Skoro już znacie najlepsze atrakcje dla dzieci na Malcie, mamy dla Was garść praktycznych informacji, które ułatwią Wam rodzinne wakacje na tej uroczej wyspie.
Jak dolecieć?
Malta jest łatwo dostępna dzięki tanim lotom z Polski, bezpośredni przelot z wybranych lotnisk trwa mniej niż trzy godziny. Na lotniska Luqa dolecimy liniami Wizz Air z Gdańska oraz Warszawy (lotnisko Chopina), a także liniami Ryanair z Krakowa (połączenie całoroczne) i Gdańska, Poznania oraz Wrocławia (w sezonie letnim). Port lotniczy położony jest w południowej części wyspy, w dość bliskiej odległości od stolicy Malty, Valletty. Z lotniska kursują autobusy, które zawiozą nas w niemal każdy zakątek wyspy.
Gdzie szukać noclegów?
Malta ma bogatą ofertę hotelową, jednak podróżując z dziećmi warto rozważyć opcję wynajmu wakacyjnego apartamentu, dzięki któremu zyskujemy m.in. stały dostęp do kuchni. Podczas naszego pobytu na Malcie skorzystaliśmy z serwisu airbnb, który właśnie pośredniczy w wynajmie mieszkań i domów od prywatnych właścicieli. Przez jedenaście dni mieszkaliśmy w apartamencie z dwoma sypialniami, dwoma łazienkami, salonem połączonym z jadalnią oraz aneksem kuchennym oraz przede wszystkich z przestronnym tarasem, z którego roztaczał się wspaniały widok na morze oraz wyspę Gozo - a to wszystko w przystępnej cenie.
W jakiej części wyspy warto się zatrzymać? To już zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Kurorty położone po drugiej stronie zatoki naprzeciwko Valletty - Sliema, Paceville, St Julian’s - słyną m.in. z bogatego życia nocnego, wieczorami bywa tu naprawdę głośno. Typową wakacyjną miejscowością, z długą promenadą wzdłuż morza jest Bugibba i położona obok Qawra - oba miejsca znajdują się nad zatoką St Paul’s Bay w północnej części wyspy. My wybraliśmy położone jeszcze bardziej na północ miasteczko Mellieha - pięknie usytuowane na wzgórzach, z widokiem na Gozo, spokojne, ale mające w ofercie wszystko, co potrzebne podczas rodzinnych wakacji. Choć na plażę trzeba było kawałek dojść lub dojechać autobusem, to dla nas był to strzał w dziesiątkę. W mieście znajdują się zarówno hotele, jak i prywatne apartamenty, kilkanaście restauracji, sklepy, supermarket, kilka placów zabaw.
Jak poruszać się po wyspie?
Na Malcie oraz Gozo obowiązuje ruch lewostronny, Ci którzy dobrze czują się za kierownicą nawet po złej stronie mogą bez problemu w przystępnej cenie wypożyczyć samochód już na lotnisku. My poruszaliśmy się wyłącznie autobusami - sieć jest bardzo rozbudowana, można dotrzeć nimi praktycznie wszędzie gdzie chcemy, włączając wszystkie atrakcje turystyczne, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość. Autobusy potrafią kursować dość rzadko (nawet tylko raz na godzinę), często się spóźniają, jeżdżą okreżną drogą, a kiedy są przeładowane potrafią nie zatrzymać się na przystanku. Podróżujemy w angielskim stylu: każdy przystanek jest tu na żądanie, do autobusu wsiadamy przednimi drzwiami okazując przy tym kierowcy bilet lub zbliżając kartę. Jeśli nasz pobyt na Malcie będzie trwał kilka dni to warto zaopatrzyć się w kartę Tallinja Explore dla turystów, kosztuje 21 EUR (15 EUR dla dzieci) i możemy do woli korzystać z transportu publicznego. Dzieci poniżej 4 roku życia z komunikacji autobusowej korzystają bezpłatnie.
Autor tekstu: Anna Żuchlińska - prowadząca bloga Wszedobylscy.com. Ekipa Wszędobylskich, czyli Ania, Adrian i Alicja. Podróżują czasem we dwoje, czasem we troje. Głównie tanio i kiedy tylko mogą. Teraz odkrywają świat na nowo oczami dziecka.