Włoska Kalabria to miejsce wciąż niedoceniane przez turystów. I właśnie dzięki temu jest to świetne miejsce na rodzinne wczasy – bez tłumów i w spokojnej atmosferze.
Kalabria leży na samym końcu włoskiego buta, a więc jest najbardziej wysuniętym na południe regionem w kontynentalnej części kraju. Kalabrię oblewają przejrzyste wody Morza Tyrreńskiego i Jońskiego, od Sycylii oddziela ją Cieśnina Mesyńska. Plaże są tu różnorodne, zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, a brak rozwiniętego przemysłu sprawia, że atmosfera przypomina prowincję i można poczuć się bliżej natury. Zwłaszcza że słoneczna pogoda utrzymuje się tu przez większość roku. Średnie temperatury w ciągu dnia od maja do października wynoszą ponad 23˚C, a w zimie nie spadają poniżej 15˚C. To zachęca także do zwiedzania licznych zabytków z okresu starożytnego. W rejon Kalabrii z Polski najłatwiej jest dostać się samolotem czarterowym poprzez któreś z biur podróży albo tanimi liniami lotniczymi do Catanii na pobliskiej Sycylii.
style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-6245530361618916"
data-ad-slot="2361766402">
W Kalabrii, zarówno na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, jak i Jońskiego, znajdziemy wspaniałe plaże, na których cieszyć się można krystalicznie czystą wodą i słońcem. Klify schodząca wprost do morza i malownicze zatoki czynią z Kalabrii miejsce jedyne w swoim rodzaju. Najbardziej znane nadmorskie kurorty to Capo Vaticano, z którego rozciąga się piękny widok na przynależne do Sycylii Wyspy Liparyjskie, Sibari, gdzie tuż obok siebie znajdują się góry i morze czy malowniczo położona Tropea, uznawana za najpiękniejsze miasto w Kalabrii. Warta uwagi jest też miejscowość Isola di Capo Rizzuto, która leży na terenie rezerwatu morskiego. W Kalabrii jest zresztą kilka parków narodowych, np. Park Narodowy Sila z niezwykle starymi i potężnymi drzewami i licznymi jeziorami czy Park Narodowy Aspromonte wokół masywu o tej samej nazwie, znany z pięknych jaskiń i wodospadów.
Cała Kalabria była w starożytności grecką kolonią, częścią tzw. Wielkiej Grecji i do dziś zachowało się wiele śladów po tamtym okresie. Dobrym przykładem są unikatowe rzeźby – Brązy z Riace, datowane na V w. p.n.e. Można je oglądać w Muzeum Narodowym Wielkiej Grecji w Reggio di Calabria. Poza tym w mieście warto zobaczyć jeszcze zabytkową katedrę i przejść się promenadą Lungomare Falcomata, z której widać Sycylię. Z tutejszego portu odchodzą statki do pobliskiej Mesyny na Sycylii. Wiele zabytków znajduje się też w Crotone, mieście, w którym działała kiedyś słynna szkoła Pitagorasa. Na Starym Mieście stoi zamek Karola V, pałace możnych oraz Muzeum Archeologiczne. Natomiast w stolicy Kalabrii – Catanzaro – najcenniejszymi obiektami są pozostałości zamku Normanów, posąg Madonny z dzieckiem z XVI wieku umieszczony w tutejszej katedrze, cudowne ogrody Villa Trieste, w których można podziwiać rzadkie rośliny, i punkt widokowy Belvedere. Ślady przeszłości odnajdziemy też w Sibari, gdzie znajduje się wiele stanowisk archeologicznych. Z kolei wspominana już Tropea słynie z niesamowitego położenia na klifie oraz bajkowo wyglądającego „kościoła na wyspie” usadowionego na wzniesieniu przy plaży.
Dodatkowe atrakcje, które mogą przykuć uwagę naszych pociech, to m.in. obserwatorium astronomiczne Parco Astronomico Lilio w Crotone, aquaparki Atlantis w Crotone i Odissea 2000 w Rossano oraz niezwykłe rzeźby uliczne w Reggio di Calabria. Dzieciom może też spodobać się zamek aragoński z XV wieku w miejscowości Le Castella i malownicze miasteczko Gerace położone na urwisku.