W krainie gejsz i herbaty oolong – Tajwan i Japonia z dziećmi

japonia z dziećmi tajwan opinie i ceny

Japonia nas kusiła od dawna, ale przerażała głównie wysokimi kosztami utrzymania. Na miejscu okazało się jednak, iż ceny hoteli i jedzenia nie odbiegają od średniej europejskiej a dzieci do lat 6 nie płacą prawie za nic (w szczególności za np. przejazdy shinkansenem czy wejścia do muzeów a nawet za nocleg w hotelach).

Japonia czaruje głównie nowoczesnością pomieszaną z dawną tradycją i kulturą – ślubach w tradycyjnych strojach, gejszach przemykających po wąskich uliczkach Kioto czy dziwnych obrzędach w shintoistycznych świątyniach. Jednocześnie setki kilometrów można przemierzać super szybkim shinkansenem czy podziwiać nowoczesne wieżowce w Tokio czy Jokohamie.

japonia z dziećmi

Tajwan natomiast to reminiscencja Chin sprzed rewolucji komunistycznej, ale zarazem kraj nowoczesny (drugi najwyższy budynek na świecie), uporządkowany (ludzie stojący w kolejkach do pociągu czy autobusu) oraz zamieszkały przez niezwykle uprzejmych i uśmiechniętych mieszkańców. Ponadto Tajwan słynie z upraw herbaty oolong (ulung) stanowiącej połączenie czarnej i zielonej herbaty.

Termin: 30.05- 16.06.2013

Wiza:

Japonia, Tajwan – ruch bezwizowy do 90 dni pobytu, w przypadku Japonii urzędnik imigracyjny za każdym razem podejmuje decyzję o długości pobytu

ZEA – obecnie od 22.03.2014 można uzyskać na lotnisku bezpłatne wizy do 30 dni pobytu (bez promesy)

Czas:

ZEA - +2h w stosunku do Polski

Japonia – +7h w stosunku do Polski

Tajwan - +6h w stosunku do Polski

Pieniądze (kurs na dzień 30.05.2013 roku):

ZEA 1 USD = 3,67 dirhamów (AED) 1 Euro = 4,73 AED

Japonia 1 USD= 101 jenów (JPY) lub Y 1 Euro=131 Y

Tajwan 1 USD= 30 dolarów tajwańskich (TWD) 1 Euro=38 TWD

Komunikacja

W Japonii i na Tajwanie najlepiej przemieszczać się pociągami, a w szczególności shinkansenami. Aby obniżyć koszty przejazdu pociągami najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie w autoryzowanych biurach poza Japonią (przedstawicielstwa Japan Rail – w Polsce nie ma – najbliższe w Czechach, Austrii czy w Niemczech – ewentualnie można załatwić za pośrednictwem poczty) biletu Japan Rail Pass na 7 kolejnych dni kalendarzowych, który kosztuje 28.800 Y – voucher, który jest ważny 3 miesiące od daty wystawienia, należy wymienić na bilet po przyjeździe do Japonii i wówczas powinniśmy wskazać daty, w których będzie wykorzystany – dzieci do 6 lat przejazd za darmo.

W Japonii można przemieszczać się również autobusami (powolne ale tańsze niż pociąg), a w miastach doskonale zorganizowanymi różnymi środkami transportu (w Tokio metrem – należy jednak uważać, gdyż są linie prywatne i państwowe i są oddzielne bilety na te linie – bardzo pomocna jest linia JR Yamanote, która okrąża centrum Tokio; w Kioto i w Osace metrem, kolejkami podmiejskimi i autobusami; w Hiroszimie czy Nagasaki tramwajami). Ponadto warto skorzystać z ofert tanich linii lotniczych na trasach krajowych po Japonii np. Peach, Jetstar Japan czy Air Do a liniami „Peach” możemy polecieć tanio z Japonii na Tajwan, do Hong Kongu czy do Korei Południowej. W Japonii przejazdy taksówkami są raczej drogie.

Na Tajwanie shinkanseny kursują na trasie z Tajpej do Zuoying (HSR – High Speed Rail) – przejazd zajmuje około 1h30 a bilet kosztuje około 1600 TWD (bilety bez rezerwacji miejsc są tańsze o 20-30 TWD). Można również przemieszczać się autobusami (nowoczesne i tanie) czy w miastach stosunkowo tanimi taksówkami a w Tajpej najlepszym środkiem komunikacji jest nowoczesne metro.

Noclegi:

W Japonii i na Tajwanie ceny hoteli podobne do tych w Europie Zachodniej (około 50-90 USD za pokój). W Japonii warto przenocować kilka razy w tradycyjnych hotelach (ryokan) z pokojami wyłożonymi matami tatami i z drewnianymi, przesuwanymi drzwiami (fusuma) i gdzie śpi się na specjalnych materacach na ziemi (futony) i do kąpieli otrzymuje się yukatę. Ogólnie pokoje, w szczególności w Tokio czy Osace mogą być bardzo małe. Na Tajwanie hotele tańsze niż w Japonii (pokoje duże, często śniadanie wliczone w cenę) – około 50 USD za pokój.

Koszty

Największy koszt to koszt przelotu do Japonii – nam udało się kupić bilety w ramach promocji „Emirates” w cenie 1500 PLN od osoby na trasie WAW-Dubaj-Tokio-Osaka-Dubaj-WAW.

W Japonii koszty wyżywienia w restauracjach porównywalne do cen w Europie Zachodniej (za obiad dla 4 osób zapłacimy 50-70 USD) a w barach (sushi, gyoza) ceny o wiele niższe niż w barach sushi w ….. Polsce (około 15-20 USD za kilkanaście talerzyków sushi).

