Malowniczo położony Park Cytadela to największy park miejski w Poznaniu, a zarazem doskonałe miejsce na rodzinny spacer. Wbrew pozorom, nie jest to byle jaki, zwykły park! Sprawdźmy więc co skrywa w sobie to niezwykłe i niezapomniane miejsce w sercu stolicy Wielkopolski!
Historia powstania parku jest bardzo ciekawa. W I połowie XIX wieku na tym terenie utworzono pruski Fort Winiary. Stanowił on wówczas największych fort artyleryjski w Europie i był elementem Twierdzy Poznań. Lokalizacja na Wzgórzu Winiarskim była idealna do obrony, a więc specjalnie wysiedlono dwie wsie znajdujące się w tym miejscu. W czasie II wojny światowej większość fortyfikacji została zniszczona, a w latach 1962-1970 utworzono tu park pod nazwą Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę całego kompleksu na Park Cytadela i pod taką nazwą jest on znany do teraz!
Atrakcje Park Cytadela Poznań
Na terenie 100-hektarowego parku nie brakuje uroczych alejek i ścieżek, świetnie nadających się na spacery, wycieczki rowerowe czy do jazdy na rolkach. Ładnie zaplanowana zieleń sprawia, że można urządzić tu sobie piknik. Są tu też aż dwie restauracje, kilka placów zabaw, amfiteatr i rozarium. Atrakcji wystarczy dla każdego!
Warto też wspomnieć o tym, że w granicach parku znajdują się cmentarze wojskowe i cywilne, a także pozostałości fortyfikacji. Otóż nie wiemy, czy wiecie, lecz stworzono w nich w nich Muzeum Armii „Poznań” oraz Muzeum Uzbrojenia prezentujące różne rodzaje broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli. Przy nim ustawiono plenerową wystawę sprzętu wojskowego, są tu samoloty, śmigłowce, czołgi, samochody, działa i armaty. To zawsze przykuwa uwagę maluchów.
Jest też sporo rzeźb i pomników, a wśród nich pozostałości po czasach Związku Radzieckiego, jak pomnik marszałka Wasilija Czujkowa, którego wojska szturmowały cytadelę, czy monumentalny Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. W 2002 roku, w związku z 750-leciem lokacji Poznania, w parku stanęła instalacja znanej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, nosząca tytuł „Nierozpoznani”.
Warto też wspomnieć o tym, że Park Cytadela otrzymał Złotą Pinezkę w 2020 roku, dla najlepiej ocenianej atrakcji województwa wielkopolskiego. Samo miejsce jest tak charakterystyczne, że nie sposób, aby ten zaszczytne wyróżnienie wygrała inna atrakcja!Ceny biletów Park Cytadela
Wstęp do parku jest wolny, za bilet trzeba zapłacić przy wstępie do muzeów. Do Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań” obowiązuje jeden bilet:
- bilet normalny – 10 zł
- bilet ulgowy – 5 zł
- Oprowadzanie z przewodnikiem w języku polskim - 20 zł
- Oprowadzanie z przewodnikiem w Muzeum Armii Poznań - 20zł
Lokalizacja Park Cytadela
Sprawdź też nasz ranking najciekawszych atrakcji Poznania: