Pierwsza podniebna podróż z dzieckiem to dla młodych rodziców nie lada wyzwanie i z pewnością spory stres. Żeby nie denerwować się zbytnio przed oczekiwanym wylotem (przecież to nasze wakacje) i aby wszystko poszło nam jak najsprawniej, warto dobrze przygotować się do podróży. Od kiedy maluch może podróżować samolotem? Co zabrać ze sobą w podróż? Jaki lot wybrać? Dla ułatwienia przygotowań, odpowiadamy na tego rodzaju pytania i podpowiadamy rodzicom o czym powinni pamiętać przed pierwszym, ale także przed każdym kolejnym lotem z dzieckiem.
Od kiedy Twoje dziecko może podróżować samolotem?
W tym wypadku nie należy za bardzo się spieszyć. Generalnie powinniśmy poczekać z podniebnymi podróżami, aż dziecko ukończy trzeci miesiąc życia. Wcześniejsze loty są dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy jest to naprawdę konieczne, jednak nie wcześniej niż po tygodniu od dnia narodzin. Po prostu układ oddechowy oraz układ krążenia małego dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby fundować im takie obciążenie, jakim jest właśnie lot na dużych wysokościach. Poza tym w warunkach samolotu łatwo o infekcje, np. w związku z działaniem klimatyzacji.
Podróżując z maluchem, zawsze wybieraj połączenia bezpośrednie
Jeśli to tylko możliwe, wybierajmy takie loty, które pozwolą nam bezpośrednio dotrzeć do celu, bez męczących maluszka i wydłużających podróż przesiadek. To istotne, aby lot trwał jak najkrócej – wtedy dziecko nie zdąży się zmęczyć i nie będzie marudzić podczas podróży.
Sprawdź, jaki bilet dla małego dziecka oferują poszczególni przewoźnicy
Wiele linii lotniczych nie pobiera opłat za przelot dziecka, które nie ukończyło 2 roku życia. W takiej sytuacji maluch najczęściej podróżuje na kolanach jednego z rodziców. Może się czasem zdarzyć, że opłata, znacznie pomniejszona, zostanie jednak pobrana. Warto sprawdzić tę kwestię przed wylotem. W przypadku nieco starszych dzieci bilet lotniczy ma już swoją regularną cenę, jednak w tym wypadku można zazwyczaj liczyć na atrakcyjne zniżki.
Z dzieckiem na lotnisku – o czym pamiętać?
Przede wszystkim zarezerwujmy na dojazd na lotnisko taką ilość czasu, która zaoszczędzi nam niepotrzebnego stresu związanego z pośpiechem. Podróżując z maluszkiem, warto dotrzeć na lotnisko własnym samochodem. Takie rozwiązaniem jest przede wszystkim wygodne. Samochód możesz pozostawić na parkingu zlokalizowanym w najbliższym sąsiedztwie lotniska. Jeśli planujesz podróż, zrób po prostu rezerwację miejsca parkingowego, najlepiej wchodząc na http://modlinparking.pl/.
Przygotowując się do podróży sprawdź także, czy dana linia lotnicza oferuje możliwość priorytetowej odprawy dla rodzin z małymi dziećmi. Takie rozwiązanie zaoszczędzi wam czekania w długiej i męczącej kolejce. Poza tym istotne jest, aby zabrać ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty. Tutaj konieczny jest dowód osobisty lub paszport dziecka (dobrze, aby dokument był ważny jeszcze przez kolejne 3 do 6 miesięcy), a w przypadku podróżowania tylko z jednym z rodziców lub np. z dziadkami, także pisemna zgoda, odpowiednio drugiego z rodziców lub obojga, na wylot dziecka poza granice kraju.
Pamiętaj, że moment startu i lądowania może być dla dziecka nieprzyjemny
Chodzi tutaj o zmianę ciśnienia i związane z tym dolegliwości. Najprościej będzie je ograniczać np. poprzez zatkanie nosa i przełknięcie śliny. Można także zniwelować efekt różnicy ciśnień poprzez podanie dziecku butelki z mlekiem.