Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Pola Grunwaldzkie

Bitwa pod Grunwaldem muzeum

Prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii, ale nie tylko. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat największej bitwy średniowiecza i zarazem jednej z najbardziej znanych bitew w historii naszego kraju. Jeżeli nigdy tu nie byliście, to zapraszamy was to Muzeum Bitwy pod Grunwaldem!

Niewiele jest w historii Polski tak wielkich zwycięstw jak to nad Zakonem Krzyżackim w legendarnej Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Dzięki niemu potwierdziła się wielka siła wojsk polskich, a odwieczny wróg – Krzyżacy – stracili Wielkiego Mistrza, Ulricha von Jungingena i zostali zmuszeni do odwrotu. Do dziś na Pola Grunwaldzkie przyjeżdżają tysiące turystów, aby na własne oczy zobaczyć miejsce tego wspaniałego tryumfu i dokładnie przestudiować przebieg bitwy. Dlatego też chętnie odwiedzają Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w miejscowości Stębark.

Pola Grunwaldzkie rodzinne atrakcje

Atrakcje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Siedzibą muzeum jest pawilon mieszczący się pod amfiteatrem na Polach Grunwaldzkich. Można w nim podziwiać wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411”. Zobaczymy na niej m.in. średniowieczną broń, kopie chorągwi polskich i krzyżackich, pokazy multimedialne poświęcone poszczególnym fazom bitwy oraz specjalny pokaz dotyczący słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. W okresie letnim przed muzeum prezentowana jest także haftowana wersja obrazu w skali 1:1. Duże wrażenie robi diorama przedstawiająca bitwę, zawierająca aż 1300 modeli. Działają również wystawy czasowe poświęcone poszczególnym aspektom bitwy, np. tatarskim oddziałom wspierającym wojska polskie i litewskie. W sali kinowej wyświetlane są filmy edukacyjne oraz „Krzyżacy” Aleksandra Forda. Wiele dzieje się także na Polach Grunwaldzkich. Znajduje się tu m.in. kopiec Jagiełły, z którego miał dowodzić swoimi oddziałami, czy ruiny kaplicy pobitewnej. Po polach oprowadza przewodnik ubrany w średniowieczny strój, można też zamówić pokaz walk rycerskich.

Warto jednak wspomnieć o tym, że bezapelacyjnie największą imprezą jest tu jednak odbywająca się co roku w okolicach 15 lipca rekonstrukcja bitwy, będąca widowiskiem na ogromną skalę. Koniecznie musicie zobaczyć to na własne oczy!

atrakcje dla dzieci Stębark

Ceny biletów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Stębark

Bez przewodnika
  • Bilet normalny – 11 zł
  • Bilet ulgowy – 9 zł
  • Bilet grupowy – 10 zł/os.
  • Bilet rodzinny – 9 zł/os.
  • W środy – bezpłatnie
Z przewodnikiem
  • Bilet normalny – 13 zł
  • Bilet ulgowy – 11 zł
  • Bilet grupowy – 12 zł/os.
  • Bilet rodzinny – 11 zł/os.
  • W środy – 4 zł
Dzieci do 7 roku życia, nauczyciele lub opiekunowie towarzyszący grupom dzieci lub młodzieży oraz przewodnicy – wstęp wolny

Godziny otwarcia Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Stębark

Muzeum jest czynne od 10 kwietnia do 30 września:
  • codziennie: 9.30 – 18.30
Dla grup zorganizowanych Muzeum czynne jest przez cały rok, po wcześniejszym umówieniu wycieczki.

Lokalizacja Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Stębark

Sprawdź także:

GDZIE JESIENIĄ Z DZIECKIEM W POLSCE?