Co sprawia, że Vasa Muzeum jest najczęściej odwiedzanych atrakcji w Sztokholmie? Postanowiliśmy dowiedzieć się tego podczas weekendu z dziećmi w stolicy Szwecji. Przeczytajcie sami!
Okręt Wojenny "Vasa" Sztokholm
Miał być wizytówką króla Gustawa II Adolfa z rodziny Wazów. Okręt Vasa, budowany przez ok. 2 lata, mierzący aż 52 metry od szczytu masztu do kilu i 69 metrów długości (od dziobu do rufy), mieszczący na pokładzie aż 64 działa miał stoczyć ostateczną bitwę morską z Polską. Dlaczego jednak statek zatonął i to w dodatku w porcie? Dokładnie 10.08.1628 okręt z dumnie podniesionymi żaglami miał opuścić port w Sztokholmie. Uroczyste wydarzenie nie mogło obejść się bez salwy honorowej z dział umieszczonych wzdłuż burt statku. Niestety chwilę później porywy wiatru przechyliły statek, który po drugim podmuchu zaczął nabierać wody przez otwarte luki. Tak siły natury (oraz zbyt mały balast) nie pozwoliły temu potężnemu wojownikowi wyruszyć na Polskę, a dziś możemy podziwiać jedyny na świecie siedemnastowieczny statek zachowany w oryginale w prawie 95 %.
Zwiedzanie Muzeum Statku Vasa – statek najpopularniejszą atrakcją w Sztokholmie
To muzeum wyjątkowe już ze względu na fakt, iż cały budynek w całości został zaprojektowany dla ekspozycji tego unikalnego dzieła sztuki jakim jest okręt Vasa. Położone na wyspie Djurgården, niegdyś wyspie stanowiącej tereny łowieckie, dziś prawdziwie turystyczne eldorado. To tu znajdują się główne muzea i atrakcje Sztokholmu. Statek wydobyto po 333 latach od zatonięcia, a muzeum mu poświęcone otwarto w 1990 roku. Od tego czasu jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną Sztokholmu. Gwarantujemy Wam – jest co oglądać i żadne zdjęcia nie są w stanie oddać wrażeń!
Samo wejście do Muzeum już tworzy wyjątkowy klimat. Po zakupie biletów, przechodzimy przez jedne drzwi, drugie, za nimi kolejne, aż tu naszym oczom ukazuje się olbrzym. Lekko zaciemnione pomieszczenie tworzy atmosferę tajemniczości i łatwo oddacie się wycieczce do siedemnastego wieku. Na okręcie jest ponad 700 rzeźb, które przedstawiają lwy, postaci biblijne, rzymskich władców, zwierzęta morskie i wiele innych. Miały one stanowić o potędze szwedzkiej monarchii. W muzeum wystawionych jest wiele unikalnych obiektów, które przywracają do życia minione wieki i ludzi z tamtej epoki.
Każda z 6 kondygnacji pozwala na dokładne obejrzenie statku od dna do szczytu masztów. Na każdej z kondygnacji kolejne ekspozycje i sale tematyczne. Dowiecie się jak wrak został wydobyty, poznacie mapę wojenną państw Bałtyckich w siedemnastym wieku czy dowiecie się jak wyglądało życie na pokładzie statku w tamtym czasie. Przed wrakiem mieści się model w skali 1 :10, który dokładnie pokazuje wygląd wraz kolorami i zdobieniami najpotężniejszego w tamtym czasie statku wojennego. Na najwyższym poziomie możecie również przejść się po replice bocianiego gniazda, którego przechył w połączeniu ze sporą wysokością sprawi, iż nawet niejednemu dorosłemu szybciej zabije serce.
Czy to atrakcja dla dzieci?
My zwiedzaliśmy Vasa Muzeum z 5 i 8 latkiem – byli zachwyceni. Wielkość okrętu, rozmiar ekspozycji, a na 8-latku nawet nutka historii zrobiły ogromne wrażenie. Z dziećmi na dłużej zatrzymacie się na pewno przy ekspozycji omawiającej wydobycie statku – nasi mali odkrywcy mięli mnóstwo pytań.
Zwiedzanie z dziećmi zakończyliśmy wizytą w sali multimedialnej – fascynujące miejsce w którym efekty wizualne i dźwiękowe przykuły uwagę dzieci. Mogły one wczuć się w nawigatorów i na interaktywnych ekranach sterować wyświetlanym obrazem.
Materiały w muzeum są świetnie przygotowane. W języku polskim dostępna jest podstawowa broszura z informacjami praktycznymi o muzeum, która spokojnie pozwoli Wam zaplanować trasę zwiedzania. Dostępny jest także przewodnik „Rodzinna wyprawa” podpowiadający jak najlepiej zwiedzać Muzeum Vasa z dziećmi.
Zobacz krótki film o Vasa Muzeum Sztokholm:
ZWIEDZANIE MUZEUM VASA – Informacje praktyczne
Godziny otwarcia:
2 stycznia – 31 maja oraz 1 września – 30 grudnia w godz. 10-17, w środy w godz. 10-20
1 czerwca – 31 sierpnia w godz. 8:30-18
31 grudnia w godz. 10-15 Zamknięte 1 stycznia, 23 – 25 grudnia
Ceny biletów:
Dorośli 130 koron szwedzkich
Dzieci (0 – 18 lat) 0 koron szwedzkich
Studenci (wymagana legitymacja) 100 koron szwedzkich
Z Stockholm Card wejście bezpłatnie
Film opowiadający o historii okrętu Vasa wyświetlany jest z angielskimi napisami każdego dnia co godzinę.
Dojazd do Muzeum Statku Vasa
Muzeum leży na wyspie Djurgården, za mostem Djurgårdsbron po prawej stronie. Na piechotę z dworca centralnego w Sztokholmie (30 minut) lub od stacji metra Karlaplan (10 minut). Tramwajem nr 7 z przystanku Sergels torg/Hamngatan - wysiąść na przystanku Nordiska museet/Vasamuseet. Autobusem nr 69 z dworca centralnego w Sztokholmie lub placu Sergels torg - wysiąść na przystanku Djurgårdsbron. Autobusem nr 44 z przystanku Karlaplan - wysiąść na przystanku Nordiska museet/Vasamuseet. Dojazd do wyspy Djurgården promem możliwy jest z przystani Slussen/Gamla stan, a w lato również z przystani Nybroplan.