Jaką przygodę wybrać na aktywny wyjazd w Pieniny? Na co zwracać uwagę przy wyborze atrakcji. Atrakcje dla grup, osób indywidualnych czy rodzin z dziećmi. Pieniny 30 kilometrowej długości pasmo górskie w łańcuchu Karpat położone w południowej Polsce i północnej Słowacji.
Rafting, Spływy Kajakowe czy Kajakarstwo Górskie?
Co takiego przyciąga turystów z całego świata do Pienin, że jest to drugi po Tatrach najczęściej odwiedzany region w Polsce? Oprócz walorów przyrodniczych Pieniny to doskonałe miejsce na różnoraką aktywność fizyczną taką jak: piesze wycieczki w góry, wycieczki rowerowe, a zimą narty. Największą atrakcją Pienin jest jednak rzeka Dunajec, która na odcinku od Sromowiec Niżnych do Szczawnicy tworzy przełom Dunajca. Dunajec na tym odcinku wije się pomiędzy wysokimi na 300m wapiennymi ścianami gór, przepływając koło najwyższego szczytu Pienin właściwych (Trzy Korony 982 m n.p.m. ).
Górskie ukształtowanie terenu sprawia, że rzeka Dunajec stała się jedną z niewielu rzek górskich w Polsce na której można uprawiać takie sporty wodne jak rafting, spływy kajakowe czy bardziej wymagające kajakarstwo górskie. Co należy wiedzieć o tych największych atrakcjach Pienin?
Rafting Dunajcem
Rafting Dunajcem często błędnie postrzegany jest jako aktywność niebezpieczna z ryzykiem wypadnięcia z pontonu. Rafting na rzece Dunajec należy traktować bardziej jako rekreacyjny spływ pontonem niż ekstremalne przeżycie. Dunajec należy do łatwych górskich rzek o skali trudności WW1-WW2(łatwa) .Rzeka płynie przez większość czasu dość wolno i jedynie przyśpiesza na tak zwanych bystrzach czyli uskokach wodnych gdzie następuje większy spadek terenu i woda gwałtownie przyśpiesza przez co tworzą się fale . Fale jednak nie są na tyle duże aby zagrażały bezpieczeństwu uczestników spływu.
Pontony raftingowe są przeważnie 6 lub 8 osobowe większe pontony używane przez niektórych 10-12 albo 14 osobowe odbierają całą frajdę z płynięcia ponieważ są zbyt duże i spływ na nich przypomina raczej spławianie ludzi w dół rzeki niż rafting. Na każdym pontonie znajduje się wykfalifikowany sternik, który wydaje komendy wiosłowania oraz steruje pontonem. Dodatkowo dla bezpieczeństwa każdy uczestnik trzyma stopy w paskach, które chronią przed wypadnięciem z pontonu. Załoga pontonu wyposażona jest w kaski i kamizelki asekuracyjne w ten sposób mamy niemal 100% bezpieczeństwo . Sam rafting Dunajcem nie należy do trudnych i nie wymaga specjalnej kondycji fizycznej czy dużego wysiłku. Załoga pontonu sama decyduje o tempie wiosłowania.
Rafting na Dunajcu i dzieci?
Rafting na Dunajcu to bezpieczna atrakcja, która bardzo podoba się dzieciom. Sugerujemy aby minimalny wiek dziecka wynosił min. 3 latka. Dzieci od 3-5 lat siedzą w środku pontonu na specjalnych komorach. Starsze dzieci mogą brać aktywny udział w spływie i wiosłować. Dzieci wyposażone są w odpowiednio mniejsze kaski i kamizelki asekuracyjne.
- Rafting Dunajcem ile trwa?
Długość trasy spływu Dunajcem ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy wynosi 14km i zajmuje około 2 godziny.
Cena Raftingu Dunajcem w zależności od firmy wynosi około 70zł za osobę. Dzieci i rodziny z dziećmi mają zniżki. Należy zwrócić uwagę na to ilu osobowe są pontony i czy organizator nie zabiera więcej niż 8 dorosłych osób na ponton 8 osobowy (dopuszcza się zabieranie dodatkowo dwóch małych dzieci na każdy z pontonów 6+dwójka małych dzieci lub 8+dwójka małych dzieci).
Spływ Kajakowy Dunajcem
Spływ kajakowy Dunajcem może odbyć się na dwóch różnych rodzajach sprzętu pływającego. Kajaki pneumatyczne czyli pompowane dla osób, które mają mało lub nie mają wcale doświadczenia w spływach kajakowych. Kajaki takie są praktycznie nie do wywrócenia ale za to wolniejsze i trudniejsze do trzymania linii płynięcia na wprost. Kajaki pneumatyczne z atestem na górskie rzeki to wytrzymały sprzęt, który podobnie jak ponton wykonany jest z bardzo wytrzymałego materiału odpornego na przebicia lub przetarcia. Podczas wypożyczenia kajaka trzeba dopytać czy sprzęt, który pożyczamy ma przeznaczenie na rzeki górskie. Dla bardziej doświadczonych kajakarzy proponujemy kajaki polietylenowe, które są szybsze i łatwiejsze w płynięciu na wprost. Trasa spływ Dunajcem inaczej niż w przypadku spływu pontonowego może być wydłużona nawet do 2-3 dni.
- Najciekawsze odcinki kajakowe na Dunajcu to:
- Niedzica- Szczawnica,
- Szczawnica tor Kajakowy Wietrznice
- Tor Kajakowy Wietrznice do Starego Sącza.
- Spływ Kajakowy Dunajcem z dziećmi
Sugerujemy aby minimalny wiek dzieci na spływie kajakowym na Dunajcu wynosił około 12 lat. Osoby nie mające doświadczenia w kajakarstwie nie powinny wypożyczać kajaka i zabierać dzieci pod swoją opiekę . Aby zabrać dzieci na spływ kajakowy Dunajcem radzimy skorzystać z opieki doświadczonego instruktora kajakarstwa górskiego, który zadba o bezpieczeństwo nasze i naszych pociech. Spływ Dunajcem można połączyć z biwakiem na campingu Wietrznice (www.wietrznice.eu)
Kajakarstwo Górskie zabawa ekstremalna czy sport dla każdego?
Na zdjęciu the KUL brothers rzeka Dunajec
Kajakarstwo Górskie to dyscyplina, która istnieje już w Polsce od dawna jednak dopiero ostatnie lata sprawiają, że sport ten nabiera większego znaczenia i staje się coraz bardzie popularny wśród osób szukających nietypowych przeżyć. Podobnie jak rafting, kajakarstwo górskie może być uprawiane na różnych poziomach trudności i błędnie kojarzone jest jako sport tylko dla wariatów skaczących z wodospadów. Na kajakach górskich może pływać każdy w każdym wieku . Sport ten mogą zacząć uprawiać również dzieci już od 7 roku życia. Szkolenie przeprowadzane jest pod okiem doświadczonych instruktorów kajakarstwa górskiego a program dopasowany do wieku i możliwości uczestników. Dzieci zaczynają przygodę z kajakarstwem górskim od oswajania się z wodą i nurtem rzeki. Kolejnym krokiem są podstawy kajakarstwa na wodzie stojącej lub wolno płynącej. Kajaki górskie dla dzieci są odpowiednio mniejsze podobnie jak cała reszta sprzętu asekuracyjnego i ubioru.
Dzieci z naszego doświadczenia radzą sobie często dużo lepiej niż dorośli i szybciej łapią umiejętności. Warunkiem przystąpienia do kursu jest umiejętność pływania wpław i ogólna dobra sprawność fizyczna. Nie ma barier wiekowych aby zacząć naukę pływania na kajaku górskim. Ciekawostką jest ostatni fakt kiedy trzech z naszych kursantów po 60 roku życia doszło do bardzo wysokiego poziomu co było dużym zaskoczeniem dla wszystkich. Szkolenia organizowane są na torze kajakarstwa górskiego Wietrznice (www.wietrznice.eu) na którym w bezpieczny sposób można rozpocząć przygodę z tym pięknym sportem.
Szkoła Kajakarstwa Górskiego Rivent www.rivent.pl Rezerwacja Raftingu na rzece Dunajce www.rafting-dunajec.pl spływ kajakowe Dunajcem www.kajaki-dunajec.pl