Unijny Certyfikat COVID obowiązuje od 1 lipca 2021 r.. Jeszcze w ubiegłe wakacje zapewniał swobodną możliwość podróżowania i korzystania z większości turystycznych atrakcji. Dziś już wiemy, że większość osób zaszczepionych przed poprzednimi wakacjami, aby móc przedłużyć ważność "zielonej przepustki" będzie musiała przyjąć dawkę przypominającą. Niestety w wielu przypadkach i to nie gwarantuje swobodnej podróży bez ograniczeń. We wszystkich krajach UE należy wypełnić formularz lokalizacyjny, a coraz więcej z nich wprowadza również konieczność wykonania testów przed wylotem (np. Włochy, Cypr, Belgia). Czy wakacje 2022 będą pełne nowych obostrzeń związanych z zagranicznymi podróżami?
Sprawdź również: Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi
Podróże w 2022 r. - znacznie utrudnione
Komisja Europejska właśnie przyjęła przepisy skracające ważność unijnego certyfikatu COVID. Zgodnie z nowymi ustaleniami, wszystkie certyfikaty ważne są 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia się. Aby przedłużyć ważność certyfikatu, należy przyjąć dawkę przypominającą szczepionki. Zmiany wejdą w życie 1 lutego i będą obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. Trudności z podróżowaniem po Europie przybywa. Ryanair ogłosił zamknięcie 70 tras z Polski od stycznia na trzy miesiące. Podobnie Wizzair, który na początku roku zamyka aż 36 tras z Polski. Kolejne kraje wprowadzają nowe obostrzenia, wymogi okazywania testów pomimo posiadania Paszportu COVID. To wszystko sprawia, że nadchodzące wakacje ponownie są pełne znaków zapytania i ciężkie do zaplanowania.
O ile przedłuży się ważność "Paszportu COVID" po dawce przypominającej?
Do wejścia w życie zmian tj. do 1 lutego 2022 r. dawka przypominająca przedłuża ważność Certyfikatu COVID o rok (zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie pacjent.gov.pl), jednak po wejściu w życie zmian dawka przypominająca ma przedłużać ważność certyfikatu bezterminowo. Jak zastrzega Komisja "obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej." Co daje 3 dawka? W Izraelu, który jest jednym z liderów szczepień na Świecie, do 12 listopada trzecią dawką szczepionki przyjęło ponad 4 mln osób. Koronawirusem zaraziło się 10 tys. 600 z nich, czyli 0,26 proc.. Te dane jednoznacznie potwierdzają skuteczność dawki przypominającej, jednak pomimo to właśnie w Izraelu rozpoczęto powszechne przyjmowanie 4 dawki szczepionki (na razie wśród grup podwyższonego ryzyka).