Zapewne wiecie (lub też jeszcze nie) o tym, że północna część naszego kraju, a zwłaszcza Półwysep Helski mają niezwykle bogatą, lecz także trudną historię. Swoją kartę w historii tego miejsca zapisała II wojna światowa! Wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża pozwala zapoznać się z historią polskiej wojny obronnej w 1939 roku i zwiedzić unikatowe obiekty militarne. Co znajdziecie podczas wizyty w tym miejscu!
Rejon umocniony Hel był jednym z najdłużej bronionych miejsc w Polsce podczas kampanii wrześniowej II wojny światowej (opór trwał tutaj aż 32 dni). Jeszcze przed wojną zbudowano tu liczne konstrukcje obronne i ustawiono działa nabrzeżne. Potem, po przejęciu przez wojska niemieckie, ustawiono tu baterie artylerii nadbrzeżnej, w tym najbardziej znaną, składającą się z 3 dział kalibru 406 mm (największe w historii działa stosowane w bateriach stacjonarnych) baterię Schleswig-Holstein. W tych obiektach, po odrestaurowaniu, działa obecnie Muzeum Obrony Wybrzeża, będące częścią Helskiego Kompleksu Muzealnego, w którego skład wchodzi także Muzeum Helu, Muzeum Kolei Helskich oraz stanowisko baterii Laskowskiego na Cyplu Helskim.
Sprawdź również: Półwysep Helski i okolice - atrakcje dla dzieci
Siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża mieści się w Helu, w lesie pomiędzy miastem a plażą, a zatem to świetna okazja, żeby wybrać się przy okazji na spacer po malowniczych zakątkach, wzbogacony o dodatkowe atrakcje! Głównym obiektem wystawienniczym muzeum jest stanowisko ogniowe B-2 „Bruno”, w którym obecnie mieści się kilkanaście wystaw stałych i czasowych, m.in. sala komandora Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy jednej z baterii, patrona muzeum), wystawa „Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku”, „32 dni Obrony Helu”, „Wojna i Medycyna” oraz największa ekspozycja granatów w Polsce. Taka kolekcja nie jest byle czym, stąd też warto ją zobaczyć!
To jednak nie wszystko! Już w lesie obok urządzono skansen militarny z armatami, minami, torpedami i taborem kolejowym. Tu też znajduje się stacja kolejki wąskotorowej dowożącej turystów do Muzeum Kolei Helskich (być może jest to świetny pomysł na kolejną wycieczkę?). W wieży kierowania ogniem znajdują się kolejne ekspozycje, a na szczycie taras widokowy.
Godziny otwarcia Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
- 28 III - 30 IV: 10:00 - 16:00
- 1 V - 31 V: 10:00 - 17:00
- 1 VI - 30 VI: 10:00 - 18:00
- 1 VII - 31 VIII: 10:00 - 19:00
- 1 IX - 30 IX: 10:00 - 17:00
- 1 X - 27 X: 10:00 - 16:00
- od 26 X 2020r. - do 26 III 2021r. - MUZEUM NIECZYNNE
Ceny biletów Muzeum Obrony Wybrzeża
Bilety do Muzeum Obrony Wybrzeża sprzedawane są w 3 wariantach. W każdym z nich, bilet normalny i ulgowy kosztuje kolejno:- wariant 1 (tylko skansen): 5 zł/3 zł
- wariant 2 (skansen i główny budynek wystawowy B-2): 15 zł/10 zł
- wariant 3(dokupienie wstępu do głównego budynku wystawowego B): 12 zł/8 zł
Muzeum Obrony Wybrzeża
- ul. Helska 16, 84-150 Hel
Widzieliście niesamowite stanowiska baterii i wystawy w Muzeum Obrony Wybrzeża? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.