Fascynujące eksperymenty, nowoczesne technologie i masa świetnej zabawy – to wszystko czeka na rodziny w polskich centrach nauki.
Sprawdźcie również: 50 najlepszych rodzinnych w Polsce
Dzięki powstaniu wielu nietuzinkowych placówek, które w efektowny sposób łączą edukację z zabawą, wśród dzieci w Polsce zapanowała moda na naukę. Okazuje się, że kiedy mogą same czegoś doświadczyć, interesuje je to dużo bardziej niż w trakcie teoretycznych szkolnych zajęć. Pobyt w jednym z centrów nauki jest dla dzieci bardzo rozwijający, a jednocześnie może być świetnym sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Zresztą niejeden dorosły łapie się za głowę, oglądając cuda współczesnej techniki…
Najlepsze centra nauki w Polsce:
Centrum Nauki Kopernik Warszawa
To placówka, która pod wieloma względami może być określana jako „naj”. To największy i najchętniej odwiedzany tego typu obiekt w Polsce. Tutejsza wystawa składa się z całej masy interaktywnych stanowisk, które pozwalają zgłębiać wiedzę z zakresu fizyki, matematyki, biologii, chemii, astronomii, a nawet muzyki (hitem jest harfa z niewidzialnymi strunami). Działa tu także jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie i pierwszy teatr robotyczny. Wokół centrum rozpościera się Park Odkrywców, a na dachu jest ogród i punkt widokowy.
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Nauki Kopernik - Warszawa <<
Centrum Nauki Da Vinci - Podzamcze Chęciny
Drugie co do wielkości centrum nauki w Polsce, położone przy parku pałacowym w Podzamczu, niedaleko Zamku Królewskiego w Chęcinach w województwie świętokrzyskim. Można tu zobaczyć modele wynalazków i reprodukcje obrazów słynnego Leonarda, a nawet spróbować samemu wykonać jego projekty w wirtualnej rzeczywistości. Jest tu też mnóstwo interesujących stanowisk do eksperymentów, jak Dzwony Rurowe, Kołyska Newtona czy Wir Wodny.
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Nauki Da Vinci - Podzamcze Chęciny <<
Hydropolis - Wrocław
Jedna z najnowocześniejszych wystaw interaktywnych w Polsce, skupiająca się wokół zagadnienia hydrologii. Została stworzona w zabytkowym zbiorniku czystej wody z XIX wieku. Dowiemy się tutaj wszystkiego o wodzie, o tym, jak wpływa na nasze życie, jaką rolę pełni w kosmosie i jak można wykorzystywać ją w inżynierii. Działa tu mnóstwo niesamowitych urządzeń, jak drukarka wodna czy syntezator mowy delfinów. Warto zobaczyć też replikę batyskafu i porozmawiać z robotem Pepperem. Jest tu również specjalna strefa relaksu i zabaw dla dzieci.
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Hydropolis - Wrocław <<
Centrum Nauki i Techniki - Ulica Żywiołów - EC1 - Łódź
Ulica Żywiołów, zlokalizowana w łódzkim Centrum Nauki i Techniki EC1 to przeszło 1,5 metrów kwadratowych przestrzeni nastawionej na ruchliwą zabawę połączoną z wielowymiarowym rozwoje intelektualnym i emocjonalnym. To wręcz idealne miejsce dla dzieci w przedziale od 3 do 10 lat. Główną atrakcją Ulicy Żywiołów jest wystawa stała, zorganizowana wokół pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. To 5 stref tematycznych, tworzących wiele okazji do samodzielnych doświadczeń i eksperymentów. Oczywiście nie brakuje tu najróżniejszych eksponatów, interaktywnych stanowisk czy mniejszych atrakcji takich jak Pasaż Nauki, Pasaż Wyobraźni, Zaułek Tajemnic i Plac Budowy… a to nie wszystko! Na miejscu znajdziemy też strefę wystaw czasowych oraz Przystanek Rodzica - idealną przestrzeń dla rodziców, pragnących popracować czy też po prostu oczekujących chwili relaksu.Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Nauki i Techniki - Ulica Żywiołów - EC1 - Łódź <<
Centrum Nauki Experyment - Gdynia
Experyment mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Prezentowane tu wystawy związane są z hydrologią, przyrodą, ludzkim organizmem czy fizyką. To prawdopodonnie najlepsza opcja na połączenie nauki Jest też multimedialna wystawa „Wirtualny świat wynalazków Leonardo da Vinci” oraz najnowszy projekt centrum – „Kierunek Zdrowie”, który pozwala dowiedzieć się, jakie codzienne wybory będą najlepsze dla naszego zdrowia. Temat tej wystawy został wybrany na podstawie opinii gości Experymentu.
