Podziemne Miasto na wyspie Wolin

podziemne miasto wyspa wolin atrakcje dla rodzin z dziecmi 2

W czasie II Wojny światowej były tu potężne działa, których zadaniem było bronić bazy Kriegsmarine. Po wojnie te podziemne bunkry miały służyć generałom Ludowego Wojska Polskiego, a dziś… możemy odwiedzać to miejsce i przejść się śladami historii! Pokażemy dziś wam, dlaczego warto odwiedzić Podziemne Miasto na wyspie Wolin, szczególnie w towarzystwie waszej rodziny. Zapraszamy do lektury!

Historia tego niezwykłego kompleksu rozpoczęła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jak już wspomnieliśmy, jego powstanie było uzasadnione obroną morskiej bazy niemieckiego Kriegsmarine. Budowę rozpoczęto w 1936, a w 1939 roku wystrzelono z nich pierwsze próbne pociski. Następnie wybudowano tu 7 potężnych żelbetonowych schronów, kilkanaście baraków, oraz niezbędną infrastrukturę. Najważniejszymi obiektami baterii były cztery potężne schrony koszarowo-bojowe ze stanowiskami z armatami kalibru 15 cm.

Aż do 1945 roku obiekty te służyły niemieckiej armii, a następnie zostały zajęte przez armię sowiecką. Rok później obiekt został przekazany polskiej armii. Obiekt ten był stopniowo remontowany i modernizowany, a z czasem zmieniał swoje przeznaczenie, aż do dziś, gdy stał się integralną częścią Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podziemne Miasto przez lata było tajnym obiektem militarnym, o którego istnieniu wiedzieli nieliczni. To świadectwo historii trzeba zobaczyć na własne oczy!

podziemne miasto wyspa wolin atrakcje dla rodzin z dziecmi

Sam obiekt jest niezwykle ciekawy, czego możecie się nie spodziewać, przybywając na miejsce. Potężne schrony z żelbetonu zostały połączone tu przy pomocy kilometrowego podziemnego korytarza, którym poruszać się w trakcie wycieczki. Zwiedzanie kompleksu odbywa się w interaktywny i zarazem ciekawy sposób. Odwiedzający Podziemne Miasto, łączęni są w plutony i pod okiem dowódcy ruszają na przygodę. Jednym z obiektów na tej trasie niemalże kompletnie wyposażony schron maszynowni. Podczas tej wycieczki dowiemy się też nieco o mniej znanych aspektach zimnej wojny, między innymi o tym, jak i kiedy miał przebiec… atak naszej armii na m.in. Danię! W skład kompleksu wchodzą jeszcze cztery ogromne schrony koszarowo-bojowe i magazyn amunicyjny.

Ze względu na specyfikę obiektu zwiedzanie całego obiektu zajmuje około dwóch godzin i odbywa się ono wyłącznie w towarzystwie przewodnika.

Godziny otwarcia Podziemne Miasto Wolin

Od 1 października do 30 kwietnia

wejścia w soboty i niedziele o godzinach: 10:30, 12:30 oraz 15:00;

Od 1 maja do 30 czerwca

wejścia w soboty, niedziele i środy o godzinach: 10:30, 12.30 oraz 15.00;

Od 1 lipca do 31 sierpnia

codziennie o godzinach: 10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:00 oraz 16:30;

Od 1 września do 30 września

wejścia w soboty i niedziele o godzinach: 10:30, 12:30 i 15:00 oraz w środy o: 10:30 i 15:00.

Ceny biletów Podziemne Miasto Wolin

  • 15-35 pln  –  aktualne ceny biletów dostępne na oficjalnej stronie atrakcji

W cenie biletu wstępu do Podziemnego Miasta wliczona jest opieka przewodnika.

Lokalizacja Podziemne Miasto Wolin

Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację Podziemnego Miasta na wyspie Wolin. Kompleks ten położony jest w lesie – pomiędzy stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą. Do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej dzieli nas 300 metrów.

Sprawdź też nasz artykuł:

Świnoujście – atrakcje dla dzieci