Istniejąca już od ponad 130 lat Palmiarnia w Gliwicach nie tylko daje możliwość podziwiania egzotycznych roślin, ale jest też miejscem, w którym dzieci mogą się wiele dowiedzieć o przyrodzie. Zapraszamy was do Palmiarni w Gliwicach
Sprawdź aktualny wpis dot. Palmiarnia Gliwice
Już w 1880 roku powstały pierwsze szklarnie palmiarni na terenie parku miejskiego. W 1924 roku zorganizowano wielką wystawę roślin egzotycznych palm, z których 3 rosną do dzisiaj. Od tego czasu w palmiarni powstawały wciąż nowe atrakcje, a zainteresowanie odwiedzających było coraz większe. Niestety, podczas wojny została ona w dużym stopniu zniszczona. Jednak systematycznie ją odbudowywano, wciąż powiększając i poszerzając ofertę. Dziś obiekt ma powierzchnię 2000 m2, a najwyższy budynek 22 m wysokości, dzięki czemu znajdujące się w nim palmy mogą nadal rosnąć. Wizyta w Palmiarni jest świetnym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu, zwłaszcza że w otaczającym ją gliwickim Parku Chopina znajduje się też plac zabaw dla dzieci.
Atrakcje Palmiarnia Miejska Gliwice
Budynek Palmiarni prezentuje się bardzo nowocześnie i jest imponującej wielkości. Wejścia strzegą charakterystyczne lwy, na szczęście nie żywe, a kamienne. Zgromadzone w Palmiarni egzotyczne rośliny zgrupowane są w 4 pawilonach. W Pawilonie roślin użytkowych zobaczymy gatunki roślin, których właściwości są często wykorzystywane przez człowieka. To ciekawe doświadczenie, bowiem rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wyglądają one w naturze. Zwiedzanie tego miejsca umila śpiew egzotycznych ptaków. Pawilon tropiku należy do roślin, które nigdy nie kończą wegetacji. Układają się w piętra, jak w prawdziwym deszczowym lesie tropikalnym. Ozdobą jest tu oczko wodne z kaskadą. Można w nim podziwiać sumy afrykańskie, a nawet piranie. W Pawilonie historycznym znajdują się 120-letnie feniksy kanaryjskie, a także inne palmy, które w palmiarni pojawiły się jeszcze przed wojną. Wielu gości lubi odpoczywać tu w altance lub na ławeczkach. Pawilon sukulentów to przede wszystkim kaktusy, których jest tu blisko 2 tysiące sztuk. Zachwyca różnorodność kształtów i rozmiarów – od tych kilkunastomilimetrowych aż po 8-metrowe olbrzymy.
Poza pawilonami z roślinami, są tu również pawilony akwarystyczne, poświęcone różnym środowiskom słodkowodnym – Amazonii, afrykańskiemu jezioru Tanganika, rzekom Polski i rzekom Azji. Zobaczyć w nich można masę kolorowych ryb wielu gatunków. Palmiarnia organizuje zajęcia na specjalnie wyznaczonej ścieżce dydaktycznej, na której można dotykać określonych roślin i przez to uczestniczyć w lekcji biologii na żywo.
Godziny otwarcia Palmiarnia Miejska Gliwice
- Poniedziałek: nieczynne
- Wtorek - Piątek: 9:00 - 18:00
- Sobota - Niedziela: 10:00 - 18:00
Cennik Palmiarnia Miejska Gliwice
- Bilet wstępu normalny - 10 zł
- Bilet wstępu ulgowy (dzieci od 3 roku życia, uczniowie, studenci do 24 roku życia, emeryci i renciści) - 6 zł
- Bilet rodzinny (maksymalnie dwie osoby dorosłe i nie więcej niż 3 dzieci do 16 roku życia) - 20 zł
- Bilet wstępu normalny dla posiadaczy Karty Rodzina 3+ - 5 zł
- Bilet wstępu ulgowy dla posiadaczy Karty Rodzina 3+ - 3 zł
- Bilet wstępu dla seniorów w wieku 60+ posiadających Kartę Gliwicki Senior - 6 zł
- Dzieci do 3 roku życia i osoby powyżej 75 roku życia - wejście bezpłatne
Lokalizacja Palmiarnia Miejska Gliwice
Palmiarnia Miejska znajduje się na ul. Fredry 6 w Gliwicach. Dokładną mapę z lokalizacją tej atrakcji znajdziecie poniżej. Po więcej szczegółów odwiedźcie link -> tutaj