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Nauki Experyment - Gdynia <<
Centrum Edukacji Lotniczej - Kraków
Krakowskie lotnisko imienia Jana Pawła to nie tylko miejsce, z którego możemy wystartować na przygodę w najdalsze zakątki świata, ale to też dom dla Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. To właśnie tutaj najmłodsi (lecz nie tylko) mogą zobaczyć na własne oczy jak na co dzień działa coś tak ogromnego jak lotnisko, jakie procedury są na nim niezbędne, ale też zdobędą ogromną ilość praktycznych informacji o tej tematyce. Chodzi tu przecież o to, jak spakować swój bagaż podręczny, jak zachowywać się po wejściu na pokład samolotu, czy jak bezpiecznie podróżować — takie informacje zawsze będą niezbędne! Oprócz tego nie brakuje tutaj też informacji o nowych technologiach w lotnictwie i nie tylko — a to wszystko rozlokowane na interaktywnych strefach tematycznych!Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Edukacji Lotniczej - Kraków <<
PGE Giganty Mocy - Bełchatów
Centrum nauki mocno związane z regionem i z jego największym skarbem – węglem brunatnym. Giganty Mocy to natomiast określenie na bełchatowską kopalnię i elektrownię. Tutaj, dzięki multimedialnej ekspozycji, dowiemy się jak powstaje węgiel brunatny i jak możliwe jest przetworzenie go w prąd. Poznamy zjawisko elektryczności, zasadę działania generatora, odwiedzimy nawet tropikalny las. Nie zabraknie też historii Bełchatowa. Przy zwiedzaniu towarzyszyć nam będą sympatyczne postaci na ekranach komputerowych – Gigusie Brunatne.
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> PGE Giganty Mocy - Bełchatów <<
Apilandia - Klecza Dolna
Interaktywne Centrum Pszczelarstwa „Apilandia” to jedyne tego typu miejsce w Polsce, w którym całe rodziny mogą dowiedzieć się więcej na temat najmniejszych szczegółów życia pszczół i pracy pszczelarza. Proces zwiedzania tego naprawdę wyjątkowego miejsca, podzielony został na trzy etapy tematyczne. Na samym początku dowiemy się nieco o tym, jak ważne są pszczoły i jak wiele robią dla naszego życia, roślin i zwierząt. Kolejny etap to wcielenie się w rolę pszczelarza - wraz z poznaniem szczegółów jego pracy oraz... interaktywną zabawą w pszczelarza, co na pewno przypadnie do gustu najmłodszym. Ostatnim etapem wizyty będą liczne pokazy multimedialne i kolorowe obrazy, związane z życiem pszczół. Próżno szukać drugiej takiej atrakcji!Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Apilandia - Klecza Dolna <<
Centrum Pieniądza NBP - Warszawa
Centrum Pieniądza NBP to najnowocześniejsze w Europie Środkowej centrum ekspozycyjno-edukacyjne, skupiające się wyłącznie na bankowości. Może ono pochwalić się ponad 2000 metrami powierzchni, na której zgromadzono przeszło kilka tysięcy unikalnych eksponatów. Cel tego miejsca jest prosty - popularyzować wiedzę dotyczącą historii pieniądza oraz przedstawianie zagadnień z zakresu ekonomii, bankowości i rynków finansowych w sposób przystępny. Dzięki temu dzieci zyskują świadomość tego, skąd biorą się pieniądze i nie tylko! Centrum Pieniądza to aż 16 sal ekspozycyjnych pełnych ciekawych eksponatów, takich jak monety i banknoty z różnych okresów historii, ale też informacji o tym, jak działały dawne systemy pieniężne! To właśnie tutaj zabawa mieszą się z nauką - bo przecież gdzie indziej będziemy mogli w tak łatwy sposób zrozumieć co dzieje się z pieniądzem w trakcie wojny czy kryzysu gospodarczego?Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Pieniądza NBP - Warszawa <<
Młyn Wiedzy - Toruń
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to ponad 5000 m2 powierzchni rozlokowanych aż na 6 kondygnacjach. Całość mieści się w zabytkowym parowym młynie zbożowym, należącym niegdyś do Leopolda Richtera. Główną atrakcją tego miejsca są interaktywne i multimedialne wystawy stałe – „O Obrotach” oraz „Rzeka”. Pierwsza z nich nawiązuje do dobrze znanego dzieła Mikołaja Kopernika i podzielona jest na dwie strefy. "Maszyny" umożliwią wam poznanie mechanizmów wykorzystujących koło i dzięki temu zrozumiemy działanie maszyn prostych na przykładach. Druga strefa to „Obroty” - gdzie zaznajomimy się z podróżami kosmicznymi czy też zobaczymy, jak wygląda stacja kosmiczna. Natomiast wystawa Rzeka” – odwołuje się do największej polskiej rzeki - Wisły. Nie brakuje tu ciekawych modeli i stanowisk doświadczalnych, takich jak, chociażby Śruba Archimedesa. Na uwagę zasługują tu również wystawy czasowe czy też pracownia kreatywna przeBUDOWA.Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Młyn Wiedzy - Toruń <<
Hevelianum - Gdańsk
Rozległy park edukacyjny o wyjątkowej lokalizacji. Działa na terenie zabytkowych pruskich fortów z XIX wieku, obejmuje też Górę Gradową – jeden z najlepszych punktów widokowych w Śródmieściu Gdańska. Patronem centrum jest wybitny astronom Jan Heweliusz, dlatego też jedną z prezentowanych tutaj dziedzin jest astronomia, działa tu nawet mobilne planetarium. Na terenie fortów urządzono też wystawy nawiązujące do historii tego miejsca. Poza tym można tu rozwiązywać ciekawe łamigłówki i samodzielnie przeprowadzać doświadczenia.
Sprawdźcie koniecznie: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Hevelianum - Gdańsk <<
Centrum Nauki Keplera - Zielona Góra
Centrum nauki imienia Johanessa Keplera – wybitnego astronoma i matematyka, który mieszkał niedaleko Zielonej Góry. Składa się z dwóch obiektów – największego w zachodniej Polsce planetarium z niezwykłą ruchomą kopułą i wystawą wykorzystującą multimedialną kulę sferyczną, oraz Centrum Przyrodniczego ulokowanego w budynku XIX-wiecznej fabryki tekstyliów. Działają tu 34 stanowiska interaktywne, które pozwalają doświadczyć ciekawych zjawisk naukowych, m. in. kula plazmowa czy przeglądarka rentgenowska.
Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Centrum Nauki Keplera - Zielona Góra <<
Ośrodek Kultury Morskiej CMM - Gdańsk
Zlokalizowany tuż obok gdańskiego Żurawia na nabrzeżu Ośrodek Kultury Morskiej to bez wątpienia jedno z najciekawszych interaktywnych muzeów w północnej Polsce! Już na wejściu czeka na nas wielki basen ze zdalnie sterowanymi statkami, będącymi częścią wystawy stałej „Ludzie-Statki-Porty”. Podczas jej zwiedzania dowiemy się, jak wygląda codzienna praca w porcie, czy też zasiądziemy za kierownicą wózka widłowego i załadujemy do kontenera przeróżne towary. Swoje miejsce znalazł tu też batyskaf, lecz nie zabraknie tu też okazji na nauczenie się nadawania morsem czy wiązania węzłów marynarskich. Drugie piętro to dom dla wystawy „Łodzie ludów świata” prezentującej ponad 40 łodzi z przeróżnych zakątków całego globu, na trzecim piętrze znajdziemy ekspozycje czasowe, a na czwartym restauracja z tarasem z pięknym widokiem!Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Ośrodek Kultury Morskiej CMM - Gdańsk <<
Laboratorium Wyobraźni - Poznań
Poznańskie Laboratorium Wyobraźni to pierwsze centrum nauki zlokalizowane w województwie wielkopolskim. Cały kompleks jest podzielony na trzy części umożliwiające przeżycie doskonałej przygody! Pierwszą z nich jest Wystawa Czerwona, której sercem jest interaktywna, trzyczęściowa ekspozycja. Poznamy tu zasady różnych zjawisk naukowych — to idealna opcja dla najmłodszych! Jej druga część skupia się na zgłębianiu tajemnic biologii i fizyki, takich jak badanie wieku drzew. Trzecia część wystawy to ciemnia, pozwalające zbadać jak działa światło! Na terenie Wystawy Czerwonej znajdziemy też Experymentarium oraz cyfrowe Planetarium. Wystawa Zielona zawiera w sobie drugi obszar Experymentarium, strefę Zaplątany Umysł (idealna dla miłośników łamigłówek) czy też BIG Board - inteaktywna platforma umożliwiająca sterowanie obiektem na ekranie. Na wystawie znajdziemy też interaktywne ekspozycje czasowe.Dowiedz się więcej o tej atrakcji
>> Laboratorium Wyobraźni - Poznań <<
Czytaj również: Najlepsze aquaparki w Polsce