Jedyne takie muzeum w Polsce, w którym można nie tylko zobaczyć ciekawe ekspozycje, ale także przejechać się zabytkowym parowozem.
Na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej w 2004 roku rozpoczęło działalność Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Jego zadaniem jest ocalenie zabytkowego taboru i innych zabytków techniki, a także popularyzacja wiedzy o kolejnictwie. Jaworzyna Śląska to miasto, które powstało w związku z budową trasy kolejowej Wrocław-Świebodzice w 1843 roku, a później rozwijało się wraz z rozbudową kolei, jest to więc lokalizacja idealna dla takiego obiektu. Wizyta w muzeum jest obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy kochają parowozy – popularne „ciuchcie”.
Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
W wyremontowanych obiektach lokomotywowni urządzono różnorodne wystawy związane z historią kolejnictwa i techniki. Zobaczymy na nich zabytkowy tabor normalnotorowy produkowany od 1890 roku do lat 70-tych XX wieku. W zbiorach muzeum znajduje się 40 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, 50 wagonów oraz innych pojazdów specjalistycznych. Zostały wyprodukowane w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie prezentowane są na torach, których łączna długość wynosi 2 km. Oprócz taboru na wystawach można zobaczyć maszyny i urządzenia przemysłowe, makietę kolejową, kolekcję zabawek samochodowych oraz wystawę obrazującą przesiedlenia Polaków po II wojnie światowej.
Przejazdy trasą parowozową
Przejazdy trasą kolejową wiodącą po najważniejszych częściach Muzeum umożliwia zapoznanie się z funkcjonowaniem dawnej parowozowni.
Prowadzony przez zabytkową lokomotywę z naszej kolekcji zestaw wagonów pokonuje trasę w ok. 30 min, prezentując po drodze ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową. W przejeździe grupie towarzyszy Przewodnik, który w kompetentny i przystępny sposób opowiada o poszczególnych urządzeniach, a także – dba o bezpieczeństwo podróżnych. Przejazd realizowany jest przez lokomotywę spalinową prowadzącą – w zależności od warunków atmosferycznych – wagon letni lub wagon osobowy.
Przejazdy Trasą Parowozową (październik-kwiecień)- Soboty, Niedziele i Święta o godz. 12:00 i 14:00
Muzeum Kolejnictwa - Oferta edukacyjna
Dla wycieczek szkolnych przygotowaliśmy specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Oferta została przygotowana w taki sposób, aby wizyta w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku dopasowana była do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od przedszkolaków po młodzież szkół średnich. Ważną część naszej Ofert Szkolnej stanowią Lekcje Muzealne realizowanych w oparciu o własne zasoby kadrowe i sprzętowe dla przedszkolaków i uczniów wszystkich poziomów kształcenia. Poniżej znajdą Państwo opisy poszczególnych scenariuszy lekcji przygotowanych dla Przedszkoli, uczniów klas I-VI, gimnazjów i szkół średnich.
Noclegi i gastronomia
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku dysponuje bazą noclegową (55 miejsc) w stylowych, odrestaurowanych wagonach sypialnych PKP z lat 70-tych XX wieku. Nocleg możliwy jest w przedziałach 1, 2 i 3 osobowych. Wagony sypialne udostępniane są: Grupom zorganizowanym po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, Osobom indywidualnym w trakcie wydarzeń organizowanych na terenie Muzeum (m.in. Gala Parowozów, Diesel Fest)
Od maja 2016 r. Muzeum świadczy dla swoich gości usługi gastronomiczne w ramach KOLEJOWEGO BISTRO, baru szybkiej obsługi zorganizowanego w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70-tych XX wieku. KOLEJOWE BISTRO dla grup zorganizowanych dostępne jest we wszystkie dni tygodnia – po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Gości indywidualnych zapraszamy we wszystkie weekendy sezonu wiosenno – letniego (maj-wrzesień).
Muzeum organizuje też imprezy cykliczne, takie jak Festiwal Zabytków Techniki, Diesel Fest oraz najważniejsze wydarzenie w kalendarium Gala Parowozów - międzynarodowe zloty zabytkowych lokomotyw, w której udział biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec.
Ceny biletów Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
- normalny – 19zł
- ulgowy – 14 zł
- rodzinny (2+2) – 60 zł
- Przejazd Trasą Parowozową – 10 zł
- Dzieci do lat 3 – bezpłatnie
Godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Sezon letni (maj-wrzesień)
- codziennie od 10:00 do 18:00
Sezon zimowy (październik-kwiecień)
- pon. – piątek od 8:00 do 16:00
- sob. – niedz. od 10:00 do 16:00
- Święta od 10:00 do 16:00
Przejazdy Trasą Parowozową (październik-kwiecień)
- Soboty, Niedziele i Święta o godz. 12:00 i 14:00
DANE KONTAKTOWE:
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
Oddział w Jaworzynie Śląskiej – Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel. 0 74 63 74 330
kom. 692 407 401
Lokalizacja Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Sprawdź także: