danych umożliwiających realizację e-recepty, czyli do kodu SMS i numeru PESEL pacjenta, ewentualnie do kodu kreskowego e-recepty.
  7. E-recepty przez Internet są nielegalne – MIT – wybierając rzetelny podmiot medyczny, który oferuje zdalne konsultacje lekarskie, nie trzeba martwić się o legalność otrzymanej e-recepty.
  8. E-recepta może się przeterminować – FAKT – wszystkie e-recepty mają swój termin ważności, po którego upłynięciu nie można już leków wykupić. Dla większości leków jest to 30 dni, ale np. dla antybiotyków to już jedynie 7 dni.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *