Jak wyrobić dziecku paszport — krok po kroku
Musimy pamiętać o tym, że dzieci również muszą mieć własny paszport. Wyrobienie tego dokumentu wymaga od was rodziców lub opiekunów prawnych złożenia wniosku o jego wydanie. Pamiętajcie jednak o tym, że jeżeli wasze dziecko ukończyło 5 lat, powinno ono obowiązkowo zjawić się ono z wami w urzędzie w momencie składania wniosku — bez tego zostanie on nieprzyjęty. Aby złożyć ten wniosek, potrzebna jest zgoda obu rodziców. To ważne, gdyż nawet jeżeli wniosek ten zostanie złożony przez jednego z rodziców, konieczne jest dołączenie właściwej pisemnej zgody poświadczonej przez notariusza lub organ paszportowy. Takie prawo może znacząco utrudnić wydanie paszportu dziecku, gdy np. jeden z rodziców odmówi podpisania zgody. Istnieją jednak przypadki, w których możliwe jest wydanie dokumentu paszportowego za zgodą jednego rodzica — o ile przemawia za tym dobro małoletniego lub uzyskanie drugiego jest ograniczone przez czynniki losowe.
Sprawdź też:
Gdzie wykorzystać bon turystyczny? Lista miejsc i obiektów!
Wracając do procesu wydawania paszportu — wniosek, o którym dziś mowa można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie Polski. A co w sytuacji, gdy składamy ten wniosek na terenie kraju, w którym aktualnie przebywamy (poza Polską). W takim wypadku wniosek powinniśmy złożyć o konsula, który wyda nam polski paszport. To cenna rada, szczególnie gdy dojdzie do sytuacji, gdy zgubimy lub stracimy paszport naszego malucha!
Co potrzeba przy wniosku o paszport dla dziecka?
Sam wniosek to jedno, lecz aby taki wniosek został przyjęty, koniecznym będzie dostarczenie kolorowej fotografii paszportowej (jej wymiary to 35 × 45 milimetrów). Ważne jest to, aby wspomniana fotografia została wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle. Zdjęcie “legitymacyjne” niestety nie przejdzie — potrzebne jest zdjęcie pokazujące twarz od wierzchołka głowy aż do górnej części, a na dodatek musi być ono wykonane w pozycji frontalnej. Co więcej, fotografie paszportowe dzieci powyżej 5 lat muszą też być wykonane z zamkniętymi ustami, a oczy i źrenice malucha muszą być wyraźnie pokazane na zdjęciu. Fotograf, do którego się udacie, na pewno pomoże wam w osiągnięciu zamierzonego i zgodnego z przepisami wyglądu zdjęcia.
Poza tym musimy przedstawić dowód opłaty za paszport, dokument potwierdzający możliwość korzystania z ulgi oraz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny — jeżeli oczywiście jesteście posiadaczami takiego dokumentu.
Jeżeli jednak rodzic składa jeden z rodziców, oprócz wspomnianych dokumentów obowiązkowo musimy dostarczyć zgodę drugiego rodzica lub opiekuna prawnego potwierdzoną przez np. notariusza oraz jeden z dokumentów, do których należą:
- orzeczenie sądu, zaświadczające o tym, że drugi rodzic nie ma prawa o decydowaniu o wydaniu paszportu dla dziecka.
- orzeczenie sądu rodzinnego, pozwalającego na wydanie paszportu dla dziecka
- zupełny odpis aktu urodzenia, jeżeli ojciec dziecka jest nieznany.
- aktu zgonu drugiego rodzica.
Pamiętajcie o tym, że jeżeli wypełnicie błędnie dokumenty, lub urzędnik będzie miał wątpliwości dotyczące tożsamości, lub obywatelstwa dziecka — konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeżeli jednak nie są one potrzebne, to gratulujemy — udało wam się złożyć wniosek o paszport dla dziecka! Czas oczekiwania na wydanie paszportu zwykle nie przekracza 30 dni. Weźcie to pod uwagę podczas planowaniu swoich wypraw za granicę!
Co jednak z odbiorem paszportu waszego malucha? Otóż odebrać możemy go może osobiście jeden z dwóch rodziców. Po jego odebraniu w urzędzie możecie od razu udać się na zasłużone wakacje lub urlop w rodzinnym gronie.
Czy interesują was inne sprawy urzędowe dla waszego dziecka? Dajcie znać w komentarzach!
Sprawdźcie także: