W listopadzie tego roku po czterech latach starań mieszkańcom Wrocławia wreszcie udało się osiągnąć cel – Park Mamuta we Wrocławiu został wreszcie otwarty. Tam też znajdziecie prawdopodobnie najciekawszy plac zabaw w mieście.
Park Mamuta we Wrocławiu
Na osiedlu Oporów we Wrocławiu miało miejsce niezwykłe wydarzenie – był nim piknik inaugurujący wielkie otwarcie Parku Mamuta. Park ten jest Ślężańskim Parkiem Wspólnotowym i stworzyli go przede wszystkim pasjonaci przyrody i kulturalnego dziedzictwa Wrocławia. Już w 2014 roku mieszkańcy złożyli dyrektorowi Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu projekt parku i od tamtej pory trwały prace zmierzające ku jego powstaniu.
Park Mamuta powstał w wyniku inicjatyw obywatelskich. Skąd taka nazwa? W 1994 roku archeolodzy znaleźli na terenie oporowskich łąk znakomicie zachowany cios (róg) mamuta. W innych miejscach tego samego osiedla odnaleziono szczątki prehistorycznych zwierząt i ślady ślady osadnictwa z okresu holocentu. Tym sposobem to właśnie mamut stał się wizytówką tego wspaniałego parku.
Plac zabaw dla dzieci i inne atrakcje
Główną atrakcją parku jest Ślężański Mamut, który przez mieszkańców został nazwany po prostu „Cioskiem”. Umiejscowiony jest on w samym sercu parku i został jego oficjalną ikoną. Jest to ogromna konstrukcja zabawowa, której wysokość sięga od 4,6 do aż 6 metrów! Ta atrakcja skierowana jest dla nieco starszych dzieci i młodzieży.
Cross-Mut to łąki, na terenie których można będzie znaleźć różnego rodzaju urządzenia rekreacyjno-ruchowe, przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Wśród urządzeń z pewnością znajdziemy coś dla siebie bez względu na to, jaką aktywność fizyczną preferujemy. To świetny pomysł na spędzenie aktywnego czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu.
Kolejna atrakcja w Parku Mamuta to Mamu-Sad. Jak sama nazwa skazuje – jest to łąka znajdująca się w okolicach dawnego sadu. To tutaj rodziny z dziećmi i młodzież będą mogli miło spędzić czas grając w różne gry plenerowe. Wśród nich można wyróżnić: badmintona, bule czy stoliki z ławkami do gier planszowych.
Park Mamuta we Wrocławiu jest idealnym przykładem na to, jak można wykorzystać historię danego miejsca i stworzyć przepiękny park łączący edukację z rekreacją. To także namacalny dowód tego, jak zacięcie i wiara mieszkańców mogą zbudować miejsce, którego wszyscy potrzebowali.
Czytajcie również:
Wrocław – najlepsze atrakcje dla dzieci