Korzystanie z konsultacji lekarskiej online przynosi wiele korzyści zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Telemedycyna daje możliwość kontynuowania leczenia bez wychodzenia z domu, poprawę bezpieczeństwa dzięki łatwemu i szybkiemu dostępowi do specjalisty, a także szybką diagnozę. Na czym polega e-wizyta lekarska? Jakie uprawnienia ma lekarz podczas zdalnej konsultacji?
E-wizyta lekarska – na czym polega?
Wizyta z lekarzem online to szybki, łatwy i wygodny dostęp do specjalisty. Wystarczy wybrać odpowiedniego lekarza, zarejestrować się w dogodnym terminie, opłacić konsultację i czekać na połączenie. Za konsultację można zapłacić online za pośrednictwem stosowanego na całym świecie systemu – kartą (np. kredytową, debetową, Revolut) czy poprzez Przelewy24 (szybki przelew bankowy, BLIK). E-wizyta może odbyć się przez telefon lub poprzez video-czat. Po rejestracji pacjenci mają zazwyczaj dostęp do portalu placówki, gdzie mogą dołączyć dokumentację medyczną lub zdjęcia obrazujące schorzenie. Dzięki temu lekarz już przed wizytą ma lepszą wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta.
Jak się przygotować do e-wizyty? Należy znaleźć ciche pomieszczenie, aby nic nie zakłócało rozmowy i mieć ze sobą aktualny dokument z numerem PESEL. Warto również wypisać listę objawów, przyjmowanych leków, a także sporządzić historię medyczną, zawierającą przebyte choroby oraz wykonane zabiegi.
Jakie uprawnienia ma lekarz podczas e-wizyty?
E lekarz ma dokładnie takie same uprawnienia jak podczas wizyty w placówce medycznej. Ma prawo wystawić skierowanie na dalsze badania, elektroniczne zwolnienie lekarskie, zwane potocznie L4, a także e-receptę. Specjalista wystawi odpowiednie dokumenty, jeśli stwierdzi, że są ku temu powody. Zwolnienia lekarskie elektroniczne, czyli e-zwolnienia, są automatycznie przekazywane do ZUS-u i pracodawcy. Pacjent nie musi już dostarczać wersji papierowej. Pracodawca dostanie informację w systemie jak długo pracownik będzie przebywał na zwolnieniu. Recepta natomiast widoczna jest w IKP, czyli w Internetowym Koncie Pacjenta. Po jej wystawieniu automat wysyła na prywatny telefon komórkowy pacjenta indywidualny 4-cyfrowy kod. Aby zrealizować receptę, należy udać się do apteki, podać kod oraz numer PESEL.
Zalety e-wizyty lekarskiej
Telemedycyna ma bardzo wiele zalet, z których korzysta zarówno pacjent, jak i lekarz. Konsekwencją stosowania nowych technologii w dziedzinie medycyny jest poprawa dostępności opieki zdrowotnej. Placówki medyczne mają możliwość obserwacji stanu zdrowia pacjenta i przekazywania zaleceń lekarskich w szybki i prosty sposób.
E-wizyty lekarskie to przede wszystkim:
- oszczędność czasu,
- wygoda logistyczna,
- szybszy i łatwiejszy dostęp do wybranych specjalistów,
- bezpieczeństwo (brak ryzyka zakażenia),
- brak kolejek,
- szybsza diagnoza,
- opieka medyczna dla osób, których stan zdrowia nie pozwala na przemieszczanie się.
Czasami zdarza się jednak, że e-wizyta lekarska jest niewystarczająca. Wówczas lekarz kieruje pacjenta do placówki medycznej w celu przeprowadzenia badania fizykalnego.
Artykuł zewnętrzny