Odwiedzając muzeum w Świętochłowicach, wybieramy się w podróż do czasów tuż po I wojnie światowej, a ówczesne miasto i jego mieszkańcy stają przed nami jak żywi.
Powstania śląskie w latach 1919-1921 były wynikiem niezadowolenia znacznej części Ślązaków z ustaleń Traktatu Wersalskiego, który postulował ustanowienie granicy między Polską a Niemcami za pomocą plebiscytu. Ostatecznie, w wyniku walk powstańczych wytyczono nową granicę, bardziej korzystną dla Polski. O wszystkich tych wydarzeniach opowiada Muzeum Powstań Śląskich, które jest muzeum narracyjnym, wykorzystującym nowoczesne technologie i dającym możliwość poznawania historii w sposób interaktywny. Siedziba muzeum jest nieprzypadkowa – to zbudowany w 1907 roku budynek zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków. Zaprojektowali go Emil i Georg Zillmanowie, znani architekci odpowiedzialni m.in. za budowę słynnej katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. W czasie okupacji gmach przejęła niemiecka policja i właśnie prawdopodobnie tutaj przesłuchiwała i skazała na śmierć 15 byłych powstańców śląskich, którzy w 1939 uczestniczyli w obronie miasta.
Atrakcje Muzeum Powstań Śląskich Świętochłowice
Spacerując główną ścieżką zwiedzania w muzeum będziemy przenosić się w czasie i przestrzeni, a cały czas towarzyszyć nam będzie nietypowy przewodnik – narrator 6-aktowego filmu wyświetlanego w różnych pomieszczeniach. Ekspozycja rozlokowana została na czterech kondygnacjach. Zaczynamy od parteru i wchodząc do góry przechodzimy do coraz to późniejszych wydarzeń. Na początku trafiamy do Sali „Świętochłowice A. D. 1919”, która prezentuje ulicę z okresu przed powstaniami. Na pierwszym piętrze dowiemy się, jak doszło do powstań, zobaczymy fragment niemieckiego Reichstagu i Salę Lustrzaną Pałacu Wersalskiego. Obejrzymy też mieszkanie powstańca z okresu I powstania, bytomską ulicę przed Hotelem Lomnitz z czasów II powstania i salę szkolną w takiej postaci, jak te, w których odbywał się plebiscyt. Drugie piętro to historia III powstania (tu znajduje się m.in. makieta samochodu pancernego), a na antresoli umieszczono lunetę, przez którą widać posiedzenie sztabu, mimo że odbywało się prawie 100 lat temu. Realizmu dodaje fakt, że dekoracje do poszczególnych pomieszczeń stanowią eksponaty z Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach.
Poza główną ścieżką zwiedzania w muzeum pełno jest też osobnych stanowisk interaktywnych, dzięki którym można pogłębić swoją wiedzę. Dla dzieci przygotowano zabawy (np. dobieranie ekwipunku powstańca, budowa samochodu opancerzonego czy głosowanie plebiscytowe) i zagadki sprawdzające wiedzę nabytą podczas zwiedzania.
Godziny otwarcia Muzeum Powstań Śląskich
- Poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10:00 - 17:00
- Czwartek: 12:00 – 18:00
- Sobota: nieczynne
- Niedziela: 12:00 – 17:00
Ceny biletów Muzeum Powstań Śląskich
- Bilet normalny 10 zł
- Bilet ulgowy (dzieci i młodzież ucząca się, emeryci i renciści) 6 zł
- Bilet rodzinny (3-6 osób; rodzice i dzieci) 20 zł
- Bilet grupowy (od 10 osób) 5 zł od osoby
- Zwiedzanie z przewodnikiem 20 zł
Lokalizacja Muzeum Powstań Śląskich
Muzeum Powstań Śląskich znajduje się na ul. Wiktora Polaka 1 w Świętochłowicach
Więcej szczegółów tutaj