Spełnienie marzeń każdego dziecka – masa wspaniałych zabawek w różnych formach, kształtach i kolorach.
Szlak rozciąga się pomiędzy Norymbergą a Erfurtem na długości około 300 km. Przebiega przez mniej więcej 30 miast i miasteczek niezwykle ważnych dla niemieckiej tradycji wytwarzania zabawek, od wieków uznawanej za wzór jakości. Podczas wycieczki możemy zobaczyć stare i nowe zabawki, podglądać rzemieślników przy pracy, zwiedzać fabryki, muzea i zabytki, bawić się w tematycznych parkach rozrywki, uczestniczyć w targach i jarmarkach, i oczywiście kupić to, co najbardziej spodoba się maluchom. Ciekawym doświadczeniem jest też obserwowanie przy pracy „lekarzy zabawek” naprawiających nawet najbardziej zepsute lalki czy misie. Najważniejsze jest jednak to, że zafascynowane zabawkami dzieci chętnie zwiedzą nowe miejsca i poznają lokalną kulturę i tradycję. A i rodzice mają szansę zobaczyć zabawki ze swoich dziecięcych lat i pewnie niejednemu łza się w oku zakręci…
Atrakcje na Niemieckim Szlaku Zabawek
Najważniejsze przystanki:
Norymberga – miasto, w którym odbywają się największe na świecie targi zabawek Spielwarenmesse, odwiedzane przez ponad 70 tysięcy ludzi. Tutaj również znajduje się Muzeum Zabawek udostępniające około 65 tysięcy eksponatów, włączając nawet zabawki z czasów antycznych.
Zirndorf – tu mieści się Playmobil Funpark, park rozrywki z wieloma atrakcjami dla dzieci. Ma wielkość 90 ha i stworzony został z klocków Playmobil.
Neustadt/Coburg/Weidhausen – trzy bardzo blisko położone miejscowości, stanowiące prawdziwe zabawkowe zagłębie. Odwiedzić w nim można muzeum lalek, muzeum pluszowych niedźwiadków, fabrykę ozdób choinkowych, fabrykę pluszaków i klinikę lalek.
Rödental – siedziba znanych firm z ponad wiekową tradycją wytwarzających lalki (Engel Puppel) oraz pluszaki (EBO Plüschtiere) wraz ze sklepami firmowymi.
Sonnenberg – firma Piko wytwarza tutaj modele kolejowe. Tradycje zabawkarskie miasta sięgają XVIII wieku. Tutaj również mieści się muzeum zabawek (Deutsches Spielwarenmuseum).
Lauscha – huta szkła, w której wytwarza się bardzo ważny element wielu zabawek – szklane oczy.
Saalfeld – od 1864 roku produkuje się tutaj głowy porcelanowych lalek.
Gehren – tutejsza fabryka pluszaków, żołnierzyków i blaszanych zabawek była największą w dawnym NRD. Działa nadal i dostarcza dzieciom wiele radości.
Trusetal – miejscowość słynie z pięknego wodospadu, niedaleko znajduje się też park krasnali ogrodowych Zwergenpark, które na miejscu można kupić.
Tabarz – muzeum Struwwelpeter Park z postaciami z bajek znanego niemieckiego pisarza Heinricha Hoffmanna
Arnstadt – w muzeum zamkowym znajduje się miasteczko barokowych lalek „Mon Plaisir”. Stworzono tu 82 izby, których poustawiano 400 figurek.
Waltershausen – na Zamku Tennenberg działa muzeum lalek wykonanych z porcelany, celuloidu czy PCV. Jest to zarazem muzeum przemysłu lalkarskiego. Najstarszy eksponat pochodzi z 1900 roku.