Podziemia kredowe w Chełmie to nic innego jak pozostałość kilku wieków eksploatacji tego surowca, położonego pod ziemią tego miasta. Tunele te służyły również chełmianom jako schronienie, podczas przeróżnych wojen, grabieży i napadów. Dziś to jednak my, turyści możemy odwiedzić to miejsce i zobaczyć to wszystko na własne oczy. Zapraszamy was do zapoznania się z tym miejscem!
To właśnie pod staromiejską zabudową Chełma, znajdziemy doprawdy unikatowy (i to na skalę światową) labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej. Te wyrobiska ciągną się praktycznie całym Starym Miastem, a początku ich powstawania możemy doszukiwać się już w średniowieczu. To wtedy właśnie rozpoczęło się wydobycie kredy do celów gospodarczych. Przez następne wieki, mieszkańcy miasta czerpali niemałe zyski z tego procederu, aż do XIX wieku kiedy został on przerwany. Powód był prosty — wydobycie zaczęło zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. W XX wieku rozpoczęto przystosowywanie wybranych fragmentów korytarzy tylko dla celów turystycznych.
Podziemia Kredowe to jedyne tego typu wybierzyska po kopalniach kredy nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Nic więc dziwnego, że stały się największą atrakcją miasta i regionu i obecnie obejmują 40 kilometrów korytarzy ciągnących się na kilku poziomach. Główne zejście do Podziemi Kredowych znajduje się przy ul. Lubelskiej 55A, które jednocześnie jest początkiem całej trasy turystycznej.
Jak już wspomnieliśmy, te korytarze są naprawdę długie i położone na kilku poziomach (na głębokości od 5 do ponad 20 metrów). Niektóre z nich łączą się ze sobą, tworząc sporej wielkości groty, co naprawdę potrafi zachwycić! Mimo wieloletnich prac zabezpieczających nadal możemy znaleźć tu nieliczne (chociaż krótkie) odcinki gdzie znajdziemy surową fakturę ścian kutych przy pomocy kilofu. Reszta korytarzy została zabezpieczona przeróżnymi konstrukcjami, a całość ścian i stropów pokryto materiałem mającym imitować oryginalne ściany.
Obecna tu trasa turystyczna ma długość około 2 kilometrów. Jej początek to zejście krętymi schodami na głębokość około 5 metrów. Następnie ruszamy oświetloną trasą przez trzy kompleksy korytarzy. Do najważniejszych atrakcji należą tu bez wątpienia szyb studni staromiejskiej (pamiętająca nawet czasy XIV wieku) lub cztery komory o wysokości sięgającej 5 metrów, powstałe poprzez zawały kredowe. Swoje miejsce znalazły też tu ekspozycje geologiczne, historyczne i archeologiczne. Pamiętajcie też o tym, że na miejscu panuje stała temperatura około 9 stopni, więc bez odpowiedniego ubrania lepiej tu nie wchodzić!
Godziny otwarcia Podziemia Kredowe Chełm
Wejścia odbywają się codziennie o godzinach:
- 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
W sezonie wakacyjnym (lipiec – sierpień):
- 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Ceny biletów Podziemia Kredowe Chełm
- Bilet normalny: 20,00 zł
- Bilet ulgowy: 15,00 zł(dzieci i młodzież szkolna, studenci do 26 roku życia, renciści, emeryci – po okazaniu legitymacji uprawniającej do zniżki):
- grupy zorganizowane: 12,00 zł(minimum 15 osób)
- wypożyczenie audioprzewodnika: 9,00 zł (język angielski)
Na miejscu honorowana jest Karta Dużej Rodziny.
Lokalizacja Podziemia Kredowe Chełm
Podziemia Kredowe w Chełmie znajdziecie na umieszczonej poniżej mapce. Główne zejście do podziemi znajduje się przy ul. Lubelskiej 55A.
Sprawdź też nasz artykuł: