To wyjątkowa kraina na Śląsku. Prawie 1/3 powierzchni Krainy Górnej Odry stanowią lasy, stąd nazywana jest potocznie „zielonymi płucami” województwa śląskiego. Jednak piękna przyroda sprzyjająca turystyce aktywnej to nie wszystko! Bogactwo dziedzictwa kulturowego czy tematyczne parki rozrywki to kolejny powody, dla których warto zainteresować się Krainą Górnej Odry. Jeszcze Was nie przekonaliśmy? To posłuchajcie głosu tysięcy internautów, których głosy zdecydowały, że to Kraina Górnej Odry została wyróżniona Certyfikatem Internautów w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2023.
Dla miłośników przyrody i turystyki aktywnej
To zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc na Śląsku na rekreację i aktywny wypoczynek, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Niezależnie, czy macie ochotę na żeglarstwo, rodzinny spływ kajakowy czy rowerową wycieczkę – Kraina Górnej Odry zaskoczy Was swoim potencjałem.
Zacznijmy od rowerów, bo oferta turystyki rowerowej Krainy Górnej Odry podbije serca każdego miłośnika dwóch kółek. Naszym faworytem jest Żelazny Szlak Rowerowy poprowadzony jest po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Pętla główna ma 54 km długości (a dodając dojazd z dworca kolejowego w Zebrzydowicach daje dystans 60 km), ale w terenie istnieje również trasa alternatywna, która ma 36 km i daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Z resztą nie brakuje tu innych propozycji zarówno dla zaawansowanych i początkujących rowerzystów m.in. trasa R4, trasy wzdłuż Meandrów Odry, w Lasach Rudzkich i na Pojezierzu Palowickim.
Dla miłośników wypoczynku na wodzie, poza tytułową Odrą z dopływami, wodna oferta regionu obejmuj: sztuczny Zbiornik Rybnicki, zespoły stawowe „Łężczok” i „Wielikąt”, tzw. „Pojezierze Palowickie” w okolicy Żor oraz ośrodki rekreacyjne „Balaton” w Wodzisławiu Śląskim i „Olza” w Olzie.
Sporą część terenu obejmuje Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” i przylegająca do niego otulina, zaś poza nim znajdują się tutaj też rezerwaty przyrody i obszar ochrony siedliskowej Natura 2000 – Graniczne Meandry Odry. Miłośnicy ptaków znajdą tu prawdziwy raj w postaci rezerwatu „Łężczok” i zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Wielikąt”. Na tych obszarach występuje prawie 60% wszystkich gatunków ptaków występujących w Polsce. Niezwykle atrakcyjnym miejscem jest też Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu (ścieżka edukacyjna, mini ZOO) z jego najnowszą atrakcją „Zaczarowanym Ogrodem”, na który możemy spojrzeć także z góry, bowiem tuż nad nim stoi jedna z pięciu wież Szlaku Wież i platform widokowych „Silesianka”. Z podobnych wież w Pogrzebieniu i Grabówce możemy popatrzeć na malownicze tereny Doliny Górnej Odry i leżące w niej rozległe obszary stawów.
Dodajmy w tym miejscu, że przyroda Krainy Górnej Odry to nie tylko obszary naturalne, ale także ukształtowane przez człowieka założenia parkowe, jak rozległy park w sąsiedztwie dawnego klasztoru w Rudach czy malowniczy Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju.
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Kraina Górnej Odry to również bogate dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska. Zaczynając od średniowiecznego Raciborza, przez opactwo cystersów w Rudach po liczne pałace (m.in. Wodzisław Śląski, Wojnowice, Krzyżanowice, Krowiarki, Chałupki czy zrujnowany Tworków).
Nie bez znaczenia dla regionu są też tradycyjne rzemiosła i industrialne dziedzictwo, które dziś stanowią turystyczne atrakcje w wielu przypadkach połączone z żywymi lekcjami historii. Dawna kopalnia „Ignacy” w Rybniku, czy ekspozycja czynnych maszyn i urządzeń górniczych w Wodzisławiu Śląskim, aż po uwielbianą przez dzieci kolej wąskotorową w Rudach. To wszystko i znacznie więcej czeka na Was w Krainie Górnej Odry.
Bogate dziedzictwo sakralne to kolejny wyróżnik regionu. Jednym tchem wymienić można sanktuaria w Rudach, Pszowie i Turzy Śląskiej. Z pewnością warto również zwiedzić unikalne drewniane budownictwo sakralne Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, m.in. kościoły w Rybniku – Wielopolu, Rybniku – Ligockiej Kuźni, Łaziskach, Jankowicach, Gołkowicach czy Pietrowicach Wielkich, nie wspominając już o drewnianych kaplicach (np. w Bukowie czy Lubomi). Kędzierzyna – czyli „Pływadła”.
Parki tematyczne dla dzieci
Wreszcie to znakomity cel wyjazdów z milusińskimi do parków tematycznych: Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim, Słoneczna Wyspa w Marklowicach, RAFA w Rydułtowach, Parku tematycznego nad Nacyną, Amerykańskiego Parku Rozrywki TWINPIGS w Żorach.
Więcej inspiracji znajdziecie na krainagornejodry.travel