Co robić w górach, gdy pada deszcz? Jakie atrakcje dla dzieci czekają na nas w Tatrach, Beskidach lub Karkonoszach, jeśli za oknem leje lub chmury skutecznie odstraszają nas przed wyjściem na szlak? Uspokajamy – naprawdę jest gdzie pójść.
Zobacz koniecznie:
Tatry i Zakopane na niepogodę
Kąpiel z widokiem na góry
W Zakopanem znajdziemy kilka naprawdę ciekawych atrakcji, które pozwolą nam się schronić przed chmurami lub deszczem. Po pierwsze, tu i w okolicach mieszczą się rewelacyjne kompleksy basenowe wykorzystujące bogactwo wód termalnych. Tuż obok Zakopanego widokiem na Tatry i gorącą wodą kuszą dwa wielkie obiekty Termy Bukovina i Termy Chochołowskie. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, “dzikie rzeki”, wodne place zabaw, a dla dorosłych jacuzzi, sauny i spa – słowem wchodzisz i pogoda przestaje mieć znaczenie. W równie popularnej co Zakopane Białce Tatrzańskiej mamy z kolei Termę Bania, a kilkanaście minut dalej, w Szaflarach – Termy Gorący Potok i Termy Szaflary. Jest tu jeszcze oczywiście Aquapark Zakopane czy położone na zboczu Gubałówki Kąpielisko Szymoszkowa na Polanie Szymoszkowej.
Zwierzęta z bliska
Ciekawe atrakcje dla dzieci w Zakopanem na niepogodę? Pamiętajmy, by nie ograniczać się do słynnych Krupówek i ich zatłoczonych w czasie deszczu knajpek. To też miejsca, które przybliżą nas do świata zwierząt. W Myszogrodzie zaobserwujemy ok. 1000 myszy z całego świata na tle artystycznych, stworzonych dla nich stref tematycznych. Nieco więcej egzotyki doświadczymy w Papugarni Egzotyczne Zakopane (największej w woj.małopolskim), Reptarium Zakopane, w którym można podejrzeć życie kameleonów, pytonów, jaszczurek czy żółwi, czy Motylarni Zakopane.
Tatrzańskie jaskinie
Ciekawym pomysłem na rodzinny czas, który nie straci wiele, jeśli na niebie królować będą chmury lub deszcz, jest odwiedzenie jaskiń. Dojście do nich zazwyczaj nie trwa długo, a na miejscu – powiedzmy sobie szczerze – panuje spora wilgotność, więc właściwie nie odczujemy różnicy. Na spacer z dziećmi polecamy Dolinę Kościeliską. Warto wybrać się tu do Jaskini Mroźnej, Smoczej Jamy, Jaskini Obłazkowej, Jaskini Raptawickiej i Jaskini Mylnej. Do niektórych z nich wejście prowadzi po stromej ścianie, więc dopasujmy wyzwanie do wieku naszych podopiecznych. Po słowackiej stronie jest jeszcze Jaskinia Bielska (tuż obok parking) uznawana za najpiękniejszą z tatrzańskich jaskiń.
Kultura, nauka i rozrywka dla dzieci
Trochę edukacji w biały dzień? Tak mimochodem, bo dzieci i tak przede wszystkim będą się dobrze bawić. Warto przyjść do Centrum Edukacji Przyrodniczej – najnowocześniejszego tego typu obecnie obiektu w regionie, w dodatku z darmowym wstępem. Jest tu chociażby największa w Polsce makieta Tatr, trójwymiarowe dioramy, fragment jaskini, kino 4D czy sala odkryć, w której nauczymy się np. orientacji w terenie, rozpoznawania odgłosów zwierząt.
Ciekawym pomysłem jest też udział w kulturalnych wydarzeniach regionu, np. corocznych Spotkaniach z Filmem Górskim (spotkania z wybitnymi himalaistami, ratownikami TOPR, wspinaczami itd.), Wielkiej Majówce Tatrzańskiej (występy artystów regionalnych, degustacje lokalnych przysmaków, prezentacja miejscowego rzemiosła). Jeśli jesteśmy tu jesienią, nie omińmy Redyka (przepędzania owiec z hal i przeprowadzenia ich do gospodarstw). A jeśli mówimy o kulturze dla starszych dzieci, Teatr Witkacego Zakopane to kolejna dobra propozycja na niepogodę. Niebanalny, odważny, z ciekawymi sztukami. Rozrywka w najprostszej postaci dla maluchów? Dobrym wyborem będzie sala zabaw Park Janosika.