Koszty w Japonii można znacznie obniżyć poprzez zakup JR Pass, loty tanimi liniami jak np. Peach czy wcześniejszą rezerwacje hoteli przez internet.

Na Tajwanie koszty wyżywienia, biletów wstępu czy transportu co najmniej o połowę tańsze niż w Japonii (Tajwan cenowo porównywalny do Chin).

Bezpieczeństwo

Bardzo bezpiecznie zarówno w Japonii jak i na Tajwanie.

Dziennik podróży

30.05

14.45 – przelot z Warszawy liniami „Emirates” do Dubaju – 5 h – dobry katering (chicken tikka i przekąski).

Lotnisko w Dubaju ogromne – lądujemy na terminalu B, który w całości jest przeznaczony do obsługi linii „Emirates” - z terminala B do A kursuje kolejka bezzałogowa. Gdy przerwa pomiędzy lotami przekracza 4 h w informacji na lotnisku można odebrać kupony na darmowy posiłek do realizacji w różnych restauracjach (wybieramy restauracje „Mezzanine” z przekąskami, kanapkami i napojami). Na terenie terminala B pełno jest restauracji, sklepów oraz hotel, a także małe muzeum (punkt informacji turystycznej).

31.05

2.50 – lot liniami „Emirates” do Tokio – 9h30 – nowoczesny Airbus 380 i bardzo dobry katering (kolacja na gorąco i śniadanie).

Lotnisko Narita w Tokio nowoczesne i bardzo rozległe. W Tokio słonecznie, około 23 st. C

Z lotniska przejazd pociągiem Keisei Skyliner do stacji Nippori i następnie przejazd za 160 Y/osobę linią JR Yamanote do stacji Shin Okubo (bilet na przejazd Keisei Skyliner + 2-dniowy bilet na metro liniami Tokyo Metro Line z wyłączeniem JR oraz linii prywatnych (Toei Line) za 2950 Y, dzieci za przejazd metrem nie płacą a za przejazd Keisei Skyliner 1200 Y za dziecko).

Nocleg w hotelu „Shin Okubo Sekitei” – pokój w stylu japońskim (na matach tatami futony do spania) z łazienką bez śniadania – 7800 Y. Przed wejściem do łazienki specjalne kapcie przeznaczone wyłącznie do korzystania z toalety.

W sklepie 7/11 – woda 2 l za 98 Y, 6 ciastek za 100 Y.

W restauracji tzw. keisei sushi (z ruchomym stołem z talerzykami sushi na wodzie) – talerzyk (2 lub 4 kawałki sushi) za 120 Y – razem za 9 talerzyków 1080 Y – herbata zielona za darmo (można dokładać sobie dowolnie imbiru).

1.06

Śniadanie w kawiarni „Doutor” – 3 hot-dogi, 3 kawy i 2 kanapki z szynką – 1700 Y.

Przejazd metrem ze stacji Shin-okubo do stacji Takadanobaba (linia JR Yamanote) za 130 Y/osobę i następnie linią Tozai do stacji Kayabacho i dalej linią Hibiya do Tsukiji (przejazd w ramach biletu 2-dniowego).

Spacer po targu Tsukiji – ogromne hale z różnymi rodzajami ryb i owoców morza, pełno małych samochodów dostawczych – można na miejscu zjeść sushi lub sashimi.

Idziemy do pobliskiego ogrodu Hama-rikyu-teien (wejście 300 Y/osobę i zniżka na ulotkę 40 Y/osobę, dzieci za darmo ) – karłowate drzewa bonsai, stawy i jeziora z herbaciarnią na wyspie, wspaniały widok na wieżowce dzielnicy Shiodome.

Ze stacji Shiodome przejazd prywatną linią Yurikamome na wyspę Odaiba mostem przez Zatokę Tokijską - 310 Y/osobę. Spacer po wyspie – plaże, galerie handlowe, kopia Statuy Wolności, salon samochodowy Toyoty (stare i nowe modele).

W kawiarni „Starbucks” – 2 kawy latte, 2 kanapki – 1500 Y (kawa za 400 Y).

Powrót linią Yurikamome ze stacji Aomi do stacji Shimbashi – 370 Y/osobę. Następnie przejazd linią Ginza do stacji Asakusa.

Spacer ulicą Nakamise-dori ze sklepami z pamiątkami do świątyni Senso-ji – dużo ludzi modlących się i zapalających kadzidełka.

W barze – 30 pierogów z mięsem (gyoza), ryż z mięsem – 1780 Y.

Przejazd linią Ginza do stacji Ginza. Spacer po dzielnicy Ginza z butikami i centrami handlowymi ( w podziemiach stoiska z jedzeniem tzw. depachiko).

Przejazd linią metra Marunouchi do stacji Shinjuku i następnie linią JR Yamanote za 130 Y do stacji Shin-Okubo.

japonia-z-dzieckiem-tajwan-ceny-opinie (1)

2.06

Śniadanie w kawiarni „Doutor” – 4 kanapki, hot-dog, 3 kawy – 1700 Y.

Przejazd JR Yamanote za 130 Y/osobę do stacji Harajuku. Idziemy do położonej w lesie świątyni Meiji-jingu (wejście za darmo) – do środka świątyni nie można wchodzić, najciekawsze są pawilony, w których udzielane są śluby shintoistyczne (młodzi ubrani w tradycyjne, japońskie stroje) – można obserwować całą ceremonię od uroczystej procesji do oficjalnych, wspólnych rodzinnych zdjęć.

Przy świątyniach czy miejscach do zwiedzania można zakupić w automatach – napoje zimne (zieloną herbatę, wodę) czy nawet gorące (kawę – zaznaczone na czerwono) za 100-120 Y.

Spacer po ulicy Takeshita-dori (ulica z butikami dla młodych Japończyków) oraz ulicy Omote-sando-dori (eleganckie butiki).

Jedziemy linią Ginza ze stacji Omote-sando do Shibuya – przy stacji metra znajduje się jedno z największych skrzyżowań z krzyżującymi się przejściami dla pieszych (najlepszy widok ze „Starbucks’a ”).

Przejazd metrem linią Ginza do stacji Ueno. Zwiedzamy Muzeum Narodowe (wejście 600 Y od osoby – zniżka na ulotkę-mapę 100 Y, dzieci za darmo) – ogólnie mało ciekawe – ogromny budynek Honkan i nowoczesna galeria Horyu-ji.

Spacer po parku Ueno – na terenie parku w tradycyjnej, japońskiej herbaciarni – 2 herbaty zielone (sancha) oraz lody z zielonej herbaty – 600 Y.

Idziemy do dzielnicy Yanaka z oryginalnymi, małymi drewnianymi domami – sprawia wrażenie prowincjonalnego miasteczka. W restauracji sushi – 2 zestawy sushi po 1600 Y, 2 porcje sushi z omletem dla dzieci, herbata zielona, piwo „Asahi” – 4600 Y – siedzi się na matach tatami w osobnej, zamkniętej salce.

Przejazd metrem ze stacji Sendagi linią Chiyoda do stacji Kasumigaseki i potem linią Marunouchi do stacji Shinjuku.

Wieczorem spacer po dzielnicy Kabuki-cho (tzw. dzielnica czerwonych latarni) z barami i lokalami rozrywkowymi.

W okolicach hotelu w barze tzw. keisei-sushi – talerzyk sushi za 120 Y – 9 talerzyków za 1080 Y.

3.06

Śniadanie w kawiarni „Doutor” – 3 kanapki, 2 hot-dogi, 2 kawy – 1800 Y.

Przejazd metrem linią JR Yamanote do stacji Ueno na dworzec kolejowy Ueno. Przejazd shinkansenem Tohoku do stacji Utsunomiya (50 min.) (przejazd w ramach Japan Rail Pass – na 7 dni za 28.800 Y – dzieci do 6 lat przejazd za darmo) i następnie zwykłym pociągiem do Nikko (45 min.).

Z dworca przejazd autobusem w okolice świątyni Rinno-ji – 270 Y/os. Zakup biletu uprawniającego do wejścia do wszystkich świątyń w Nikko – 1000 Y/os. (dzieci za darmo).

Zwiedzamy świątynię Rinno-ji (w przebudowie, w środku ogromny złoty posąg Buddy) oraz Tosho-gu (najbogatsza ze słynnymi tzw. trzema małpkami, które nie widzą, nie słyszą oraz nie mówią) – w budynku głównej świątyni pokaz akustyki przy pomocy pałeczek. Należy dodatkowo zapłacić 520 Y/os., aby zobaczyć drewniany relief tzw. śpiącego kota (bardzo mały) oraz położony na wzgórzu grób Ieyasu Tokugawa (wspinaczka po schodach na górę).

Zwiedzamy kolejne świątynie: Taiyuin-byo otoczoną drzewami kryptomerii oraz Futarasan-jinja (mało ciekawa).

W barze przy sklepie – woda i kawa z automatu za 120 Y, zielona herbata z ciastkiem za 600 Y + opakowanie ciastek za 210 Y.

Idziemy do Kanman-ga-Fuchi Abyss – ok. 1 km od centrum – nad rzeką posągi jizo (patron dzieci oraz pielgrzymów) ubrane w czerwone peleryny – miejsce klimatyczne (brak turystów).

Wracamy do centrum i jemy obiad w restauracji „Hippari Dako” (ściany obklejone wizytówkami od podróżników z różnych stron świata) – 4 porcje pierożków gyoza, 2 wina śliwkowe, ryż, 2 herbaty zielone, tsukune (pulpety mięsne) i yakitori (szaszłyki) z ryżem i makaronem (na deser za darmo lody) – 4600 Y.

Powrót do Tokio zwykłym pociągiem i następnie shinkansenem z Utsunomiya na główny dworzec kolejowy Tokio. Spacer po biznesowej dzielnicy Marunouchi oraz w okolicach Pałacu Cesarskiego (otoczony fosą i murem).

Ze stacji kolejowej Tokyo przejazd linią JR Yamanote do stacji Shin-okubo (w ramach JR Pass).

4.06

Śniadanie w kawiarni „Doutor” – 3 kanapki, 2 hot-dogi, 2 kawy – 2100 Y

Przejazd linią JR Yamanote do stacji Shinagawa i następnie linia Yokosuka do Kamakury (45 min.) – cały przejazd w ramach JR Pass. Z dworca kolejowego w Kamakurze przejazd autobusem z przystanku Nr 1 pod posąg Buddy – 190 Y/osobę. Zwiedzamy Daibutsu – wejście 200 Y/osobę (dzieci za darmo) – posąg o wysokości 11 m – można wejść do środka posągu za 20 Y/osobę.

Powrót autobusem na stację kolejową i idziemy na piechotę do świątyni Tsurugaoka Hachiman-gu (wejście za darmo, mało ciekawa) oraz dalej do Kencho-ji (wejście 300 Y/osobę) z ogrodem Zen z dwoma stawami.

Powrót autobusem za 170 Y/osobę do dworca kolejowego i następnie przejazd pociągiem do Jokohamy (w ramach JR Pass, 25 min.). Z dworca przejazd metrem linią JR do stacji Sakuragi-cho. Zwiedzamy najwyższy budynek w Japonii o wys. 296 m tzw. Landmark Tower (wejście 1000 Y/os. + 200 Y/dziecko) – widok z 69 piętra na Jokohamę oraz Tokio i górę Fuji.

