Jeżeli szukasz ciekawych, nietypowych atrakcji dla dużych i małych, przejazd minkolejką z pewnością będzie świetną zabawą. Jeśli jesteś z okolic Międzyrzecza lub wybierasz się w podróż z dziećmi tej okolicy, przejazd kolejką ogrodową zbudowaną w skali 1:6 to punkt obowiązkowy!
Minikolejka Ogrodowa Nietoperek – atrakcja z wyjątkowej pasji
Kolejka ogrodowa została wykonana przez pana Jerzego Jóźwiaka, który przed laty pracował jako dyżurny ruchu na kolei. Pan Jerzy od dzieciństwa interesował się koleją, a pomysł na stworzenie miniaturowego pociągu narodził się w jego głowie już na emeryturze. Kolejka miała być atrakcją dla wnuków, jednak z biegiem czasu grono zainteresowanych przejażdżką minipociągiem rosło. W ten sposób kolejka stała się wyjątkową atrakcją turystyczną regionu.
Sprawdź również: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce
Historia kolejki sięga przełomu lat 2013/2014, wtedy powstał pierwszy odcinek toru i jeden wagonik, który można było przepychać ręcznie. Pan Jerzy początkowo był zainteresowany skalą G, później powstała lokomotywa, następnie tor i pierwsze wagoniki. Tak naprawdę budowa nigdy się nie skończyła, bo nadal dobudowywane są nowe elementy.
Kolejka ma rozstaw toru 241 mm, posiada zwrotnice, bocznice, stacje regionu międzyrzeckiego, most, słupy telegraficzne, jest też tunel kolejowy, zamek i mała wioska. Co ciekawe, podczas przejażdżki pociągiem można zobaczyć nawet małe zwierzęta oraz miniludzi. To majstersztyk zbudowany przez jednego człowieka od podstaw. Chociaż pan Jerzy nie spodziewał się, że jego hobby może zmienić się w pracę, obecnie w sezonie kolejną jeździ nawet kilka tysięcy osób. Trasa ma 400 m i przebiega przez piękny ogród właściciela kolejki, przejeżdża się nią kilka razy, wówczas można dostrzec wszystkie szczegóły scenografii.
Kolejka Ogrodowa – Świetna rozrywka dla małych i dużych
Kolejka ogrodowa w Nietoperku to doskonała zabawa nie tylko dla dzieci, ale również świetna przygoda dla dorosłych. Zabudowy wykonane z precyzją i dbałością o detale robią wrażenie. Podczas jazdy pociągiem siedzi się na małych krzesełkach, kolejka jest realistyczna, na uwagę i uznanie zasługują także poszczególne elementy infrastruktury, w tym tunel kolejowy, który jest jedną z większych atrakcji. Kolejkę ogrodową pana Jerzego warto odwiedzić na końcu trasy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, która kończy się w Nietoperku.
W okolicy wsi Nietoperek znajduje się też kilka innych ciekawych miejsc, na przykład fragment założenia pałacowo-parkowego Charlottenhof z początku XX wieku, lapidarium z kamieni upamiętniające Wieżę Bismarcka czy chociażby bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) to kompleks fortyfikacji obronnych zbudowany w latach 30. XX wieku na terenie Polski, na obszarze Międzyrzecza i Świebodzina. To system umocnień, które miały stanowić obronę przed ewentualnym atakiem ze strony Niemiec. MRU to jedno z największych podziemi fortyfikacyjnych na świecie. Liczy ponad 30 km korytarzy, bunkrów, schronów, rowów przeciwczołgowych, które miały utrudnić napastnikowi przełamanie linii obrony. Międzyrzecki Rejon Umocniony był częścią tzw. Linii Mołotowa, tj. systemu umocnień zbudowanego wzdłuż zachodnich granic Polski. Po II wojnie światowej większość fortyfikacji straciła strategiczne znaczenie, jednak wiele z nich nadal można zobaczyć jako atrakcję turystyczną. To bardzo ciekawy obiekt historyczny i edukacyjny. Pod wsią Nietoperek obecnie znajduje się chiropterologiczny rezerwat przyrody, który stanowi dom dla kilkudziesięciu tysięcy nietoperzy.
Czytaj więcej o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym
Wieś Nietoperek, zlokalizowana na terenie województwa lubuskiego, bez wątpienia jest warta odwiedzenia szczególnie w połączeniu z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. To dobry kierunek podróży zarówno dla miłośników historii, jak i dla małych poszukiwaczy przygód.