Sprawdź również:
Noclegi dla rodzin z dziećmi w górach
Jednak w góry, bo deszcz nas nie powstrzyma
Może być też tak, że tak bardzo nastawimy się na spacery, że chmury nie powstrzymają nas przed wyjściem na zewnątrz. W łagodniejszym scenariuszu polecamy odkrywanie Szlaku Architektury Drewnianej. W nieco bardziej odważnym – po prostu wyjście w góry, ale na proste i dostępne szlaki. Tatrzańskie doliny Chochołowska i Kościeliska są naprawdę przepiękne, również w deszczu, a dają możliwość odpoczęcia z dziećmi w schroniskach górskich z prawdziwego zdarzenia. Można iść też drogą do Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki – to ta sama, która wiedzie na Morskie Oko, tyle że kończy się wcześniej. Ciekawą opcją jest też wycieczka do Słowackiego Raju – tam wśród wąwozów, drabinek i wodospadów i tak się nieco zmoczymy, nawet jeśli na niebie będzie świecić piękne słońce.
Zobacz też:
>> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Zakopanem <<
Beskidy na niepogodę
Szybki wjazd na górę
Nawet jeśli podczas niepogody chcemy pooddychać górskim powietrzem, w Beskidach wygodne kolejki dowiozą nas na szczyty. Możemy wjechać na te niższe (Żar z Międzybrodzia Żywieckiego, Góra Parkowa z Krynicy-Zdroju) lub wyższe (Szyndzielnia z Bielska-Białej, Skrzyczne ze Szczyrku, Czantoria z Ustronia, Jaworzyna Krynicka z Krynicy-Zdroju), a w razie załamania pogody szybko wrócić na niziny. Jeśli zdecydujemy się na wyjście mimo niepogody, warto pamiętać też o dwóch całkiem niebanalnych atrakcjach Beskidów. Po drodze do Krynicy-Zdroju mieści się Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – leśna ścieżka prowadząca wśród ogromnych skał o fantazyjnych kształtach. Z kolei w samej Krynicy warto przejść się 1030-metrową ścieżką prowadzącą na szczyt drewnianej wieży widokowej na szczycie stacji Słotwiny Arena. Instalacje edukacyjne umilą dzieciom tę podróż, chociaż widoki i tak zrobią swoje.
Zobacz też:
>> Tylicz i Krynica-Zdrój – najciekawsze atrakcje dla dzieci <<
Miejskie atrakcje dla dzieci na niepogodę
Poza tym w Beskidach nie brakuje też miejskich (i wiejskich) atrakcji dla dzieci. W Bielsku-Białej warto odwiedzić z dziećmi Studio Filmów Rysunkowych, w którym narodzili się na ekranie m.in. Reksio oraz Bolek i Lolek, i Teatr Lalek Banialuka, który od 1966 r. organizuje jeden z największych przeglądów lalkarskich na świecie – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. W Wiśle ciekawą atrakcją dla dzieci będzie zobaczenie Enklawy Budownictwa Drewnianego (część Muzeum Beskidzkiego) z działającą kuźnią czy pasieką pszczelarską, ale też Muzeum Spadochroniarstwa ze zbiorami gromadzonymi od 1978 r. Dla fanów skoków narciarskich – zwiedzanie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza lub wizyta w Galerii Sportowe Trofea Adama Małysza m.in. z medalami z Igrzysk Olimpijskich czy Kryształowymi Kulami. Jeśli będziemy w Żywcu, może uda na się namówić dzieci na wizytę w Muzeum Browaru – to bardziej atrakcja dla rodziców, ale i maluchom można ciekawie o nim opowiedzieć. Ustroń też ma swoją perełkę – kolekcję zabytkowych motocykli “Rdzawe Diamenty”.
Szukacie też tych mniej popularnych, ukrytych na uboczu? W Koniakowie znajduje się Centrum Pasterskie, w którym dzieci nie tylko spotkają się z owcami lub kozami, ale też poznają tajemnice wyrobu serów (będzie degustacja!) czy obróbki wełny. W Istebnej, na Szlaku Architektury Drewnianej, znajdziemy też skansen Chata Kawoluka. Tu, w tradycyjnej chacie z 1863 r., pośród oryginalnych sprzętów i mebli z dawnej epoki możemy z kolei nauczyć się tradycyjnej metody ubijania masła, wyplatania słomianych ozdób czy tworzenia koronkowych cudów.
