Wakacje w Polsce z dzieckiem nie muszą być nudne. Idealny urlop rodzinny to połączenie wypoczynku rodziców i dobrej zabawy dzieci. Najlepiej zatem znaleźć obiekt z dobrze dobraną ofertą atrakcji dla najmłodszych. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Wakacje z dzieckiem – co zabrać w podróż samochodem?
Często konieczność zabrania niezliczonej ilości mniej lub bardziej przydatnych przedmiotów jest decyzyjnym czynnikiem podczas wyboru samochodu jako środka transportu. Mimo że dostępne są krajowe połączenia lotnicze, korzystne zwłaszcza na dalszych odcinkach, obowiązuje limit bagażu. Do podróży pociągiem zniechęcać może brak wolności i konieczność bliskiego sąsiedztwa innych pasażerów, choć w najnowszych składach dostępne są specjalne, kameralne przedziały dla rodzin z dziećmi. Większość rodziców wciąż decyduje się jednak na podróż autem. Co zabrać w podróż samochodem?
Uwagę znudzonych dzieci zająć mogą przekąski, najlepiej smaczne, zdrowe i możliwie niebrudzące. Z tego samego powodu warto zabrać zupełnie nową zabawkę, której maluchy nie widziały wcześniej. Awaryjnie można rozważyć zabranie tabletu z dobrze dobraną bajką edukacyjną. Sprzęt tego typu najlepiej też zabezpieczyć na wypadek konieczności korzystania z sieci WiFi w hotelu czy podczas przystanków. O tym jak zachować prywatność w Internecie poczytać można na blogu ExpressVPN.
Zwłaszcza podczas dłuższych tras najlepiej minimalizować ryzyko awarii i sprawdzić dokładnie elementy takie jak dobre opony, klocki hamulcowe, światła, poziom, zapasowe koło, żarówki i płyny. Kluczowe będzie odpowiednie dobranie pory przejazdu. Warto rozważyć wyjazd w nocy lub w porze regularnej drzemki maluchów. Dzieciom najwygodniej będzie w wygodnych ubrankach z oddychających, naturalnych tkanin, a ubranie na cebulkę pomoże łatwo dostosować się do zmian temperatury podczas podróży.
Wakacje w Polsce z dzieckiem – dokąd się wybrać?
W Nałęczowie, nieco ponad 20 kilometrów od Kazimierza Dolnego przyjezdnych kusi ośrodek wypoczynkowy W Drzewach. Śniadania dostarczane są do domków w koszykach piknikowych, a ich cena jest wliczona do kosztów pobytu. Na Podkarpaciu wynająć można natomiast Hobbitówę, czyli domki rodem z Hobbita. Warto też rozważyć Lapońską Wioskę Kalevala, gdzie do dyspozycji gości są całoroczne, fińskie namioty, Domek Muminka, spektakularne namioty wiszące oraz namiot wikinga.
Po wyborze ciekawego noclegu kolejnym krokiem jest przegląd atrakcji lokalnych, w zależności od regionu. Na Śląsku fani Pana Kleksa na pewno chętnie wspomną bajkę z czasów własnego dzieciństwa. W Katowicach powstała Bajka Pana Kleksa - miejsce łączące Kulturę, Naukę i Zabawę, gdzie wydzielono 8 stref tematycznych, pełnych łamigłówek i eksperymentów. W przystępny sposób dzieciom przedstawione zostaną tajemnice kosmosu, izolacji DNA roślin, błękitu pruskiego oraz archaicznego atramentu. Organizowane są tam również półkolonie.
We Wrocławiu punktem wartym uwagi jest z pewnością Afrykarium, czyli największe polskie zoo. Zwiedzanie rozpoczyna się od Morza Czerwonego i mieszkańców plaż oraz rafy koralowej, takich jak żółwie pustynne (jedne z największych żółwi lądowych świata) i bajecznie kolorowe ryby rafy koralowej. W strefie Afryki Wschodniej podziwiać można hipopotamy nilowe, zakochane mrówniki, jedne z najmniejszych antylop na świecie dik diki, naziemne wiewiórki przylądkowe, drapieżne mangusty i hipopotamy.
Nieco bliżej od Warszawy znajduje się Farma Iluzji. Do głównych atrakcji należą Latająca Chata Tajemnic i Kopalnia Złota, choć na 6 hektarach leśnego terenu umieszczono dziesiątki placów zabaw, kolejek, karuzeli. Codziennie organizowane są też pokazy sztuki iluzji i inne przedstawienia, a na terenie farmy wyznaczono również baseny i miejsca do organizacji pikników.