Niedaleko Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku można zobaczyć obrazki jak z bajki – urzekające jeziorka w niezwykłych kolorach.
W Rudawach Janowickich u podnóża Wielkiej Kopy leżą niewielkie oczka wodne o niespotykanych kolorach – żółtym, purpurowym, błękitnym i zielonym. Miejsce jest wyjątkowo malownicze, znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu skałek i wyrobisk, pośród lasu. Niedaleko jeziorek stworzono parkingi, a ze wsi Wieściszowice można dojść do nich zielonym szlakiem turystycznym. Na nim utworzono ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi opisującymi zjawiska przyrodnicze regionu i tłumaczące powstanie jeziorek.
Tajemnicą są istniejące kiedyś w tym miejscu kopalnie pirytu. Najstarsza z nich powstała już w 1785 roku na miejscu Purpurowego Jeziorka i nosiła nazwę Hoffnung. Po likwidacji kopalń na początku XX wieku pozostały po nich jedynie wyrobiska, które potem wypełniły się wodą i tak powstały jeziorka. Ich kolor bierze się z występujących na dnie i ściankach wyrobisk związków metali i siarki w różnych proporcjach.
W Purpurowym Jeziorku najwięcej jest siarki, a w pozostałych przeważają związki miedzi. Żółte i Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) pojawiają się okresowo, po większych opadach deszczu. To ostatnio zobaczyć można rzadko, tylko po naprawdę dużym deszczu. Błękitne Jeziorko (zwane też Lazurowym) posiada czystą wodę i jest głębokie aż na 20 m. W pobliżu można też obejrzeć pozostałości po sztolni. Kolorowe Jeziorka uzyskały w 2011 roku III miejsce w konkursie National Geographic „7 nowych cudów Polski”.
Przy Kolorowych jeziorkach działają parkingi, toalety, punkt gastronomiczny, stoiska z pamiątkami, plac zabaw, strefa do grillowania i boisko do siatkówki. Można też skorzystać z pola namiotowego, na którym do wynajęcia są również domki kempingowe. Po wcześniejszym uzgodnieniu można zwiedzać Kolorowe Jeziorka z przewodnikiem lub wynająć rowery.