Ulica Pokątna — Leadenhall Market w Londynie
Pierwszą z naszych propozycji będzie ulica Pokątna, która w filmie była miejscem pełnym sklepów z akcesoriami dla czarodziejów, a co najlepsze — dostanie się na nią wcale nie było takie proste! Wystarczy wspomnieć o pierwszym filmie, gdzie Harry wspólnie z Hagridem przechodził tam przez sekretne przejście! Na ulicy Pokątnej można było znaleźć sklep z różdżkami Olivandera czy Bank Gringotta.
W “prawdziwym” świecie ulica Pokątna to Leadenhall Market, położony w dzielnicy City of London. Mimo tego, że nie jest to zaczarowane miejsce, to i tak warto je zobaczyć na własne oczy! Nie brakuje tu licznych sklepów pełnych przeróżnych przedmiotów, a ciekawe wrażenia wizualne kryją się wszędzie! Sprawdźcie tylko motywy roślinne na ścianach i cudowny dach pokryty kryształami!
Łazienka Jęczącej Marty — Katedra w Gloucester
Łazienka Jęczącej Marty, zaprezentowana w drugiej części sagi — Harry Potter i Komnata Tajemnic to miejsce niezwykle ciekawe. Na stronach książek i w ekranizacji miejsce to było domem dla ducha Jęczącej Marty, ale to także tam można było znaleźć przejście do Komnaty Tajemnic! Jeżeli uważnie czytaliście książki, to na pewno będziecie pamiętać o tym, że w tej komnacie żył bazyliszek — naprawdę przerażające stworzenie!
Jak to jednak jest w “prawdziwym” świecie? Otóż Łazienkę Jęczącej Marty można zobaczyć na własne oczy, odwiedzając Katedrę w Gloucester, zlokalizowaną około 180 km na zachód od Londynu. Mało tego, w tym budynku znajdziemy też… wejście do wspólnego pokoju reprezentantów domu Gryffindoru! Na pewno zrobicie tu niezapomniane zdjęcia, które będą świetną pamiątką!
Peron numer 9 i ¾ – Stacja King’s Cross w Londynie
Pamiętacie peron 9 i ¾, z którego odjeżdżał pociąg do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie? Dostanie się na ten unikalny peron wymagało wbiegnięcia przez ścianę oddzielającą peron 9 i 10 na stacji King’s Cross. Ciekawe ilu z was chciało spróbować dostać się na ten peron właśnie w taki sposób?
Pragniemy wam powiedzieć jedno — wcale nie musicie próbować “przenikać” przez ścianę, gdyż peron ten… naprawdę istnieje! Otóż peron 9 i ¾ znajduje się właśnie na stacji King’s Cross w Londynie. Oczywiście nie jest to prawdziwy peron, a właściwie jedna ze ścian dworca, na której umieszczono tabliczkę, o możliwości przejścia do świata pełnego magii! Co jednak najlepsze — na miejscu znajdziecie też… wmurowany do połowy wózek bagażowy! To musi być idealna szansa na ciekawe zdjęcie z rodzinnego wyjazdu! Na miejscu znajdzie także sklep z pamiątkami.
Wielka Sala — Christ Church College w Oksfordzie
Wielka Sala była bez wątpienia jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym Hogwarcie. To tutaj odbywały się największe uroczystości, takie jak przydzielanie nowych uczniów do poszczególnych domów przez Tiarę Przydziału, ale też była miejscem. W filmie oraz w książce Wielka Sala zmieniała swój wygląd w zależności od aktualnych uroczystości!
W “realnym” świecie sama ta znajduje się w Christ Church College wchodzącego w skład uniwersytetu w Oksfordzie. Na miejscu funkcjonuje tam jadalnia kolegium, jednak być może uda wam się zobaczyć to na żywo!
Dziedziniec Hogwartu — Zamek Alnwick
Czas przedstawić miejsce, które pojawiło się w dwóch częściach przygód Harry’ego Pottera: Harry Potter i Kamień Filozoficzny oraz Harry Potter i Komnata Tajemnic! W pierwszej części to tutaj Harry wraz z innymi uczniami uczyli się latania na miotle, a w drugiej… wylądował latającym samochodem na wierzbie. Mowa oczywiście o zamku w mieście Alnwick w hrabstwie Northumberland w Anglii!
Odwiedzając to miejsce możemy oczywiście zobaczyć na własne oczy te miejsca, gdzie kręcono filmy o Harrym Potterze, jednak to nie wszystko! Na terenie zamku nie brakuje też innych, niezwykle ciekawych atrakcji, takich jak koncerty, walki rycerzy czy też Trujący Ogród – miejsce, w którym zgromadzono najsilniej trujące rośliny z całego świata!
Biblioteka Hogwartu — Biblioteka Księcia Humfreya w Oksfordzie
Biblioteka Hogwartu w książkach oraz filmach była źródłem niemalże nieskończonej wiedzy o magii, zielarstwie, eliksirach i nie tylko! Pierwszy raz była ona przedstawiona w filmie Harry Potter i Kamień Filozoficzny, kiedy główny bohater zakradł się nocą pod peleryną niewidką, aby dowiedzieć się nieco więcej o kamieniu filozofów!
W prawdziwym świecie pierwowzorem Biblioteki Hogwartu była znajdująca się także na Uniwersytecie Oksfordzkim Biblioteka Księcia Humfreya. Przez lata byłą ona miejscem pozyskiwania wiedzy przez najważniejszych ludzi w historii całej Wielkiej Brytanii! Królowie, politycy, naukowcy czy pisarze — wielu z nich spędzało swój czas właśnie tutaj!
Chatka Hagrida — North York Moors
Jeżeli pamiętacie postać Hagrida (a trudno jej nie pamiętać), to podczas oglądania filmów o czarodziejach na pewno zwróciliście uwagę na chatkę Hagrida. Mimo tego, że sam Hagrid był niezwykle postawną postacią, to jego dom był naprawdę niewielki! Położony na skraju zakazanego lasu był miejscem, gdzie Harry, Hermiona i Ron spędzali wiele czasu, rozmawiając z Hagridem na wiele tematów!
Oryginalne miejsce nagrywania scen z domku Hagrida znajdziemy w górskiej dolinie Glencoe w Szkocji, jednak my mamy dla was inną gratkę. Powinniście koniecznie odwiedzić znajdujący się w Anglii Park Narodowy North York Moors. To tak będziecie mogli spędzić czas w… replice chatki Hagrida, stworzonej przez fankę serii autorstwa J.K. Rowling!
Hogsmeade — Goathland w Yorkshire
Hogsmeade na stronach książek o Harrym Potterze była magiczną wioską niedaleko Hogwartu, która była jedynym w Wielkiej Brytanii miejscem, zamieszkanym wyłącznie przez osoby z magicznymi zdolnościami. Pojawiała się ona wiele razy w filmach, a niedaleko Hogsmeade, znajdowało się jezioro Hogwartu, gdzie po wejściu do łódki udawaliśmy się wprost do szkoły magii!
Hogsmeade w “prawdziwym” świecie to Goathland, niewielka wieś angielskim hrabstwie North Yorkshire, około 55 kilometrów od miasta York. Jest ona naprawdę niewielka, jednak mamy pewność, że znajdziecie tu kilka znajomych punktów!
Lekcje eliksirów i nie tylko — Opactwo Lacock w Chippenham
Na pewno pamiętacie liczne sceny z pierwszej części filmowej serii o Harrym Potterze, kiedy bohaterowie odbywają lekcje eliksirów z profesorem Quirellem, który jak się później okazało, skrywał niezwykły sekret. Warto także wspomnieć o odkryciu przez Harry’ego legendarnego zwierciadła Ain Eingarp. Co łączy te sceny?
Otóż znaczna większość scen, o którym mówimy była nagrywana w opactwie Lacock w Chippenham! Sama wioska, w której znajdziemy to opactwo jest również warta odwiedzin! Nie brakuje tu planów zdjęciowych z filmów o czarodzieju — koniecznie odwiedźcie dom Harry’ego Pottera oraz mugolską wioskę!
Pociąg The Jacobite
Wsiadając do pociągu The Jacobite, możecie naprawdę poczuć się tak, jak bohaterzy książek o Harrym Potterze! Pociąg ten kursuje pomiędzy Fort William a Mallaig, jednak co najlepsze, wszystko odbywa się przy pomocy pociągu parowego, zupełnie jak u J.K. Rowling. Przez okna tego pociągu będziemy mogli zauważyć naprawdę piękne widoki, a na szczególną uwagę zasługuje liczący 21 łuków wiadukt o nazwie Glenfinnan, który regularnie pojawiał się w serii wspominanych dziś filmów!
4 Privet Drive
Na samym koniec zostawiliśmy atrakcję, która atrakcją raczej nie jest, jednak jest niezwykle ważną dla fanów książek i filmów o Harrym Potterze. Mowa oczywiście o wręcz ikonicznym domu przy Privet Drive numer 4, gdzie swoje dzieciństwo spędził Harry Potter, w domu Vernona i Petunii Dursley i w towarzystwie Dudleya, ich nieznośnego syna. Dom ten został ukazany w filmie Harry Potter i Kamień Filozoficzny.
Musimy was jednak z czymś zaskoczyć, gdyż dom przy Privet Drive numer 4… to tak naprawdę dom przy Picket Post Close numer 12 w hrabstwie Berkshire, oddalonego o około 65 kilometrów od Londynu. Warto jednak pojechać na miejsce i zrobić sobie zdjęcie przy tym domu!
Sami więc widzicie, jak wiele miejsc związanych z filmami o Harrym Potterze możecie odwiedzić podczas swojej następnej wizyty na Wyspach Brytyjskich. Mamy nadzieję, że zobaczycie je wszystkie!
A wy — czy dodalibyście coś jeszcze do naszej listy? Dajcie znać w komentarzach!