W Gdańsku, jak przystało na prawdziwie morskie miasto, istnieje szeroka oferta rejsów pasażerskich i wycieczkowych.
Jeszcze na początku XX wieku Gdańsk bywał określany mianem „Wenecji północy” w nawiązaniu do licznych miejskich kanałów. Wiadomo też, że drogi wodne wewnątrz miasta były bardzo popularne, istniało wiele przystani, a nawet wejścia do budynków bezpośrednio od strony wody. Dziś część kanałów w Gdańsku zniknęła i rzadko kto podpływa łódką do domu, ale wciąż istnieje wiele możliwości, aby poznawać miasto od strony wody.
Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku
Po Gdańsku
Podstawowym połączeniem wodnym w obrębie Gdańska są linie tramwaju wodnego pływające po Motławie i Martwej Wiśle. Obie zaczynają trasę w pobliżu Głównego Miasta. F5 pływa między Żabim Krukiem a Westerplatte, a F6 między Targiem Rybnym a Narodowym Centrum Żeglarstwa. Obsługiwane są przez statki mogące pomieścić 40 osób. Ich operatorem jest Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, kursują po 3 razy dziennie w obie strony od 1 maja do końca września. Na Westerplatte można też dostać się statkami stylizowanymi na galeony – „Lwem” oraz „Czarną Perłą”. W sezonie wakacyjnym oba wypływają po kilka razy dziennie z przystani przy Długim Pobrzeżu.
Poza Gdańsk
Także w okolicach gdańskiej starówki swoje rejsy zaczyna Żegluga Gdańska. Jej katamaranami można dostać się z Gdańska do Sopotu (3 kursy w obie strony dziennie, rejs trwa około 1 godziny). Zaczynają kursować od kwietnia i wypływają codziennie aż do końca września. Natomiast statki z Gdańska do Helu (3 kursy dziennie w obie strony, rejs trwa około godziny) rozpoczynają kursowanie od długiego weekendu majowego i do wakacji pływają we wszystkie weekendy i święta. W wakacje natomiast codziennie.
Sprawdź również: Rejsy na Hel