Przejazd pociągiem ze stacji Sakuragi-cho do Shinagawa (30 min.) i następnie linią JR Yamanote do Shin-okubo. Dla dzieci w „Mc Donald’s” kupujemy 2 zestawy z mcnuggets za 800 Y a my jemy w tzw. kaisen-sushi – talerzyk sushi za 120 Y (razem za sushi 2160 Y).

Odbieramy bagaże z hotelu i jedziemy linią JR Yamanote do Shinagawa i następnie o 20.10 shinkansen Tokaido do Kioto (2h50, w ramach JR Pass).

Z dworca kolejowego w Kioto idziemy na piechotę do hotelu „Kyoto Tower Annex” – pokój z 3 łóżkami z łazienką za 9000 Y (mała łazienka ale ogólnie dobre warunki, czysto).

azja z dziećmi - Japonia

5.06

Śniadanie w barze – 4 zestawy z naleśnikami z syropem klonowym z napojami (kawa, herbata), tosty z masłem – 2240 Y.

Przejazd metrem ze stacji Kyoto (linia Karasuma) do stacji Karasuma i następnie przesiadka do linii Tozai do stacji Nijo-jo-mae. Zwiedzamy otoczony murami pałac Nijo-jo (wejście 600 Y/osobę, dzieci za darmo) – puste prawie sale z podłogą skrzypiącą przy każdym kroku (tzw. nightingale floor - miało to wystraszyć potencjalnych wrogów), wokół stawy i ogrody japońskie.

Przejazd autobusem Nr 12 za 220 Y/osobę (dzieci za darmo) w okolice Kinkaku-ji. Zwiedzanie Kinkaku-ji czyli tzw. Złotej świątyni (wejście 400 Y/osobę) – świątynia z pozłacanym dachem, położona nad stawem (do środka nie można wchodzić) – najlepszy widok ze wzgórza usytuowanego w ogrodzie otaczającym świątynię. Na piechotę idziemy do Ryoan-ji (wejście 500 Y/osobę) – najciekawszy i najbardziej znany jest ogród skalny Zen z 15 „skałami wyłaniającymi się z morza kamieni”. Na piechotę idziemy do stacji Ryoan-jimichi kolejki Randen Kitano i jedziemy z przesiadką na stacji Katabirano-Tsuji do stacji Arashiyama – 220 Y/osobę. Zwiedzamy świątynię Tenryu-ji (wejście 600 Y/osobę) – ogród usypany z piasku ze stawem i drewnianą świątynią a następnie idziemy do lasu bambusowego (miejsce klimatyczne).

Na piechotę udajemy się do Arashiyama Monkey Park Iwatayama (wejście 550 Y/os. dorosła, 250 Y/dziecko) – wchodzi się ścieżką na strome wzgórze z widokiem na Kioto – na wzgórzu dużo małp tzw. makaki japońskie - można wewnątrz budynku przez okna z kratami karmić małpy (paczka z jabłkami za 100 Y).

Wracamy autobusem do centrum Kioto – 260 Y/osobę. Idziemy przez bazar Nishiki na obiad do restauracji „Warai” – 2 okonomiyaki z wieprzowiną i z krewetkami (rodzaj naleśnika wypełnionego warzywami i innymi wybranymi dodatkami) – siedzi się przy stole z płytą gazową, na której podgrzewa się naleśniki, 3 soba z mięsem (rodzaj makaronu), wino śliwkowe, 2 herbaty zielone – 4100 Y

Wieczorem spacer wąska ulicą Ponto-cho z klimatycznymi restauracjami oraz po dzielnicy Gion z herbaciarniami, gdzie umilają czas gościom gejsze – obserwacja przemykających szybko gejsz czy maiko to kwintesencja tradycyjnej Japonii.

Przejazd autobusem Nr 205 w okolice dworca kolejowego Kioto – 220 Y/osobę.

6.06

Śniadanie w kawiarni „Doutor” – 3 kanapki, 2 hot-dogi, 2 kawy – 2100 Y.

Kupujemy bilet całodzienny na przejazdy autobusami po Kioto – 500 Y/osobę (dzieci za darmo). Przejazd autobusem Nr 5 do Ginkaku-ji. Zwiedzanie Ginkaku-ji czyli tzw. Srebrnej Świątyni (wejście 500 Y/osobę) – świątynia nie ma już dachu pokrytego srebrem – najciekawszy jest ogród usypany z białego piasku. Na piechotę idziemy do Honen-in (wejście za darmo) – położona w lesie, mało ciekawa.

Spacer Tetsugaku-no- Michi czyli tzw. ścieżka filozofii (Path of Philosophy) - ścieżką wzdłuż strumienia, obsadzoną drzewami wiśni. Odpoczynek w tradycyjnej japońskiej herbaciarni – zielona herbata w miseczce z ciastkiem za 500 Y.

Następnie zwiedzamy Nanzen-ji (wejście 500 Y/osobę) z ogrodem skalnym Zen oraz Shoren-in (wejście 500 Y/osobę) otoczoną drzewami kamforowymi z ogrodem skalnym.

Przejazd autobusem w okolice świątyni Kiyomizu-dera. Do świątyni prowadzi stroma droga pod górę ze sklepami z pamiątkami i restauracjami. Zwiedzanie Kiyomizu-dera (wejście 300 Y/osobę) z drewnianym tarasem usytuowanym nad stromym wzgórzem.

Przejazd autobusem w okolice dzielnicy Gion. W barze – 4 porcje pierożków gyoza, 2 porcje pierożków w rosole, piwo „Sapporo”, 2 herbaty zielone – 2600 Y.

Spacer po dzielnicy Gion i obserwacja gejsz/maiko. W tzw. kaisei sushi „Musashi Sushi” – talerzyk sushi za 137 Y – razem 2500 Y.

Przejazd autobusem Nr 205 w okolice dworca kolejowego Kioto.

7.06

Śniadanie w barze – 4 zestawy z naleśnikami z syropem klonowym i z napojami (herbata, kawa) – 2240 Y.

Z dworca kolejowego Kioto przejazd linią JR Nara do stacji Inari ( w ramach JR Pass). Zwiedzamy świątynię Fushimi-Inari Taisha (wejście za darmo) – za świątynią szlaki w górach z bramami torii o kolorze pomarańczowym, które tworzą tunele (klimatyczne miejsce). Ze stacji Inari przejazd linią Keihan do stacji Demachiyanagi – 270 Y/osobę (linia prywatna). Następnie przejazd kolejką Eiden Eizan z panoramicznymi oknami do stacji Kurama – 30 min., 410 Y/osobę. Za wejście do Świątyni Kurama-dera płacimy 200 Y/osobę + 100Y/osobę za wjazd kolejką szynową w 2 strony. Do świątyni prowadzi górski szlak z latarniami – sama świątynia mało ciekawa ale warto wybrać się dla samego otoczenia – lasy i wzgórza (dobre miejsce na odpoczynek od gwarnego Kioto).

Powrót do Kioto kolejką Eiden Eizan i następnie przejazd linia Keihan do stacji Sancho za 210 Y/osobę. Obiad dla dzieci w „Burger’s King” – zestaw z kurczakiem z frytkami za 650 Y, a my jemy w barze-sushi „Musashi Sushi” – talerzyk sushi za 137 Y (18 talerzyków).

Przejazd autobusem Nr 205 za 220 Y/osobę na dworzec kolejowy Kioto. Odbieramy bagaże z hotelu i jedziemy shinkansenem do Shin-Osaka (15 min.), a następnie przesiadka na shinkansen do Hakata (Fukuoka) – 2h30 i z Hakata przejazd ekspresem do Nagasaki – 1h50 – całość przejazdu w ramach JR Pass. Wysiadamy na stacji Urakami i z dworca przejazd taksówką do hotelu za 750 Y (odcinek około 1-2 km – bardzo drogie przejazdy taksówkami).

Nocleg w „Nagasaki City Hotel Annex 3” – 8500 Y za bardzo duży pokój z 4 łóżkami i łazienką

8.06

Na śniadanie w sklepie „7/11” kupujemy 2 kawy gorące, 2 wody, 8 bułek z różnym nadzieniem, 4 jogurty – 1700 Y.

Zwiedzamy Nagasaki: Pomnik Pokoju w parku Pokoju; Katedra Urakami – nowa oraz ruiny starej, zniszczonej podczas wybuchu bomby atomowej; Pomnik Papieża Jana Pawła II, Muzeum Bomby Atomowej (wejście 200 Y/osobę) – nowoczesne, historia zbrojeń oraz użycia broni atomowej, można nauczyć się składać żurawie z origami; tzw. Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims – nowoczesne miejsce, w którym przechowuje się nazwiska ofiar wybuchu bomby atomowej; tzw. Atomic Bomb Hypocentre Park z czarną kolumną.

Przejazd tramwajem Nr 1 do Tsuki-machi i następnie przesiadka na tramwaj nr 5 do Oura-Tenshudo-shita (120 Y/osobę). Zwiedzamy położony na wzgórzu katolicki kościół Oura (wejście 300 Y/osobę) oraz tzw. Ogród Glovera (wejście 600 Y/osobę) – kolonialne domy (Dom Glovera, Dom Alta, Dom Walkera) położone w ogrodzie.

W barze jemy lody z automatu – 250 Y za sztukę.

Przejazd tramwajem Nr 5 do centrum (120 Y/osobę) i zwiedzamy Muzeum Dejima (wejście 500 Y/osobę) – domy kolonialne na terenie dawnej faktorii holenderskiej położonej na wyspie.

Idziemy do Chinatown do restauracji „Kairaku-en” – 2 chicken fried rice, 2 porcje pierożków z mięsem (gyoza), 2 porcje pierożków na parze, kurczak w warzywach i z orzechami z ryżem, piwo „Tsingtao”, woda duża – 5120 Y.

Powrót tramwajem Nr 1 (120 Y/osobę) do hotelu, aby odebrać bagaże. Na piechotę idziemy na stację kolejową Urakami i o 18.58 jedziemy pociągiem ekspresowym do Hakata (2 h, w ramach JR Pass). O 21.45 jedziemy shinkansenem „Sakura” do Hiroszimy (1h15, w ramach JR Pass).

Z dworca kolejowego w Hiroszimie jedziemy tramwajem Nr 1 do przystanku Fukuro-machi – ok. 20 min., 150 Y/osobę.

Nocleg w „Chizuru Ryokan” – 7500 Y za duży pokój w stylu japońskim z 4 matami tatami (wspólna łazienka).

9.06

Śniadanie w kawiarni „Doutor” – 3 kanapki, 2 hot-dogi, 3 kawy – 2200 Y

Zwiedzamy Hiroszimę: Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims (za darmo) – miejsce poświęcone pamięci tych, którzy zginęli w związku z wybuchem bomby atomowej; Peace Memorial Museum (wejście 50 Y/osobę) – nowoczesne muzeum poświęcone historii i skutkom wybuchu bomby atomowej; Park z Cenotafem, Children’s Peace Monument (z żurawiami zrobionymi z origami) oraz Atomic Bomb Dome (zachowany budynek, który przetrwał wybuch).