Oko w oko ze zwierzętami
Beskidy to też okazja do niebanalnego spotkania ze zwierzętami, a do tego nie potrzeba pogody jak na plażę. Tu prym wiedzie Ustroń ze swoim Leśnym Parkiem Niespodzianek – przestrzenią, w której sarny czy lamy przechadzają się po zboczach, między odwiedzającymi. Równie bliski kontakt ze zwierzętami zapewni nam Farma Lama w Tyliczu, jest tu zarówno stadnina koni wraz ze szkółką, gdzie podpatrzymy, jak można opiekować się tymi zwierzętami, i minizoo z kozami, owcami, świniami i innymi uroczymi zwierzakami. Minizoo znajdziemy też w Żywcu w Parku Żywieckim. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć słynne konie huculskie, wybierzmy się np. do Końskiej Doliny w Izbach.
Adrenalina czy relaks?
Jeśli będziemy chcieli poszukać wrażeń, wybierzmy się na okołogodzinną przejażdżkę do jednego z dwóch parków rozrywki – Legendii w Chorzowie lub Energylandii w Zatorze. Jeśli bardziej kusi nas relaks i odpoczynek, Aquapark Leśna z widokiem na góry w Żywcu, Wisła z Parkiem Wodnym Tropikana czy Park Wodny Olza w Istebnej czekają.
Karkonosze na niepogodę
Karkonosze i deszcz to duet, który wcale nie musi zwiastować nudy na naszym wyjeździe. Zdziwić się można, jak wiele atrakcji dla dzieci znajduje się na niewielkim obszarze Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Jeleniej Góry i w bliskich okolicach.
Poznajemy góry – nowoczesne wystawy
Chcemy, żeby dziecko poznało ciekawą historię regionu i Karkonoszy? Zapiszmy trzy adresy. W Multimedialnym Muzeum Karkonoszy w Karpaczu zobaczymy m.in. na własne oczy, jak przez miliony lat wypiętrzały się te góry i jaki wpływ miała na nie epoka lodowcowa. Z kolei w Muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu poznamy tę bardziej mistyczną stronę gór – legendy i tajemnicze opowiadania z karkonoskiej ziemi m.in. o Duchu Gór, karkonoskich zielarzach czy poszukiwaczach minerałów. One też przyciągną dzieci nowoczesną oprawą, która zapewniła tej atrakcji zwycięstwo w konkursie “7 Nowych Cudów Polski” organizowanym przez “National Geographic”. Z kolei w Jeleniej Górze podróż w przeszłość i przyszłość Dolnego Śląska i Karkonoszy zapewnią nam Podziemia Time Gates – miejsce, w którym zobaczymy np. największą w Polsce cewkę Tesli. Ciekawym miejscem jest też Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie – tutaj poprzez zabawę dzieci dowiedzą się wiele na temat historii geologicznej Ziemi.
Deszcz i Karkonosze – dobra zabawa pod dachem
Kolejne atrakcje dla dzieci na niepogodę w Karpaczu to te bezpośrednio związane z zabawą. Pewnikami w tej kategorii są Świat Kolejek Karpacz (miniaturowe makiety kolejowe z postaciami z bajek i możliwość sterowania pociągami czy dźwigami to już gwarancja dobrej zabawy), Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO Karpacz z interaktywną wystawą z klockami, w tym 6-metrową makietą regionu oraz Miejskie Muzeum Zabawek z zabawkami z całego świata gromadzonymi przez Henryka Tomaszewskiego, założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Jeśli ktoś woli odrobinę sztuki, niech w Jeleniej Górze zajrzy do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida z repertuarem dla dzieci. Na liście ciekawych miejsc na niepogodę dla dzieci w okolicach Karpacza, Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby nie może też zabraknąć Osady Poszukiwaczy Skarbów “Żelazny Tygiel Waloński”. To jedyny skansen w Karkonoszach, w którym zobaczymy, jak wyglądały średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze, przyjrzymy się pracy garncarza, kowala czy hutnika, ale też sami wybijemy własną monetę.
Spacer lub wycieczka na niepogodę
A jeśli już postanowimy wyjść na spacer, zwiedzanie lub małą wycieczkę? Ok. 11 km od Karpacza, w Kowarach, mieszczą się dwie ciekawe atrakcje. Pierwszą są sztolnie w Kowarach, czyli trasa turystyczna pod ziemią w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach, drugą – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska (m.in. z makietą Karkonoszy ze Śnieżką, zamkiem Czocha i innymi). W Piechowicach jest kolejna bardzo ciekawa atrakcja dla dzieci wprost idealna na niepogodę w górach – Huta Szkła Kryształowego Julia. Poznamy tu tajniki wytwarzania kryształu w pracującej hucie, a dzieci będą mogły też nauczyć się grawerowania czy malowania na szkle. O ile nie będzie bardzo padać, warto też iść w Karpaczu do Parku Bajek – otwartej przestrzeni, gdzie wśród leśnych ścieżek i placów zabaw czekają na dzieci ulubione postaci z bajek, jak np. Śpiąca Królewna, Kopciuszek czy Jaś i Małgosia.
Jeśli zapragniemy popluskać się w wodzie, pojedźmy do Term Cieplickich w Jeleniej Górze lub Parku Wodnego Tropikana w Hotelu Gołębiewski czy Aquaparku Sandra w Karpaczu. Trochę zdrowego ruchu złapiemy też w jeleniogórskiej hali wspinaczkowej „Pochylnia”, całorocznym lodowisku w Karpaczu, a w teorii – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.
Deszcz – Tatry, Beskidy, Karkonosze – co robić?
Góry na niepogodę. Przegląd atrakcji:
- Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska
- Termy Chochołowskie, Chochołów
- Terma Bania, Białka Tatrzańska
- Termy Gorący Potok, Szaflary
- Termy Szaflary, Szaflary
- Aquapark, Zakopane
- Kąpielisko Szymoszkowa, Zakopane
- Myszogród, Zakopane
- Papugarnia Egzotyczne Zakopane, Zakopane
- Reptarium, Zakopane
- Motylarnia, Zakopane
- Jaskinie, Dolina Kościeliska
- Jaskinia Bielska, Słowacja
- Centrum Edukacji Przyrodniczej, Zakopane
- Spotkania z Filmem Górskim, Zakopane
- Wielka Majówka Tatrzańskiej, Zakopane
- Redyk
- Teatr Witkacego, Zakopane
- Sala zabaw Park Janosika, Zakopane
- Energylandia, Zator
- Szlak Architektury Drewnianej
- Spacer Doliną Chochołowską
- Spacer Doliną Kościeliską
- Spacer Doliną Roztoki
- Słowacki Raj, Słowacja
- Góra Żar, Żywiec
- Góra Parkowa, Krynica-Zdrój
- Szyndzielnia, Bielsko-Biała
- Skrzyczne, Szczyrk
- Czantoria, Ustroń
- Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój
- Skamieniałe Miasto, Ciężkowice
- Słotwiny Arena, wieża widokowa, Krynica-Zdrój
- Studio Filmów Rysunkowych, Bielsko-Biała
- Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała
- Enklawa Budownictwa Drewnianego, Wisła
- Muzeum Spadochroniarstwa, Wisła
- Skocznia narciarska im. Adama Małysza, Wisła
- Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza, Wisła
- Muzeum Browaru, Żywiec
- Kolekcja zabytkowych motocykli “Rdzawe Diamenty”, Ustroń
- Centrum Pasterskie, Istebna
- Skansen Chata Kawoluka, Istebna
- Leśny Park Niespodzianek, Ustroń
- Farma Lama, Tylicz
- Minizoo, Żywiec
- Końska Dolina, Izby
- Legendia, Chorzów
- Aquapark Leśna, Żywiec
- Park Wodny Tropikana, Wisła
- Park Wodny Olza, Istebna
- Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Karpacz
- Muzeum Karkonoskie Tajemnice, Karpacz
- Podziemia Time Gates, Jelenia Góra
- Sudecka Zagroda Edukacyjna, Dobkowo
- Świat Kolejek, Karpacz
- Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO, Karpacz
- Miejskie Muzeum Zabawek, Karpacz
- Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, Jelenia Góra
- Osada Poszukiwaczy Skarbów “Żelazny Tygiel Waloński”, Szklarska Poręba
- Sztolnie, Kowary
- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Kowary
- Huta Szkła Kryształowego Julia, Piechowice
- Park Bajek, Karpacz
- Termy Cieplickie, Jelenia Góra
- Park Wodny Tropikana, Karpacz
- Aquapark Sandra, Karpacz
- Hala wspinaczkowa „Pochylnia”, Jelenia Góra
- Zadaszone lodowisko, Karpacz
- Muzeum Sportu i Turystyki, Karpacz