Łódź ma wiele atrakcji dla dzieci, a już wkrótce zyska kolejną, adresowaną do miłośników przyrody i ogrodów zoologicznych. Najbliższy tego typu obiekt jest dopiero w Wielkiej Brytanii, z kolei w Polsce najbliższe tematycznie jest mu wrocławskie Afrykarium. Czym wyróżnia się Orientarium Zoo Łódź i dlaczego jest tak wyjątkowe?
Orientarium Zoo Łódź – egzotyka w centrum Polski
Orientarium Łódź zajmuje ok. 2 ha powierzchni z dodatkowymi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Będziemy mogli przyjrzeć się tu zwierzętom i roślinności reprezentującym świat przyrody Azji Południowo-Wschodniej, w tym np. faunie mórz i oceanów z rekinami, płaszczkami, rafą koralową i rybami sprowadzonymi z całego świata. W dżungli i na wybiegach Orientarium zamieszkają: słonie indyjskie, bawoły anoa, makaki, gawiale, orangutany, niedźwiedzie malajskie, binturongi, langury i gibony. W Orientarium pojawią się także smugowce chińskie (chińskie wiewiórki) oraz wiele gatunków ptaków, które będą latać nad wybiegami: między innymi szpaki balijskie, sroczki białożytne czy bilbile.
Całe oceanarium zostało podzielone na 4 części, a są to:
- słoniarnia – w skład której wchodzi też strefa wolnych lotów
- Celebes – wydzielona na dwa wybiegi
- Wyspy Sundajskie – najgorętsza strefa całego Orientarium
- strefa oceaniczna, gdzie zamieszka około 1400 ryb.
Orientarium – największe zalety obiektu
Stworzenie takiego obiektu w centralnej Polsce ma dużo zalet. Po pierwsze, wiele zyska perspektywa odwiedzających, m.in. rodzin z dziećmi, którzy w tej części kraju zyskują miejsce przybliżające ich do unikalnych, często zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Po drugie, samo Zoo Łódź nie kryje oczekiwań związanych z rozkręceniem lokalnej turystyki i wzmożonym ruchem w samym obiekcie. Zoo przewiduje, że sytuacja będzie podobna jak w przypadku Afrykarium we Wrocławiu, które zwiększyło ruch z 440 tysięcy do 2 milionów rocznie. W związku z tym, że w Polsce jedynym bliskim tematycznie miejscem jest wspomniany wrocławski obiekt, a na Starym Kontynencie jest to Orientarium w Wielkiej Brytanii, liczy też na odwiedziny turystów z zagranicy. Po trzecie, Orientarium w Łodzi będzie otwarte cały rok i zwierzęta nie będą musiały zmieniać miejsca przebywania ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dodatkowo dzięki przemyślanym planom architektonicznym w całym obiekcie będzie można połączyć ze sobą ekspozycje i stworzyć naprawdę obszerne wybiegi dla zwierząt, na których warunki będą maksymalnie zbliżone do tych występujących w naturze.
Zobacz też:
>> Afrykarium Wrocław – atrakcje, ceny <<
Orientarium w Łodzi – ważne liczby
Dla zwierząt przeznaczono powierzchnię 5,5 ha wybiegów porównywalną z powierzchnią ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dodatkowo basen dla rekinów i płaszczek ma mieć ok. 26 m długości, 2,4 m wysokości i ok. 6 m średniej głębokości. Objętość największego zbiornika wodnego będzie wynosiła 2500 m3. Wszystkie te liczby potwierdzają podejście, któremu przyświeca idea, by zwierzętom zapewnić jak najwięcej przestrzeni i warunki zbliżone do tych naturalnych.
Nie byłoby Orientarium bez jego widzów, dlatego dla odwiedzających przewidziano na miejscu zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 tysięcy m2.
Orientarium Łódź – budowa i otwarcie 2022
Budowa Orientarium Łódź ruszyła w drugiej połowie 2018 r. Realizacja całej inwestycji była zaplanowana na 3 lata i miała pochłonąć ok. 260 mln złotych. Na początku 2019 r. prace wyszły ponad poziom gruntu, a na początku 2020 r. zamontowano tunel, który w kwietniu planowano wypełnić wodą. Orientarium otworzyło się w ostatni piątek kwietnia 2022 – dokładnie 29 kwietnia. Zwierzęta już zaaklimatyzowały się na swoich wybiegach – to ważne, gdyż to od tego faktu zależała ostateczna data otwarcia Orientarium! Co ważne – sprzedaż biletów ruszy już 25 kwietnia!
Orientarium Łódź – ceny biletów
Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu. Kosztować on będzie 70 złotych. Natomiast dla osób z aktywną Kartą Łodzianina, możemy liczyć na znaczącą obniżkę ceny – za wejście zapłacimy wtedy 40 złotych.
Sprawdź też: