Macie ochotę przenieść się do zupełnie magicznej krainy, która jest na tyle wyjątkowa, że aż zdaje się być miejscem, jakie nasze dzieci znają z bajek? Urocze domki z pięknymi okiennicami, które wyglądają zupełnie niczym domki dla lalek, to tylko część wspaniałych wsi, jakie składają się na Krainę Otwartych Okiennic. Byliście już w tym malowniczym miejscu? Jeżeli nie, to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł, a następnie wybierzcie się na wycieczkę!
A może warto odwiedzić Suwałki? Sprawdź koniecznie:
Kraina Otwartych Okiennic – Podlasie
W Polsce znajdziemy całą masę miejsc, które mimo swojej wyjątkowości nie są szczególnie popularne, a szkoda! Z całą pewnością jednym z takich miejsc jest leżąca na południe od Białegostoku – Kraina Otwartych Okiennic. To zupełnie unikalne miejsce, które nie tylko pozwoli nam poczuć się jak w bajce, ale i na własne oczy zobaczyć świat, który powoli zanika, a który nasze babcie i dziadkowie z pewnością dobrze znają, szczególnie jeżeli pochodzą z Podlasia!
Zdjęcie: Podlaskie Travel
Na Krainę Otwartych Okiennic składają się trzy wsie: Puchły, Trześcianka i Soce, jednak wybierając się tutaj warto dotrzeć również do wsi Pawły i Ciełuszki. Największym atutem tego miejsca jest wyjątkowa architektura, na którą składają się śliczne drewniane domki z licznymi kolorowymi zdobieniami. Jak sama nazwa wskazuje – przepięknie ozdobione są tutaj okiennice, które zawsze są otwarte. Choć wydawać by się mogło, że miejsce to jest całkowicie puste – w tych wsiach wciąż mieszkają ludzie, głównie pochodzenia białoruskiego. Mimo biegu lat wciąż kultywują oni swój folklor poprzez gwarę, obrzędowość i przede wszystkim – tradycyjną zabudowę.
Poza kolorowymi domkami możemy zobaczyć tutaj również wyjątkowe cerkwie (ludność jest tutaj w większości prawosławna), które z pewnością wywrą na nas ogromne wrażenie. Prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych w okolicy jest ta we wsi Puchły – niebieska świątynia pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Z kolei we wsi Trześcianka czeka na nas ogromna, zielona cerkiew, która na długo zostanie w naszej pamięci.
Wybierając się do Krainy Otwartych Okiennic warto również bliżej przyjrzeć się mieszkańcom tego miejsca. Ciekawostką jest fakt, że oni wciąż rozmawiają językiem, który powoli już zanika. Sami określają tę gwarę jako „po naszemu”, „po swojemu” czy „po prostu”. Warto poświęcić chwilę czasu na rozmowę ze starszymi ludźmi, który z pewnością uraczą nas wyjątkowymi historiami i opowieściami.
Lokalizacja Kraina Otwartych Okiennic
Szlak Kraina Otwartych Okiennic to głównie punkty we wsiach: Trześcianka, Soce i Puchły. Miejscowości te są zlokalizowane w okolicach drogi wojewódzkiej nr 685 na odcinku pomiędzy Zabłudowem a wsią Narew.
Sprawdź także nasz artykuł: