Wiele muzeów w naszym kraju, szczególnie tych interaktywnych, ciągle pozostaje niedostępnych dla zwiedzających. Chcąc zaradzić przedłużającemu się już, i dla dzieci, i dla ich rodziców, pobycie w domu muzea przygotowały wiele materiałów, które umilą wspólny czas i dostarczą pomysłów na nowe aktywności. Znajdziecie wśród nich ciekawe eksperymenty, karty pracy, pokazy na żywo czy wirtualne spacery. A na stronie internetowej Nowe Muzeum możecie zapoznać się z ofertą, i on-line, i off-line, najlepszych muzeów interaktywnych i centów nauki w Polsce.
Hydropolis we Wrocławiu
W ramach akcji #HYDROwDOMU Hydropolis, muzeum poświęcone wodzie, przygotowało materiały edukacyjne wprowadzające w tematykę wody. Znajdziecie tutaj m.in. domowe sposoby na przygotowanie płynu do naczyń lub mydła w płynie, doświadczenia objaśniające prawa fizyki i chemii czy też wirtualne spacery po wybranych strefach wystawy. Zobaczcie naszą relację z wizyty w muzeum TUTAJ.Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Starszym dzieciom zainteresowanych historią z pewnością spodoba się wirtualny spacer 360° po historycznych miejscach związanych z II WŚ przygotowany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wraz z lektorem zobaczymy m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarz Obrońców czy stare koszary. Spacer można uruchomić także w trybie wirtualnej rzeczywistości i za pomocą smartfona i nawet najprostszych gogli VR zanurzyć się w historii.
Sprawdźcie naszą relację z wizyty w muzeum TUTAJ.
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina propagujące wiedzę o polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie przygotowało dla dzieci pełnowymiarowe lekcje online – spotkania z doświadczonymi edukatorami, które dają szansę bliższego poznania kompozytora i jego twórczości. Lekcje przeznaczone są dla dzieci z różnych klas szkół podstawowych. Na młodszych zaś czekają zajęcia „Domowe muzykowanie” – rozmowa o muzyce połączona z wspólnym muzykowaniem. Obowiązują zapisy.
Więcej informacji o muzeum znajdziecie TUTAJ.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
#doświadczajzmłynemwiedzy to akcja Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Tutaj także znajdziemy ciekawe doświadczenia – poduszkowiec, ognioodporny balon czy chemiczny wulkan. Wspólnie z pracownikami muzeum zobaczymy wybrane wystawy – ścieżkę dorastania, o obrotach czy rzeka. Wejdziemy także do pracowni biologicznej i fizycznej na dłuższe wykłady.
Co więcej, muzeum udostępnia karty pracy z doświadczeniami do samodzielnego wykonania – możemy zrobić np. domowe żelki i przy okazji szczegółowo poznać proces ich powstawania i zachodzące reakcje. Karty pracy dostępne są w wersji pdf do druku oraz w wersji audio.
A relację z naszej wizyty w muzeum przeczytacie TUTAJ.
Centrum nauki Hevelianum zlokalizowane w odrestaurowanym kompleksie Góry Gradowej w Gdańsku dla swoich małych fanów przygotowało cykl filmików edukacyjnych „Uczniowe Heweliusza”, w których pracownicy centrum wyjaśniają zjawiska przyrodnicze. Dowiecie się m.in. jakie obciążenie zniesie balonik, dlaczego instrumenty działają czy jak zrobić wulkan w butelce.
Zobaczcie relację z naszej wizyty w muzeum TUTAJ.
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego w Kielcach
Ciekawe filmiki z eksperymentami przygotowało także Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego w ramach cyklu filmików „Eksperymentuj z nami!”. Wspólnie z dziećmi możecie stworzyć kipiący wulkan, niepękające bańki czy galaktykę w słoiku. Dobra zabawa gwarantowana!
Sprawdźcie naszą relację z wizyty w centrum TUTAJ.
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Centrum Nauki Experyment w Gdyni przygotowało dwie serie nagrań video – Zdalny Experyment i Science Cafe zdalnie.
W ramach serii Zdalny Experyment przestawiane są doświadczenia wykonywane przez pracowników muzeum. Oglądając filmiki możemy dowiedzieć się m.in. czym są anomalie grawitacyjne, jakie substancje zapasowe gromadzą rośliny oraz jaki ptak wybiera swoją parę raz na całe życie. Poruszane tematy są dotykają różnych obszarów i są omawiane naprawdę ciekawie!
Spotkania Science Cafe zostały przeniesione do sfery wirtualnej. To spotkania z zewnętrznymi ekspertami, którzy dzielą się swoimi pasjami z zakresu m.in. ochrony radiacyjnej czy tajemnic mózgu.
Relację z naszej wizyty w centrum znajdziecie TUTAJ.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Oprócz spotkań online Muzeum POLIN w ramach akcji „Muzeum POLIN w Twoim Domu” przygotowało także atrakcje online dla dzieci z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Mowa o rodzinnym turnieju rycerskim – interaktywnej grze rodzinnej, kulinarnych warsztatach rodzinnych dla Głuchych, wspólnym czytaniu "Jak ciężko być królem" wraz z artystkami czy premierze online sztuki "Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa. Cały program znajdziecie TUTAJ. Początek 31 maja 2020 roku o godz. 11 na stronie internetowej muzeum.
Więcej informacji o muzeum znajdziecie TUTAJ.
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Masę eksperymentów, które wraz z dziećmi możecie przeprowadzić w domu, proponuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach akcji #Kopernikwdomu. Chmura w butelce, lewitujące jajko, tęcza w szklance? Teraz to wszystko możliwe – z Kopernikiem właśnie.
Transmitowane na żywo są także pokazy gwiazd w planetarium – mityczne historie, gwiazdozbiory, ciekawa narracja. A potem możecie wspólnie popatrzeć w ciemne niebo i poszukać omawianych gwiazdozbiorów.
Centrum Nauki Kopernik proponuje także kurs majsterkowania online. Co tydzień publikowane są nowe wyzwania. Wspólnie z dziećmi możecie zrobić prosty helikopter, kalejdoskop czy lupę.
A przed ponownym otwarciem muzeum sprawdźcie jego opis TUTAJ.Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Plastyczne zadania i karty pracy udostępniło Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Sporo łamigłówek plastycznych i zadań do samodzielnego wykonania znajdziecie na stronie internetowej centrum – „Zadania do działania” i „Zmysłoteka online”.
Opis centrum znajdziecie TUTAJ.
Sprawdź również: Muzea online - 10 najciekawszych!