Zwiedzanie podziemnych korytarzy samo w sobie jest bardzo ekscytujące. Ale Kopalnia Guido w Zabrzu, pełniąca obecnie funkcje centrum rozrywki i edukacji, oferuje nam znacznie więcej.
Powstała w 1855 roku Kopalnia Guido swoją nazwę wzięła od założyciela – hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Wydobycie węgla wstrzymano tu w 1928 roku, w latach 80-tych działał tu skansen górniczy, od 2007 roku Kopalnia Guido została udostępniona do zwiedzania, a w 2013 roku wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Szeroka oferta rozrywkowa i kulturalna kopalni (na głębokości 320 m znajduje się tu najniżej położony w Europie Teatr na Poziomie oraz Pub 320), a także możliwość zwiedzania kopalni na kilka sposobów, przyciąga rzesze turystów.
Zwiedzanie Kopalnia Węgla Guido Zabrze
Zanim zjedziemy na dół oryginalnym szybem kolejowym z 1931 roku (z prędkością 4 m/s), na powierzchni możemy obejrzeć pociąg górniczy, wóz z ciekłym azotem czy wielkie kompresory. Potem zostaje nam już tylko założenie kasków i zjazd w poszukiwaniu przygody.
Poziom 170 – XIX-wiecznymi chodnikami dojdziemy od szybu do wielkich komór. Zobaczymy ponad 100-letnią stajnię końską, narzędzia i sprzęt górniczy. Dowiedzieć się można na temat głównych zagrożeń czekających górnika pod ziemią takich jak podziemne powodzie, pożary, tąpnięcia, niebezpieczne gazy w powietrzu. Ostatnim punktem zwiedzania jest kaplica Świętej Barbary – patronki górników, do której górnicy w obliczu wspomnianych zagrożeń gorliwie się modlili i zawierzali siebie pod jej opiekę. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zorganizowania mszy świętych. Czas zwiedzania tego poziomu to około 1 godziny. Trasa przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.
Poziom 320 – łączna długość tutejszego systemu korytarzy to około 2,5 km. Działa tu jedyna w Europie podwieszana kolejka górnicza. Wizyta na Poziomie 320 to fascynująca podróż do świata górniczej techniki. Można zobaczyć tu wprawione w ruch przenośniki taśmowe, kombajn chodnikowy Alpina czy kombajn węglowo-bębnowy KWB. Po zejściu w głąb wyrobiska pod kątem 18º oczom ukazuje się drewniany kołowrót pochylniany z II połowy XIX wieku – najprostsze urządzenie transportowe działające na zasadzie pochylni. Zwiedzanie trwa 2 godziny. Wymagany wiek do zwiedzania tego poziomu to 6 lat, kobiety w ciąży powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem.
Na obu poziomach panuje temperatura około 16 ºC. Ze względu na konieczność przejścia sporego odcinka pieszo zalecane są też odpowiednie i przede wszystkim wygodne buty.
Wspaniałą atrakcją jest również Sztolnia Królowa Luiza. Dzieci poznają tutaj bliżej pracę górników i dowiadują się o zagrożeniach z niej wynikających. W Kopalni Królowa Luiza usłyszymy dźwięk prawdziwych, górniczych maszyn i udamy się na spacer wąskimi korytarzami. Główną atrakcją jest miejsca jest zupełna nowość - podziemna trasa wodna, która pozwoli nam spojrzeć na kopalnię z zupełnie innej perspektywy. Czy podejrzewalibyście, że 40 metrów pod ziemią mogą rosnąć prawdziwe rośliny? Koniecznie odwiedźcie to miejsce!
Więcej na muzeumgornictwa.pl
Sprawdź także pobliskie atrakcje: