Największe, najpiękniejsze, z najciekawszą historią, w znanym kurorcie lub na cudownie spokojnym odludziu – latarnie morskie nad Bałtykiem przyciągają uwagę turystów. Co więcej, wszystkie łączy Szlak Latarń Morskich, który zamieni nasze wakacje nad morzem w ciekawą wyprawę detektywistyczną. Które latarnie nad morzem naprawdę warto zobaczyć?
Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce
-
Latarnia morska Stilo
Zobaczysz ją raz i poznasz ją wszędzie, na każdej pocztówce czy ilustracji. Nie chodzi tylko o fakt, iż jest jedną z dwóch w całości metalowych latarni (poza tą w Jastarni), ale też o charakterystyczne pasy. Latarnia morska w Stilo została wybudowana w latach 1904-1906. Od 1992 r. jest dostępna dla zwiedzających. Ze względu na jej bliskość do morza (ok. kilometr od linii brzegowej) i wysokość wieży (33,4 m) z góry rozpościera się niezapomniany widok na morze. Z kolei jej światło widoczne jest aż z 43 km.
Przeczytaj też: TOP 25 spokojnych miejscowości nad Bałtykiem >>
-
Latarnia morska Świnoujście
Mało by brakowało, aby najwyższej nad całym Morzem Bałtyckim latarni morskiej i jednej z najwyższych na świecie zabrakło. Po II wojnie światowej latarnik otrzymał od wycofujących się Niemców rozkaz, by latarnię wysadzić – na szczęście tego nie zrobił. Wysoka na prawie 65 m, a jej światło widoczne jest aż na ok. 46 km. Ceglana latarnia w Świnoujściu, tak kojarzona z krajobrazem tego miasta, skrywa ok. 300 schodów prowadzących na taras widokowy. Choć powstała dawno, bo jeszcze w 1854 r., i przetrwała wojnę, dopiero przebudowa i generalny remont w 2000 r. zapewniły jej ostateczny wygląd, który możemy podziwiać dzisiaj.
Sprawdź też: Atrakcje dla dzieci w Świnoujściu >>
-
Latarnia morska Gąski
Trafimy do niej, będąc na Pobrzeżu Koszalińskim, jadąc drogą między Ustroniem Morskim a Mielnem. Powstała pod koniec XIX w., jest wysoka na 49,8 m, co czyni ją trzecią najwyższą na wybrzeżu Bałtyku latarnią morską. Fakt, że leży zaledwie 112 m od morza, czyni ją bardzo atrakcyjnym punktem widokowym na okoliczne Mielno, Sarbinowo, Chłopy i Unieście. Latarnia morska w Gąskach we wnętrzu ceglanych murów kryje 220 granitowych schodów prowadzących na jej szczyt. Mieszczą się tu też dom latarnika i budynki gospodarcze.
Zobacz też: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Ustroniu Morskim i okolicach >>
-
Latarnia morska Niechorze
Położona w gminie Rewal latarnia morska ozdobnym wyglądem bardzo wyróżnia się na tle swoich nadbałtyckich sióstr. Latarnia morska w Niechorzu zbudowana z inicjatywy Niemców w XIX w. została oddana do użytku w 1866 r. Na koniec II wojny światowej wycofujący się Niemcy podłożyli materiały wybuchowe, na szczęście ich nie wykorzystali. Latarnia jest wysoka na 45 m, co umiejscawia ją na 4 miejscu wśród wszystkich latarni nad Bałtykiem, ale dzięki temu, że stoi na klifie, jej światło widoczne jest aż z 37 km. Latarnię wraz ze wspaniałym ogrodem u jej podnóża można zwiedzać – drogę na górę umila niewiele ponad 200 schodów.
Przeczytaj też: TOP 10 atrakcji gminy Rewal (Niechorze, Rewal, Trzęsacz) >>
-
Latarnia morska Hel
Umiejscowiona na końcu Mierzei Helskiej latarnia w Helu ma bardzo bogatą historię. Podczas obrony Helu w czasie II wojny światowej latarnię wysadzili w powietrze polscy saperzy, by zabrać niemieckim oddziałom ważny punkt orientacyjny. W 1942 r. latarnię odbudowano, ale postawiono ją ok. 10 m od fundamentów pierwszej latarni. Po remoncie w 2001 r. charakterystyczna czerwona latarnia w Helu odzyskała swój urok – ma wysokość 41,5 m, a jej światło widoczne jest z 36 km.
Przeczytaj też: Najlepsze atrakcje dla dzieci Półwyspu Helskiego >>
-
Latarnia morska Rozewie
Latarnia z oryginalną historią. Funkcję pierwszego latarnika w Rozewiu pełniła kobieta, córka szwedzkiego kapitana, uratowana tutaj w XVII w. przez rybaka. Z kolei patronem ulicy, przy której stoi, jest latarnik Leon Wzorek, który został tu zamordowany we wrześniu 1939 r. podczas pracy. Latarnia morska Rozewie ma też pewien związek ze Stefanem Żeromskim – ponoć w latach 20 XX w. odwiedzał on przylądek Rozewie i nawet zdarzało mu się pomieszkiwać w latarni (stąd też jego pomnik na dziedzińcu). Latarnia w Rozewiu wysoka na 32,7 m jest świetnym punktem widokowym na Władysławowo czy Jastrzębią Górę. W jej wnętrzu znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich.
-
Latarnia morska Krynica Morska
Wzniesiona obok ruin poprzedniej latarni zniszczonej podczas II wojny światowej, jest wysoka na 27 m i przyciąga turystów chcących podziwiać widok Morza Bałtyckiego, ale też Zalewu Wiślanego. Przy dobrej pogodzie można z niej zobaczyć nawet światła Helu czy Gdańska. Najłatwiej dotrzeć do niej od strony plaży, z ul. Wojska Polskiego wejść w ul. Żołnierzy i kierować się pod górę.
Sprawdź też: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Krynicy Morskiej >>
-
Latarnia morska Kołobrzeg
Latarnia morska w Kołobrzegu umiejscowiona przy wejściu do portu. Dzięki wysokości 26 m zapewnia świetny widok na Bałtyk i Zatokę Pomorską, ale też kołobrzeski port wojenny i miasto. Można ją zwiedzać i dzięki gruntownym remontom w ostatnich latach jest to bardzo przyjemne doświadczenie.
Zobacz więcej: Latarnia morska w Kołobrzegu >>
-
Latarnia morska Czołpino
Wybudowana w XIX w. na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, na jednej z najwyższych okolicznych wydm na wysokości 55 m n.p.m. Ta oryginalna lokalizacja czyni z wycieczki do latarni w Czołpinie prawdziwą wyprawę – trzeba przejść pieszo ok. 1,5 km szlaku wyznaczonego w lesie. Dostępna dla turystów, gwarantująca niezapomniany widok na Wydmy Czołpińskie i jezioro Łebsko.
-
Latarnie morskie Gdańsk – Port Północny i Nowy Port
Najmłodsza latarnia nad Bałtykiem powstała w 1984 r. i jest drugą najwyższą, bo sięgającą 56 m. Mieści się w Porcie Północnym, na wieży Kapitanatu Portu Gdańsk i możemy podziwiać ją tylko z zewnątrz, bo niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Za to w Gdańsku mieści się jeszcze jedna latarnia morska – Nowy Port, która jako pierwsza latarnia nad Bałtykiem używała światła elektrycznego, lecz zakończyła działanie wraz z budową tej nowszej. Od 2004 r. turyści mogą ją zwiedzać. Ma piękną architekturę, 24 m wysokości, i zgodnie z legendą jest bliźniaczą siostrą ponoć najpiękniejszej latarni morskiej Stanów Zjednoczonych – z Cleveland w Ohio.
Sprawdź też: Gdańsk – 25 najlepszych atrakcji dla dzieci >>
Sprawdź również:
Najlepsze hotele i noclegi nad morzem przyjazne dzieciom