Pojezierze Kaszubskie często określane jest mianem Kaszubskiej Szwajcarii, a to ze względu na swoje ukształtowanie terenu – góry, urokliwe lasy i malownicze jeziora. I właśnie w samym sercu Kaszub – w Kartuzach – mieści się Muzeum Kaszubskie. Czy warto się tam wybrać?
Gorąco polecamy trasę rodzinną – Muzeum Zamkowe w Malborku
Kaszubskie Muzeum
Muzeum Kaszubskie imienia Franciszka Tredera ma bardzo długą historię, a pierwsze próby jego założenia sięgają jeszcze czasów z przed II Wojny Światowej. W 1920 roku mieściło się ono w budynku starego szpitala i liczyło zaledwie 106 eksponatów. Dopiero w 1932 roku Franciszek Treder założył w swej rodzinnej miejscowości wystawę sztuki ludowej, a pod koniec lat 30′ Franciszka Majkowska otworzyła ekspozycję w Kaszubskim Dworze. Mimo tego, że pierwsze eksponaty pojawiały się dużo wcześniej – oficjalną datą upaństwowienia muzeum jest 1 stycznia 1950 roku.
Atrakcje muzeum
Niegdyś Kaszubi trudnili się głównie rybołówstwem i rolnictwem, więc między innymi przedmioty związane z tymi zajęciami możemy zobaczyć w Kaszubskim Muzeum. W budynku głównym, wśród siedmiu sal znajdziemy różnorodne ekspozycje, które w większości pochodzą jeszcze z XIX wieku. Odwiedzając muzeum możemy więc bliżej poznać życie ówczesnych mieszkańców i na własne oczy zobaczyć, jakich przedmiotów używali na co dzień.
Interesujecie się Kaszubami? Koniecznie odwidźcie
Skansen Kaszubski we Wdzydzach Kiszewskich
W pierwszej sali tematycznej zostaje nam przybliżony temat kaszubskiego rolnictwa. Będziemy mieli okazję zobaczyć, jakie narzędzia stosowano niegdyś przy uprawie roli i jak wyglądały stroje rolników, którzy przez długi czas wykonywali wszystkie prace ręcznie. Ze względu na to, że tereny Kaszub to tereny podmokłe i torfowe – koniec najzwyczajniej w świecie nie sprawdzały się dobrze przy pracy na roli.
Jak wyglądało niegdyś kaszubskie gospodarstwo domowe? Tego dowiemy się z kolejnych ekspozycji. Zobaczymy tutaj stare narzędzia do przechowywania pożywienia, łopaty do wyjmowania chleba z pieca czy przyrządy, które służyły do obrabiania ziarna.
Rybołówstwo jest nieodłączną częścią historii Kaszub ze względu na to, że było to (zaraz obok rolnictwa) główne zajęcie ówczesnej ludności. Biorąc pod uwagę liczbę okolicznych jezior obfitych w ryby – ludzie nie mogli narzekać na brak pożywienia. Niegdyś nie używano łodzi rybackich, a Kaszubi wypływali na wodę w drewnianych czółnach, które również możemy tam zobaczyć.
Najstarszym elementem kaszubskiego rzemiosła jest garncarstwo i w ostatniej sali na parterze będziemy mieli okazję dowiedzieć o nim nieco więcej. Zobaczymy, jak wyglądał proces tworzenia naczyń (od momentu lepienia z gliny aż po zdobienie i glazurowanie) i przyjrzymy się gotowym już naczyniom. Warto dodać, że na gotowych wyrobach znajdują się charakterystyczne kaszubskie wzory.
Kultura Kaszubska łączy się z wieloma tradycjami i obrzędami. Na szczególną uwagę zasługują stroje tak zwanych”gwiżdżów”, których wizyty były nieodłącznym elementem świąt. Tak zwane „Obrzędy Gwiazdki” polegały na tym, że przebierańcy wędrowali przez całą wieś odwiedzając domostwa i wraz ze swoimi rekwizytami. Na szczególną uwagę zasługują również Kaszubskie Nuty, które zapisane zostały za pomocą obrazków na pięciolinii.
Sprawdź również:
Kaszuby z dziećmi – co zobaczyć?
Chyba większości z nas Kaszuby kojarzą się z przepięknymi haftami, które zdobią kaszubskie stroje, ceramikę i przedmioty codziennego użytku. Nieodłącznym elementem sztuki ludowej Kaszub są także malowane na szkle obrazy i rzeźbione w drewnie figury. To wszystko zobaczymy w pierwszej sali na piętrze.
Według starej kaszubskiej tradycji kobieta, która wychodziła za mąż otrzymywała od swoich rodziców tak zwany „posag panny młodej„. W wianowych skrzyniach poza skrytkami z kosztownościami znaleźć można było bieliznę i pościele, ale i przedmioty potrzebne młodej mężatce w codziennym życiu. Niegdyś zasadą było, że to kobieta po ślubie wprowadzała się do męża i wnosiła ze sobą swój posag. Jak to wszystko dokładnie wyglądało? Tego dowiemy się odwiedzając salę numer II.
Ostatnią salą z kaszubskim muzeum jest izba kaszubska – zobaczymy tam, jak niegdyś urządzone były pokoje w kaszubskich domach. Na szczególną uwagę zasługują piękne, ale i funkcjonalne meble, oraz tak zwany „pyzder”, którym dyscyplinowano nieposłuszne dzieci.
Jak łatwo zauważyć wizyta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach może być nie tylko świetną formą spędzenia czasu z rodziną, ale i świetną lekcją historii regionu. Z całą pewnością warto zajrzeć tutaj wybierając się na Kaszuby.
Cennik biletów Muzeum Kaszubskie Kartuzy
- bilet normalny – 12 zł
- bilet ulgowy – 6 zł
- lekcja muzealna – 3,50 zł
- lekcje przedszkolne: 3,50 zł
- przewodnik po muzeum – 60 zł
- przewodnik terenowy – 100 zł
Godziny otwarcia Muzeum Kaszubskie Kartuzy
- wtorek – piątek: 8:00 – 16:00
- sobota: 9.00 – 15.00
- niedziela i poniedziałek: nieczynne
Lokalizacja Muzeum Kaszubskie Kartuzy
Chcesz lepiej poznać cały region?
Sprawdź co zobaczyć z dziećmi na Pomorzu?