Dania śladami Wikingów – atrakcje i miejsca które warto zobaczyć
Potężni Wikingowie, którzy panowali kiedyś nad połową Europy, wciąż rozpalają wyobraźnię. Najlepiej poznać ich zwyczaje i kulturę u źródła – w Danii.
Legendarni wojownicy z północy, doskonali żeglarze i nieustraszeni odkrywcy – Wikingowie – stali się symbolem siły i odwagi, a o ich podbojach do dziś krążą legendy. Wielu ciekawi, co pozwoliło im przez kilkaset lat siać postrach w dużej części Europy. Ich osobliwa kultura, rytuały, a także smocze łodzie fascynują zarówno dorosłych, jak i dzieci. W Danii, skąd wywodziło się wielu Wikingów, ich dziedzictwo nadal jest kultywowane, a w wielu miejscach można zobaczyć pamiątki z okresu ich władania, a nawet spróbować przez chwilę żyć tak jak oni. Zwłaszcza dla maluchów to olbrzymia frajda.
Ribe – Muzeum i Centrum Wikingów
Jednym z najważniejszych ośrodków kultury Wikingów jest Ribe, najstarsze miasto w Danii, liczące ponad 1300 lat (zaledwie 57 km od Billund). Dzięki rozwijającemu się tu od VIII wieku handlowi i rzemieślnictwu znaleziono liczne pozostałości archeologiczne z tego okresu. Wiele cennych eksponatów znajduje się w Muzeum Wikingów (Museet Ribes Vikinger), gdzie prezentowana jest także rekonstrukcja średniowiecznego rynku Ribe oraz naturalnej wielkości model łodzi drakkar. Dzieciom na pewno spodoba się też pokój „Dagmar & Valdemar”, w którym można przebierać się w kostiumy z epoki Wikingów oraz kącik zabaw Asgard z zabawkami i opowieściami o starych nordyckich bogach.
W Ribe stworzono także Centrum Wikingów (Ribe VikingeCenter) – zrekonstruowaną średniowieczną osadę z warsztatami rzemieślników, targowiskiem, farmą ze zwierzętami, przystanią czy bogato zdobionym ratuszem. Dzieci mogą tu nauczyć się obrabiać drewno i kamień, strzelać z łuku, grać w gry Wikingów, robić chleb, najpierw mieląc mąkę na żarnach, a potem wypiekając na ogniu, odbyć szkolenie wojownika, jak i zobaczyć przy pracy kowala czy mincerza.
Jelling – dziedzictwo UNESCO
Kolejnym niezwykle ważnym dla kultury Wikingów miejscem jest Jelling (zaledwie 26 km od Billund). Znajdują się tu jedne z najcenniejszych dla Danii obiektów historycznych, wszystkie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To przede wszystkim dwa ogromne kamienie runiczne – mniejszy, ustawiony przez pierwszego króla Danii Gorma Starego dla swojej żony (w napisie runicznym widnieje najstarsze zachowane użycie nazwy Dania) oraz odrobinę większy, ustawiony przez jego syna Haralda Sinozębego, na którym widnieje najstarszy w Danii wizerunek Chrystusa i potwierdzenie przyjęcia chrztu. Harold Sinozęby usypał w tym miejscu także dwa największe kurhany w Danii (wysokość 10 m, obwód około 70 m), poświęcone prawdopodobnie jego ojcu i matce. Szczątki Gorma Starego zostały potem przeniesione do wybudowanego przez Haralda kościoła. Choć świątynia nie zachowała się w oryginalnym kształcie, znaleziono tu najstarsze w Danii freski datowane na rok 1100.
Warto wybrać się też do stworzonego obok centrum nauki i rozrywki Kongernes Jelling. Znajdziemy tam interaktywne wystawy, dotyczące m.in. duńskich rodów królewskich. Można tu też zagrać w grę „Podróż do Valhalli”, a dzięki cyfrowym teleskopom ustawionym na tarasie da się porównać dzisiejsze Jelling z tym za panowania Wikingów.
Jels
Wikingowie znani byli z umiejętności nawigacji. W związku z tym w miejscowości Jels (56 km od Billund), w otoczeniu natury, powstała Ścieżka Planet, na której ustawiono modele planet Układu Słonecznego. Oprócz tego można tu odwiedzić Planetarium Orion, gdzie działa wystawa „Niebo jako kompas” ukazująca możliwości nawigacyjne Wikingów oraz opowiadająca o związku ich mitologii z niebem.
Wybieracie się do LEGOLAND Billund - sprawdźcie również...
Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /nowe_dzieckowpodrozy/strona/legoland/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 184