Położony w niezwykłym miejscu Hel warto odwiedzić choćby tylko po to, żeby zobaczyć tutejsze wspaniałe krajobrazy. Ale to miasto może zaoferować jeszcze więcej. Sprawdźmy więc co znajdziemy w samym Helu, leżącym na Półwyspie Helskim!
W zależności od punktu widzenia, Hel znajduje się na końcu lub na początku Półwyspu Helskiego – prawdziwego cudu natury. Dzięki temu ma dostęp do plaż zarówno od strony otwartego morza, jak i od Zatoki Gdańskiej. Można też dojść na sam cypel i podziwiać morze otaczające z trzech stron niewielki skrawek lądu. Hel jest największym miastem na półwyspie i wyjątkowo popularnym ośrodkiem turystycznym. Prawa miejskie uzyskał już w XIII wieku i rywalizował nawet z Gdańskiem o miano centrum handlowego regionu. Dziś posiada świetną bazę noclegową i liczne atrakcje, które przyciągają tysiące gości.
Czytaj przewodnik: Okolice Półwyspu -atrakcje dla dzieci do 30 km od Władysławowa
Centrum miasta koncentruje się wokół zabytkowej ulicy Wiejskiej, przy której znajdują się charakterystyczne rybackie domy ryglowe z przełomu XVIII/XIX wieku. Działają tu też liczne restauracje i bary. Niedaleko Wiejskiej mieści się najstarszy zabytek Helu – gotycki kościół ewangelicki z XV wieku, w którym obecnie funkcjonuje bardzo ciekawe Muzeum Rybołówstwa będące oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Warto też pamiętać o tym, że obiekt ten posiada też wieżę widokową z widokiem na port i zatokę. A w samym porcie, na jednym z falochronów, działa punkt informacji turystycznej, nazywany żartobliwie „helskim jajem” ze względu na jego charakterystyczny kształt. Funkcjonuje tu przystań rybacka, jachtowa i pasażerska, z której w sezonie letnim odchodzą m.in. tramwaje wodne do Gdańska, Gdyni, Sopotu czy Pucka. To świetny sposób na podróżowanie z i na Półwysep Helski!
W Helu warto też odwiedzić fokarium, które znajduje się na północ od portu. To jedna z największych atrakcji dla dzieci na półwyspie. Pokazy karmienia, podczas których foki popisują się nie lada sprytem i sprawnością, wywołują szerokie uśmiechy na buziach maluchów. Tuż obok utworzono park wydmowy – specjalny system kładek i pomostów nad wydmami, dzięki którym można wybrać się na spacer na łonie natury, podziwiać unikalną roślinność z bliska i oglądać piękne nadmorskie widoki. W kwestii zdobywania wiedzy o morskich zwierzętach, warto też zajrzeć do Domu Morświna, gdzie dowiemy się więcej o tym zagrożonym gatunku!
Natomiast kierując się na południe od portu, dotrzemy na słynny helski cypel, który okresowo powiększa się i maleje w zależności od poziomu morza. Po drodze można nieco zboczyć do niezwykle charakterystycznej latarni morskiej zbudowanej w 1942 roku, tuż obok miejsca, w którym poprzednią latarnię wysadzili polscy saperzy we wrześniu 1939 roku. Obecnie latarnia ta ma wysokość 42 metrów i jest udostępniona do zwiedzania!
Nie możemy tu także zapomnieć o tym, że Hel stanowił jeden z najdłużej broniących się punktów podczas kampanii wrześniowej. Dlatego w pobliżu cypla możemy jeszcze zwiedzić pozostałości baterii będących elementami Rejonu Umocnionego Hel, a w tym najbardziej okazałe stanowisko Baterii im. Heliodora Laskowskiego. Wokół Helu pełno jest jeszcze bunkrów i stanowisk artyleryjskich, także zbudowanych już przez Niemców po przejęciu miasta. W tych obiektach stworzono Muzeum Obrony Wybrzeża, w skład którego wchodzi też kolej wąskotorowa prowadząca do największego działa na wybrzeżu Bałtyku – baterii Schleswig-Holstein. Dla amatorów jeszcze mocniejszych wrażeń w okolicy portu został zatopiony kuter „Bryza” – doskonały obiekt dla pasjonatów nurkowania.
Sprawdźcie też: