W Warszawie z dzieckiem nie można się nudzić. Atrakcje dla dzieci pojawiają się tu w tylu odmianach, że czasem sami rodzice łapią się za głowę z wrażenia i nie wiedzą, gdzie pójść. Teatry i muzea dla dzieci, centra kreatywności, zabawy i eksperymentów, place zabaw - czego naprawdę nie warto ominąć? Poniżej najlepsze atrakcje dla dzieci w Warszawie.
Warszawa - ciekawe atrakcje dla dzieci
Zestawienie zaczynamy od wyjątkowego miejsca, które zainteresuje nie tylko dzieci! Centrum Pieniądza NBP to tutaj poznacie historię pieniędzy, ale też podstawy ekonomii oraz zobaczycie prawie tysiąc wyjątkowych monet z kolekcji NBP. Na odwiedzających czeka aż 16 sal, w których znajdą sporo interaktywnych ekspozycji. Ciekawostką może być też zwiedzanie skarbca czy milion złotych w banknotach, a nawet możliwość podniesienia sztabki złota!
Mali odkrywcy doskonale odnajdą się w Smart Kids Planet. To centrum mądrej zabawy, w którym dzieci już od najmłodszych lat rozwijają wyobraźnię i bawią się, pobudzając wszystkie zmysły. Są tu miejsca na przeprowadzanie eksperymentów, interaktywne stanowiska z zadaniami, które zaangażują każde dziecko, ale też przestrzenie do gry, biegania i wspinania. Wszystko bezpieczne, kolorowe i nowoczesne.
Jednym z najnowszych, a zarazem najsłodszych miejsc na turystycznej mapie Warszawy jest Muzeum Czekolady Fabryka E. Wedel. To niesamowite miejsce, w którym poznacie tajniki powstawania czekolady przy okazji świetnie się bawiąc. To atrakcje nie tylko dla dzieci, dla dorosłych też przewidziano dedykowane warsztaty. Koniecznie przeczytajcie więcej o Muzeum Czekolady w Warszawie.Mieszkańcy Warszawy, ale również wielu turystów zna z pewnością doskonale największe rodzinne centrum nauki czyli Centrum Nauki Kopernik. To miejsce niezwykłe. Zarówno dzieci, młodzież i dorośli znajdą tu atrakcje dla siebie. Jakość i wielkość ekspozycji robią wrażenie, jednak wizytę indywidualną trzeba dobrze zaplanować – są dni, kiedy ilość wycieczek nie sprzyja swobodnemu zwiedzaniu.
W ramach Centrum działa również bezpłatnie Ogród na dachu z wspaniałym widokiem na Starówkę, Wisłę czy PGE Narodowy, oraz osobno płatne Planetarium Niebo Kopernika, w którym specjalny projektor gwiazdowy jest w stanie wyświetlać nawet 20 milionów gwiazd. W repertuarze Planetarium nie brakuje pokazów i filmów nawet dla najmłodszych dzieci (od 3 lat). To miejsce, w którym możecie wybrać się w fascynującą podróż „do gwiazd”.
Wyjątkowym miejscem na mapie rodzinnych atrakcji Warszawy jest Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka działające w ramach Muzeum Etnograficznego. Dziedzictwo i kultura podawane są tutaj w formie zabawy i wciągających warsztatów. To tam Twoje dziecko rozwinie zdolności plastyczne, muzyczne czy też po prostu weźmie udział w grach i zabawach.
Nie ma chyba lepszego miejsca w Warszawie dla młodych fanów i fanek kolei niż Stacja Muzeum. Tutaj poznamy historię kolejnictwa na świecie i w Polsce. Na wystawie stałej zobaczymy umundurowanie, bilety kolejowe, historyczne rozkłady jazdy, zabytkowe urządzenia takie jak semafory, nastawnię czy lampy kolejowe, ale to, co chyba najbardziej zafascynuje dzieci, to około 200 modeli taboru - parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, wagony pasażerskie i towarowe oraz kilka makiet zabytkowych dworców. I wisienka na torcie - Skansen Stacji Muzeum, czyli największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu. Co to oznacza w praktyce? 50 jednostek, w tym np. pociąg pancerny, parowozy różnych typów czy lokomotywy elektryczne.
Równie interesującą propozycją kulturalnego rozwoju dziecka jest oferta Teatru Małego Widza. Tutaj maluchy czują się jak w domu, dzięki swobodnej atmosferze i spektaklom, w których aktywnie uczestniczą. Wybrane przedstawienia przygotowane są w taki sposób, aby mogły w nich uczestniczyć dzieci już od pierwszego roku życia. Podobnie jest w Teatrze Niewielkim, którego spektakle przeznaczone są właśnie dla najmłodszych. Nie trwają dłużej niż pół godziny, używa się w nich prostych środków wyrazu, by nie zmęczyć dzieciaków, a dodatkowo w zrozumiały sposób przedstawia im się podstawowe elementy wiedzy o świecie.
Niebywała okazja, by pokazać dzieciom, jak w czasach, w których nie było fotografii cyfrowej i grafiki komputerowej, wykonywało się zdjęcia i jak można było osiągnąć efekt trójwymiaru. W Fotoplastikonie Warszawskim czeka na nas ponad 7000 stereoskopowych fotografii przedstawiających zarówno historię starej Warszawy, jak i egzotyczne podróże przełomu XIX i XX w., ale i interesujące warsztaty czy gry miejskie.
PGE Narodowy stał się już jednym z symboli miasta. Jest otwarty na mieszkańców i turystów, którzy znajdą tu świetne warunki do rodzinnej zabawy. Stadion można zwiedzać z przewodnikiem kilkoma różnymi trasami, dostosowanymi do każdego wieku. Przy tym w cenie jest punkt widokowy, z którego najlepiej widać ogrom tego obiektu. Rewelacyjną atrakcją dla nieco starszych dzieci może okazać się zjazd na tyrolce (można zjeżdżać we dwoje!)– robi wrażenie również na dorosłych! Natomiast zimą stadion zamienia się w wielkie lodowisko z wieloma atrakcjami w ramach projektu Zimowy Narodowy. Jeśli wybierasz się na stadion ze swoim maleństwem, pamiętaj o pokoju matki i dziecka, który znajduje się w loży nr 139. ? Kartę wstępu pobierzesz w Recepcji Głównej od strony bramy nr 1 ;-) Warto jeszcze wspomnieć o działającym tuż przy stadionie torze gokartowym Kartingowy Narodowy. W Warszawie podobnych obiektów nie brakuje - wysoki standard zapewnia halowy tor klasy premium A1 Karting z unikalnym systemem zdalnego sterowania gokartami oraz dysponujące zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym torem Racing Center Warsaw.
Fun Park Digiloo to ogromna hala, w której - aby poznać każdy jej zakątek - naprawdę trzeba się nabiegać. Ilość tuneli, przeszkód i atrakcji dla dzieci ciężko zliczyć, gdyż cała przestrzeń jest jednym wielkim, wielopoziomowym labiryntem złożonym z przejść, drabinek, siatek, ścianek wspinaczkowych i zjeżdżalni. Dodatkowo jest tu strefa malucha, z której mogą korzystać bezpiecznie dzieci do 2 roku życia i to, co rodzicom może poprawić humor, czyli restauracja z ciepłą kawą.
Atrakcją typowo letnią są pokazy w Multimedialnym Parku Fontann. Wieczorne widowiska tuż obok Zamku Królewskiego przyciągają tłumy. Nie ma co się dziwić – połączenie wody, światła i dźwięku daje naprawdę spektakularny efekt – warto to miejsce odwiedzić.
Każdy, kto lubi wodę, znajdzie w Warszawie doskonałe obiekty do pływania czy rodzinnej zabawy. Zmodernizowany Ośrodek Sportowy Inflancka udostępnia profesjonalną pływalnię, wodny tor przeszkód i kompleks saun, a latem także baseny odkryte ze zjeżdżalniami i atrakcjami dla dzieci. Natomiast Wodny Park Warszawianka oferuje jeden z najlepszych w Polsce profesjonalnych basenów olimpijskich, basen rekreacyjny ze zjeżdżalniami, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw, całoroczny basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą i 2 korty do squasha. W tej kategorii lubianym przez wszystkich punktem na mapie Warszawy jest też wolski Park Wodny Moczydło, który po renowacji w 2019 r. przyciąga jeszcze więcej tłumów niż wcześniej. Nie ma się czemu dziwić, bo basen rekreacyjny, zjeżdżalnie, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw i inne atrakcje na miejscu naprawdę dają szansę na udany relaks i dobrą zabawę z dzieckiem w mieście.
Zostańmy jeszcze na chwilę przy temacie wody, choć może raczej metaforycznie. Łazienki Królewskie - kto o nich nie słyszał? To najbardziej znany park miejski w Polsce, choć z łazienką niewiele ma wspólnego, poza barokowym pawilonem łaźni, który po przebudowie zyskał nazwę Pałacu na Wodzie. Rzeczywiście, malowniczych stawów w parku nie brakuje, a dodając do tego wspaniałą architekturę i atmosferę otrzymujemy najlepsze miejsce na rodzinny spacer w Warszawie. Zwłaszcza że pełno tu uwielbianych przez dzieci wiewiórek i pawi.
Niedaleko parku fontann powstała nowa atrakcja – jeden ze zdobywających coraz większą popularność Escape Roomów. Ten, o nazwie Dom Zagadek, jest również przyjazny dla dzieci. Mogą rozwiązywać tu emocjonujące zagadki zarówno z rodzicami, jak i pod opieką animatora. Bardzo rozwijająca rozrywka.
Kultową atrakcją Warszawy jest ZOO. To tu spotkacie ponad 500 gatunków zwierząt, przy okazji wyrywając się od zgiełku miasta. Rekiny, hipopotany, słonie, żyrafy, nosorożce czy jaguary – które z dzieci nie chciałoby zobaczyć ich wszystkich na żywo? W ogrodzie zoologicznym na najmłodszych czekają również 3 place zabaw oraz mini-zoo, gdzie mogą pogłaskać czy nakarmić kozy, osiołki, kucyki i króliki. Ważnym historycznym miejscem na terenie zoo jest też Willa Żabińskich - bohaterskiej rodziny byłego dyrektora zoo, która pomagała ratować ludzkie życie podczas II wojny światowej.
Na obrzeżach miasta czeka na Was odlotowa atrakcja, i to w sensie dosłownym. Bo przecież kto z nas w dzieciństwie, a nie rzadko i teraz, nie marzyłby o lataniu. W tunelu aerodynamicznym FLYSPOT możecie poznać czym jest swobodne unoszenie się w powietrzu. Niezwykle miła ekipa Flyspot dba o Wasze bezpieczeństwo i bezstresowe „latanie”. Amatorami tej rozrywki są nawet 3 letnie dzieci. Niestety nie jest to najtańsza atrakcja, jednak jeśli jest w Waszym zasięgu – z czystym sumieniem polecamy.
Polatać, a przynajmniej wysoko poskakać, można także w parkach trampolin Hangar 646, które zlokalizowane są na Gocławiu, Mokotowie i Targówku. W każdym można korzystać z kilkudziesięciu trampolin różnego rodzaju, a także ramp, boisk sportowych, basenów z gąbkami, ścianek wspinaczkowych, torów przeszkód i wielu innych atrakcji. Odbywają się tu również ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jeśli ktoś lubi takie rozrywki, powinien zajrzeć też do Stacji Grawitacji. Tu oprócz parku trampolin czekają na dzieci całoroczny kryty park linowy, ścianka wspinaczkowa z ponad 100 drogami, tor przeszkód Ninja, ale też interaktywne trampoliny i ścianka wspinaczkowa, które łączą skakanie w powietrzu i wspinanie z grą komputerową.
Górka Szczęśliwicka to miejsce, które znają wszyscy miłośnicy nie tylko narciarstwa, ale i sportów w ogóle. Oprócz jazdy na nartach na Górce Szczęśliwickiej można też jeździć na wrotkach, zjeżdżać na pontonach, grać w koszykówkę, siatkówkę plażową, tenisa, uprawiać wędkarstwo lub Tai Chi, pływać w basenach czy skorzystać z kolejki grawitacyjnej i siłowni. Jednak najwyższy punkt Warszawy (152 m n.p.m.) przede wszystkim kochany jest przez wszystkich amatorów nart czy snowboardu, którym daleko w góry. Stok działa też poza sezonem zimowym. Funkcjonuje tu też szkółka, w której nauczymy się sztuki zjazdów.
Może się podobać lub nie, jednak to miejsce, które trzeba odwiedzić. Mamy na myśli Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jego tarasy widokowe to obowiązkowy punkt turystycznej wizyty.
We wnętrzach Pałacu znajdziecie jednak znacznie więcej atrakcji. Wśród nich są np. Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii, gdzie wystawiane są prawdziwe szkielety dinozaurów czy Muzeum Techniki i Przemysłu NOT (nieczynne do odwołania z powodu remontu) prezentujące perełki polskiej myśli technicznej: motocykle, radioodbiorniki, mechanizmy grające i wiele innych.
Sprawdź najlepsze sale zabaw dla dzieci w Warszawie >>
To miejsce spodoba się przede wszystkim chłopcom. Muzeum Wojska Polskiego od 1920 r. gromadzi sprzęt i eksponaty wojskowe, których nie znajdziecie w innych muzeach w Polsce. Łącznie to aż 250 tysięcy eksponatów, jednak tymi najbardziej atrakcyjnymi od lat pozostają śmigłowce, czołgi, samoloty wojskowe czy wyrzutnie rakiet.
Muzeum Powstania Warszawskiego oraz POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich to dwa miejsca, które w pierwszym odruchu mogą nie kojarzyć się z popularną atrakcją dla dzieci. Jednak, choć oba prezentują trudny fragment naszej polskiej historii, oba dają też bardzo ważne świadectwo historii XX w., a przy okazji wiedzą, jak opowiedzieć o tym dzieciom. W Muzeum Powstania Warszawskiego szczególnie polecamy dzieciom Salę Małego Powstańca, w której można obejrzeć teatrzyk powstańczy, ale też pobawić się np. w harcerską pocztę polową czy szpital polowy. Są tu też gry planszowe o tematyce powstańczej, a nawet modele samolotów i pojazdów pancernych, które wspomagały walki powstańców. Z kolei w przepięknych wnętrzach muzeum POLIN dla dzieci przygotowano specjalne miejsce "U Króla Maciusia", które nie tylko oswaja żydowską kulturę, ale też uczy otwartości, empatii i współpracy.
Wikingowie w Warszawie? O tak, tuż nad Wisłą mieści się historyczny skansen, o którym nadal nie wszyscy wiedzą. Tworzona przez grupę pasjonatów historii Warownia Jomsborg to miejsce, które propaguje rzemiosło, obyczaje i styl życia wczesnego średniowiecza i wojowników Północy. Warownia organizuje pikniki historyczne, pokazy walk, warsztaty dla dzieci, ale też inscenizacje historyczne legendarnych obrzędów takich jak Dziady czy Jul - pogańskie Boże Narodzenie. W Warowni Jomsborg dzieci podejrzą też pracę kowala w kuźni, zobaczą pokazy pieczenia podpłomyków, będą mogły postrzelać z łuku lub ćwiczyć rzuty toporem.
Ciekawym miejscem jest również Park Miniatur Województwa Mazowieckiego działający w ogrodzie na tyłach Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu. Odnajdziecie tam kilkadziesiąt pięknie odtworzonych budowli z Warszawy i okolic w skali 1:25. Większość z nich to obiekty zniszczone podczas II wojny światowej, a więc to jedyna okazja, żeby przyjrzeć się im z bliska. Można tu też odbyć "Wirtualną podróż" dzięki goglom 360°.
Nostalgiczne uczucia mogą się pojawić również w trakcie zwiedzania prywatnego Muzeum Domków dla Lalek. To miejsce, które pokochają szczególnie dziewczynki, nie tylko te najmniejsze :) Znajdziecie tam kolekcję zabytkowych i wyjątkowo realistycznie odwzorowanych miniaturowych domków.
Świetnym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu może być tournée po placach zabaw. Jeden z największych w Warszawie, polecany przez wszystkich rodziców Fort Bema, ten przy Centrum Handlowym Arkadia wywracający do góry nogami pojęcie "placu zabaw przy centrum handlowym", czy te nad Wisłą, np. przy "Poniatówce" - to tylko trzy propozycje, jest ich o wiele więcej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy miniprzewodnik po najlepszych placach zabaw dla dzieci w Warszawie.Które dziecko nie lubi czekolady? A zwłaszcza ręcznie robionej? Manufaktura Czekolady Chocolate Story posiada bogatą ofertę warsztatów dla dzieci. Tutaj mogą one samodzielnie przygotować własną tabliczkę czekolady, używając najwyższej jakości składników i swoich ulubionych dodatków. Przy okazji poznają cały proces technologiczny od wyboru ziaren kakaowca aż do gotowej tabliczki.
Na koniec, po zwiedzaniu miejskich atrakcji, przyda się trochę oddechu na łonie natury. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale na obrzeżach tak wielkiego miasta jak Warszawa można znaleźć zieloną oazę - Puszczę Kampinoską, na obszarze której utworzono Kampinoski Park Narodowy. Są tu liczne malownicze szlaki piesze i rowerowe, park rozrywki Julinek z tutejszym parkiem linowym Podniebny Cyrk oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, z którego można wyruszyć w głąb puszczy retro ciuchcią. Kolejnym ciekawym miejscem na spacery, piknik i chyba każdy rodzaj sportu, jaki można uprawiać na powietrzu, jest Park Kultury w Powsinie. Boiska do tenisa, piłki nożnej, siatkówki, baseny, stoły do ping ponga, szachów, kręgielnia, minigolf, ale też siłownie plenerowe, place zabaw i park linowy - a to i tak nie wszystkie atrakcje tego miejsca dla dzieci. Bezpośrednio obok znajduje się też ogólnodostępna polana z wydzielonymi miejscami na grilla czy ogniska. Podsumujmy więc! Co warto zwiedzić z dzieckiem w Warszawie?
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Warszawie:
-
Centrum Pieniądza NBP
-
Centrum Nauki Kopernik, Planetarium Niebo Kopernika
-
Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka
-
Smart Kids Planet
-
Stacja Muzeum
-
Teatr Małego Widza
-
Teatr Niewielki
-
Fotoplastikon
-
PGE Narodowy, Zimowy Narodowy
-
A1 Karting
-
Racing Center Warsaw
-
Fun Park Digiloo
-
Multimedialny Park Fontann
-
Ośrodek Sportowy Inflancka
-
Wodny Park Warszawianka
-
Park Wodny Moczydło
-
Łazienki Królewskie
-
Dom Zagadek
-
Warszawskie zoo
-
Flyspot - tunel aerodynamiczny
-
Hangar 646
-
Stacja Grawitacja
-
Górka Szczęśliwicka
-
Pałac Kultury i Nauki
-
Muzeum Wojska Polskiego
-
Muzeum Powstania Warszawskiego
-
POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich
-
Warownia Jomsborg
-
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego
-
Muzeum Domków dla Lalek
-
Fort Bema i inne place zabaw
-
Manufaktura Czekolady Chocolate Story
-
Kampinoski Park Narodowy
-
Park rozrywki Julinek, park linowy Podniebny Cyrk
-
Park Kultury w Powsinie
Czytaj również: Spacer po Warszawie z dzieckiem wg wg Trojga Włóczykijów
Co jeszcze warto zwiedzić z dziećmi w Warszawie? Czekamy na Wasze komentarze poniżej!