Idziemy na piechotę do zamku Hiroshima-jo (wejście 360 Y/osobę) - w środku muzeum poświęcone m.in. samurajom – zamek odbudowany i ogólnie mało ciekawy. Przejazd tramwajem Nr 2 (150 Y/osobę) do Dworca Kolejowego. Przejazd pociągiem podmiejskim do stacji Miyajima-guchi (linia San-yo) – 30 min. (w ramach JR Pass). Następnie płyniemy promem JR (w ramach JR Pass) na wyspę Miyajima – 10 min. Wyspa Miyajima górzysta, wszędzie po wyspie kręcą się oswojone sarny (trzeba uważać na jedzenie – sarny mogą być agresywne, gdy wyczują jedzenie). Na wyspie najciekawsza jest drewniana, ogromna brama torii położona na morzu – w czasie odpływu można do niej podejść (przypływ zwykle rozpoczyna się wieczorem). Zwiedzamy świątynię Itsukushima-jinja (wejście 300 Y/osobę) zbudowaną nad wodą na pomostach (ładny widok na bramę torii).

Wracamy promem do Miyajima-guchi i jemy obiad w restauracji w okolicach dworca kolejowego – 4 porcje pierożków z mięsem (gyoza), porcja pierożków na parze, wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym, herbata oolong, 2 porcje chicken fried rice, 2 lody z zielonej herbaty – 6550 Y.

Przejazd pociągiem do Hiroszimy i następnie udajemy się tramwajem nr 1 (150 Y/osobę) do hotelu po odbiór bagażu i powrót na dworzec kolejowy.

O 20.48 przejazd shinkansenem „Sakura” do Shin-Osaka (w ramach JR Pass) – 1h 30. Następnie przejazd pociągiem podmiejskim do stacji Hineno w Osace (w ramach JR Pass) – 1h.

Nocleg w hotelu „Best Western Hotel Kansai” – 8400 Y + dopłata 1000 Y za większy pokój (ogólnie i tak pokój niezbyt duży z 2 łóżkami, ale był to jeden z tańszych hoteli położonych blisko lotniska i z darmowym przejazdem na lotnisko w Osace).

10.06

O 5.30 przejazd darmowym autobusem z hotelu na lotnisko w Osace Kansai na terminal 2 – 20 min.

Na lotnisku w sklepie „7/11” kupujemy 4 kanapki, 2 słodkie bułki, 2 wody i 2 2 kawy – 1000 Y.

7.05 – przelot „Peach Airlines” do Tajpej Taoyuan (bilety kupowane w Polsce poprzez stronę „Peach Airlines” w cenie 50.000 Y za 4 osoby w 2 strony wraz z opłatami za bagaż) – 2h20.

W kawiarni na lotnisku Tajpej Taoyuan – 3 kanapki z szynką, woda (20 TWD), 2 kawy, herbata – 320 TWD.

Z lotniska przejazd autobusem do stacji kolejowej HSR (High Sped Rail) Taoyuan – 15 min., 30 TWD/dorosły i 15 TWD/dziecko.

O 10.57 przejazd szybkim pociągiem (identyczne do japońskich shinkansenów – kursują na trasie od Tajpej do Zuoying) do stacji HSR Tainan – 1h20, 1190 TWD/osobę (dzieci za darmo). Przejazd zwykłym pociągiem ze stacji HSR Tainan na dworzec kolejowy w centrum Tainan – 25 TWD/osobę, 25 min. (dzieci za darmo).

Z dworca kolejowego przejazd taksówką za 100 TWD do hotelu.

Zatrzymujemy się w hotelu „Fude Lime” – 1680 TWD za duży pokój z łazienką i ze śniadaniem (2 podwójne łóżka).

W sokarni – 3 soki z mango za140 TWD.

Zwiedzamy Tainan: Matsu Temple (mało ciekawa), Oficial God of War Temple (na dachu ceramiczne figurki, kolorowa), Chihkan Tower (wejście 50 TWD/osobę) – ciekawe stelle podtrzymywane przez żółwie.

Przejazd taksówką za 80 TWD do świątyni Konfucjusza (wejście 25 TWD/osobę) otoczonej, ogromnymi drzewami banyan.

W kawiarni – 2 kawy, 2 serniki, ciastko – 305 TWD.

Zwiedzamy chińskie świątynie: Koxinga’s Shrine oraz Lady Linshui’s Temple.

Przejazd taksówką za 120 TWD do dzielnicy Anping, aby zobaczyć Anping Tree House (wejście 50 TWD/osobę) – ruiny domu obrośniętego roślinnością i drzewami (można chodzić pomostami na wysokości gałęzi drzew).

Obiad w restauracji – 3 chicken fried rice, fried shrimps, 2 shrimp rolls, woda – 450 TWD.

Powrót taksówką za 120 TWD do hotelu - po drodze oglądamy obchody święta Dragon Boat (wyścigi smoczych łodzi na rzece).

W sklepie „7/11” – woda 2l za 30 TWD a mała woda za 18 TWD.

11.06

Śniadanie w hotelu – jajecznica, tosty, ryż i dania typowo obiadowe (np. mięso w warzywach)

Przejazd taksówką za 95 TWD do stacji kolejowej Tainan. Następnie przejeżdżamy pociągiem do stacji HSR Tainan – 25 TWD/osobę, 25 min. Ze stacji HSR Tainan pociąg (ze średnią prędkością 250 km/h) do HSR Taichung – 630 TWD/osobę (za miejsca bez rezerwacji), 40 min. (dzieci za darmo).

Na stacji HSR Taichung – kawa latte w „Starbucks” – 145 NDT/sztukę.

Ze stacji HSR Taichung autobus do miejscowości Shuishe nad Sun Moon Lake – 1h20, 170 TWD/osobę, 95 TWD/dziecko.

Spacer promenadą nad jeziorem Sun Moon Lake – dużo turystów z kontynentalnych Chin – spokojne miejsce, gdzie można odpocząć.

Kupujemy w sklepie owoce (mango, papaja, ananas) – 30 TWD/małe opakowanie.

Przejazd autobusem drogą wzdłuż jeziora do miejscowości Itashao – 25 TWD/osobę. Spacer po Itashao i okolicach – ogród z motylami.

Powrót taksówką za 300 TWD do Shuishe. Jemy obiad w restauracji w Shuishe – 4 porcje chicken fried rice, wonton w rosole, piwo „Taiwan” – 490 TWD.

Powrót autobusem do HSR Taichung – 1h30, 170 TWD/osobę w (w ta stronę dzieci za darmo).

Przejazd ze stacji HSR Taichung do Tajpej – 1h, 675 TWD/osobę (miejsca bez rezerwacji, dzieci za darmo).

W sklepie „7/11” – woda duża za 30 TWD, bułki słodkie za 30 TWD/sztukę, napój z owoców umeshu za 45 TWD.

W Tajpej z dworca kolejowego przejazd taksówką za 190 TWD do hotelu.

Nocleg w „Lucky Rent Apartment – Taipei 101” – 5397 TWD za 3 noce – duży 2-poziomowy apartament w wieżowcu.

12.06

Śniadanie w kawiarni – 4 kanapki, 2 hot-dogi, 3 ciastka – 345 TWD oraz kawa latte w „Starbucks” za 100 TWD/sztukę.

Przejazd metrem MRT ze stacji City Hall do stacji Taipei Station i następnie po przesiadce do stacji CKS Memorial Hall – 25 TWD/osobę (dzieci za darmo).

Zwiedzamy Mauzoleum Czank Kaj-szeka z ogromnym pomnikiem CKS z uroczystą zmianą warty – w podziemiach znajduje się muzeum (wejście za darmo) poświęcone życiu CKS, w tym przedmioty z Nim związane. Ogólnie budynek Mauzoleum ogromny.

Przejazd MRT za 30 TWD/osobę do stacji Taipei Station i po przesiadce do stacji Yuanshan. Zwiedzamy świątynię Konfucjusza (za darmo), która jest wzorowana na świątyni w Qufu w Chinach – pozbawiona ozdób , najciekawsze są zdobione stele.

Przejazd metrem do stacji Shilin za 25 TWD/osobę i następnie autobusem Nr 304 za 20 TWD/osobę do Narodowego Muzeum Pałacowego (National Palace Museum). Zwiedzamy National Palace Museum – wejście 100 TWD/osobę (dzieci za darmo) – w Muzeum znajdują się przedmioty i wyposażenie wywiezione przez Kuomintang z Zakazanego Miasta w Pekinie (najciekawsze przedmioty wykonane są z jadeitu i z kości słoniowej).

Powrót autobusem Nr 30 za 19 TWD/osobę do stacji Shilin. Obiad w restauracji „Sushi Express” z tzw. ruchomym stołem – 18 talerzyków za 540 TWD (30 TWD/talerzyk) a dla dzieci w barze ryż z mięsem za 150 TWD.

Przejazd metrem do stacji Ximen z przesiadką na stacji Taipei Station - 25 TWD/osobę. Spacer po handlowej dzielnicy Ximending ze sklepami i restauracjami.

Przejazd metrem do stacji Jiaontan z przesiadką na stacji Taipei Station - 25 TWD/osobę.

Spacer po bazarze Shilin Night Market z owocami i ubraniami – bardzo dużo ludzi.

Przejazd metrem do stacji City Hall z przesiadką na stacji Taipei Station - 30 TWD/osobę.

13.06

Śniadanie w kawiarni – 4 kanapki, 2 hot-dogi, 3 ciastka za 345 TWD + kawa w „Starbucks”.

Przejazd metrem do stacji Taipei Station na dworzec kolejowy – próbujemy kupić bilety do wąwozu Taroko na pociąg ekspresowy ale nie ma już miejsc (bilety trzeba kupować z kilkudniowym wyprzedzeniem).

Ze stacji Taipei Station jedziemy metrem do stacji Zhongxiao Fuxing i po przesiadce na tzw. brązową linię do stacji Taipei Zoo za 30 TWD/osobę. Zwiedzamy Zoo (wejście 60 TWD/osobę, dzieci za darmo) położone w tropikalnym lesie – najciekawsze są pandy i misie koala oraz specjalna hala, w której można obserwować ptaki. Przejazd tzw. shuttle bus (5 TWD/osobę) do Taipei Zoo South Station i stamtąd przejazd kolejką gondolową (przejazd 40 TWD/osobę) na wzgórza Maokong. Ogólnie trasa kolejki ma ponad 4 km i po drodze wspaniałe widoki m.in. na pola z uprawami herbaty. Spacer po Maokong z klimatycznymi herbaciarniami i restauracjami. Obiad w restauracji – 3 porcje tzw. fried chicken rice, krewetki w czosnku, mięso w sosie cytrynowym, herbata oolong (podobna do zielonej herbaty i występuje tylko na Tajwanie) – 1210 TWD.

Powrót autobusem Nr 15 (brown bus) za 15 TWD do stacji Taipei Zoo – bardzo kręta droga.

Przejazd metrem do stacji Zhongxiao Fuxing i następnie po przesiadce na stacji Taipei Station do stacji Tamsui – 65 TWD/osobę. Spacer promenadą nad rzeką Danshui He oraz ulicą Gongming. W Tamsui uczestniczymy w procesji ze smokami oraz z pokazami sztucznych ogni.

Powrót metrem do stacji Taipei Station i po przesiadce przejazd do stacji City Hall za 60 TWD/osobę.

W sklepie „7/11” – butelka wina śliwkowego Choya za 450 TWD.

14.06

Śniadanie w kawiarni – 4 kanapki, 2 hot-dogi, 4 ciastka za 360 TWD.

Na piechotę idziemy do „Taipei 101” (2 najwyższy po Burdż Chalifa w Dubaju budynek na świecie o wysokości 509 m w kształcie łodygi bambusa) – wejście 500 TWD/osobę (dzieci za darmo) – wjazd windą na 89 piętro z widokiem na całe miasto, można również wejść na piętro 91 na zewnętrzny taras widokowy oraz po drodze zobaczyć wielką kulę (stabilizator) utrzymującą budynek w pionie np. podczas huraganów czy tajfunów.

Przejazd taksówką za 85 TWD do Sun Yat Sen Memorial Hall. Zwiedzanie (wejście za darmo) Mauzoleum Sun Yat Sena z ogromnym Jego pomnikiem i z uroczystą zmianą warty.

Przejazd metrem do stacji Longshan Temple za 25 TWD/osobę. Świątynia Longshan to jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych świątyń w Tajpej – mnóstwo ludzi modlących się i zapalających kadzidełka czy składających dary z kwiatów i jedzenia, budynek zdobiony ceramicznymi smokami i innymi figurkami.

Przejazd taksówką za 95 TWD do restauracji „Dintaifung” (super miejsce z gwiazdkami Michelin) – trzeba czekać około 30 min. na wolny stolik. Obiad - 5 porcji pierożków na parze z wieprzowiną lub z krewetkami (porcja 10 pierożków za 190-320 TWD), fried chicken rice, herbata oolong, piwo „Taiwan” – 1430 TWD.

Przejazd metrem ze stacji Da’an z przesiadką na stacji Zhongxiao Fuxing do stacji City Hall - 20 TWD/osobę.

Odbieramy bagaże z hotelu i jedziemy taksówką za 195 TWD na stację kolejową Taipei Station. O godz. 17 przejazd pociągiem do HSR Taoyuan – 20 min., 160 TWD/osobę (dzieci za darmo). Ze stacji HSR Taoyuan przejazd taksówką za 285 TWD na lotnisko – 15 min.

Lotnisko w Tajpej nowoczesne – jest nawet plac zabaw dla dzieci.

18.30 – przelot tanimi liniami japońskimi „Peach Airlines” na lotnisko Osaka Kansai – 2h30 (bez kateringu).

W Osace Kansai lądujemy na terminalu 2 (przeznaczony tylko dla „Peach Airlines”). Przejazd tzw. shuttle bus na terminal 1 – 7 min. (za darmo). Przejazd bezpłatnym autobusem do hotelu – ok. 20 min.

Nocleg w hotelu „Best Western Osaka Airport” – 8400 Y + 1000 Y za większy pokój (bez śniadania).

15.06

Przejazd pociągiem JR ze stacji Hineno do stacji Tenno-ji i z przesiadką na linię Yamatoji do Nara – 1210 Y/osobę (dzieci za darmo).

Śniadanie w barze na stacji Tenno-ji – 3 kanapki, 2 hot-dogi, 4 ciastka, 2 kawy - 2140 Y.

W parkach w Nara bardzo dużo, oswojonych saren, które często wręcz agresywnie szukają jedzenia (można je dokarmiać specjalnymi biszkoptami – 150 Y/opakowanie).

Zwiedzamy Nara: świątynię Kofuku-ji (w przebudowie, ciekawe pagody), Todai-ji (wejście 500 Y/osobę) – najciekawszy jest drewniany Daibutsu-den z Buddą o wysokości 16 m, warto również spróbować przecisnąć się przez otwór w kolumnie (ponoć gwarantuje niebywałą mądrość). Idziemy do drewnianej świątyni Nigatsu-do (wejście za darmo) z tarasem z widokiem na Narę.

Powrót autobusem za 200 Y/osobę na stację kolejową w Narze. Następnie przejazd linią Yamatoji do stacji Namba St. – 540 Y, 45 min.

Spacer po centrum Osaki: podziemne miasto ze sklepami i restauracjami, Dotombori Arcade oraz ulica Ebisu-bashi z wielkimi neonami (reklamy z poruszającymi się krabami, postaciami czy wielkimi rybami fugu). W „Starbucks” – 2 kawy latte za 950 Y.

Na obiad dla dzieci w barze – 2 porcje pierożków z mięsem (gyoza) i smażony ryż z kurczakiem za 1120 Y, a my w barze sushi – 18 talerzyków sushi (jeden za 130 Y) za 2340 Y.

Przejazd metrem ze stacji Daikokucho do stacji Tenno-ji (linia Mido-suji) za 230 Y/osobę i następnie przejazd linią JR do Hineno za 560 Y/osobę – razem około 50 min.

Odbieramy bagaże z hotelu i ze stacji Hineno jedziemy Kansai Express na lotnisko Kansai (terminal 1) w Osace – 440 Y/osobę, 15 min. (dzieci za darmo).

Na lotnisku woda w automatach za 130 Y. Do gate’u podjeżdżamy pociągiem.

23.30 – lot „Emirates” do Dubaju – 9h30 – dobry katering (2 posiłki na gorąco).

16.06

Lotnisko w Dubaju (terminal B) ogromne – mnóstwo sklepów. W „Starbucks” – kawa latte za 18 DH.

7.25- lot „Emirates” do Warszawy – 5h30

Japonia z dzieckiem - Azja