Półwysep Helski, jeden z najpiękniejszych półwyspów na świecie wg. rankingu wpływowego serwisu The World Geography. Nic więc dziwnego, że od lat budzi zainteresowanie i fascynuje wielu podróżników. Okazuje się jednak, że całe Kaszuby Północne są coraz bardziej atrakcyjne dla małych podróżników.
Coraz więcej atrakcji, nowe place zabaw, animacje organizowane przez samorządy to tylko niektóre z argumentów dla których warto tu spędzić urlop z dzieckiem. Nie brakuje również hotelarzy, którzy potrzeby rodzin z dziećmi stawiają na pierwszym miejscu.Sprawdź >>noclegi nad morzem przyjazne dzieciom<<.
Sprawdźmy więc pozostałe powody dla których na rodzinne wakacje warto wybrać tą część Bałtyku:
-
2 morza – z jednej strony bezkres Morza Bałtyckiego, a zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej płytka Zatoka Pucka (zwana Małym Morzem) tworząca idealne warunki do wodnej rekreacji. To właśnie te tereny urzekły Generała Hallera, którego dom letniskowy we Władysławowie można odwiedzać dziś jako muzeum, znane potocznie jako Hallerówka.
-
Najpiękniejsze plaże – w niektórych miejscach mają nawet kilkadziesiąt metrów szerokości, to największa piaskownica na świecie wystarczy na godziny kreatywnych zabaw wystarczy niejednemu dziecku. Warto czasami zejść z głównego szlaku i przejść kilkanaście minut spacerkiem od najbardziej popularnych na plażę, aby cieszyć się dzikimi plażami, na których nie zaznasz tłoku jak na plażach centralnych
-
Niezwykła historia i kultura – samo powstanie Helu niesie ze sobą wiele zagadek i ciekawych historii, a nawet legend. Historia pozostawiła wiele śladów, udostępnionych dziś w postaci militarnego szlaku. Półwysep to w dalszym ciągu połączenie niesamowitej kaszubskiej i rybackiej kultury. To pod koniec czerwca zobaczyć tu można spektakularną morską pielgrzymkę rybaków, a na podwórkach, już coraz rzadziej, ale jeszcze można spotkać rozwinięte sieci po porannych połowach.
-
Niesamowite krajobrazy - 34 km długości, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 150 m w najwęższym miejscu i około 3 km na cyplu – taki właśnie jest Półwysep Helski, który w rankingu The World Geography znalazł się w czołówce najbardziej zdumiewających półwyspów na Świecie. Nie bez przyczyny teren ten stanowi część Parku Narodowego tworząc wraz z rezerwatami wyjątkowy ekosystem pełen urokliwych krajobrazów od pięknych plaż szerokich plaż po wysokie i strome klify. Ich piękno podziwiać można z lądu, wody, wieży widokowej, a nawet podczas lotów widokowych.
-
Moc atrakcji nie tylko dla dzieci – porty, przystanie, latarnie morskie, ocean park, unikalna osada łowców fok, parki wodne, a dla starszych dzieci szlak fortyfikacji to tylko początek długiej listy atrakcji Władysławowa i Półwyspu Helskiego których opisy znajdziesz na www.czasnadmorze.pl. Na dorosłych czekają letnie koncerty aktualnych gwiazd polskiej sceny muzycznej, na dzieci liczne animacje i festyny, które sprawią, że zapomnicie o nudzie!
-
Wodne atrakcje – zarówno te dla prawdziwych „wilków morskich” na otwartym morzu, jak i dla amatorów żagli czy windsurfingu na Zatoce, aż do rodzinnych wypraw łodziami czy rowerkami wodnymi. Ciekawostką są coraz częściej pojawiający się surferzy, którzy łapią łamiące się fale otwartej toni Bałtyku. Niedaleko Półwyspu Helskiego, a dokładniej w Redzie, czeka na Was jeden z najnowocześniejszych parków wodnych w Polsce, gdzie można nawet spotkać... rekiny!
-
Aktywne wakacje – poza atrakcjami wodnymi, turystyka aktywna to najsilniejsza strona Kaszub Północnych, świetna sieć ścieżek rowerowych z najpopularniejszą trasą wzdłuż Zatoki aż do samego Helu. Na rodziców spragnionych większej dawki adrenaliny czekają również loty paralotniami, a nawet skoki ze spadochronem z 9000 m, które z pewnością wzbudzą dumę naszych dzieci.
-
Bliskość Trójmiasta - sama podróż tramwajem wodnym do Gdańska, Gdyni czy Sopotu będzie już nie lada atrakcją, a ilość rodzinnych atrakcji czekających na miejscu zadowoli najbardziej wymagających turystów. Warto również odkryć okoliczne, nieco mniejsze miejscowości, takie jak Gniewino czy Wejherowo. Wbrew pozorom, mają one wiele do zaoferowania nie tylko najmłodszym, a podróżować do nich można omijając główne trasy, tym samym omijając wszelkie korki. Warto czasami wyściubić nosa poza miejscowość na Półwyspie Helskim, w której będziemy się zatrzymywać.
-
Łatwy dojazd – dzięki autostradzie A1 można szybko, i co najważniejsze bezpiecznie dojechać nad Bałtyk z wielu regionów Polski. Mimo wszystko podróż z dzieckiem należy odpowiednio zaplanować, aby nie stać w korkach na „bramkach” czy dojeździe do miejscowości wokół Półwyspu. Właśnie dlatego należy zastanowić się nad datą przyjazd - dostanie się na Półwysep w sobotni poranek i wyjazdy z niego w niedzielne popołudnie to nie najlepszy pomysł, szczególnie jeżeli zależy nam na czasie. Warto również sprawdzić trasy alternatywne.
Czytaj przewodnik: Półwysep Helski - atrakcje dla dzieci
-
Rozwinięta baza noclegowa – od campingów i kwater, przez apartamenty po dobrej jakości pensjonaty i hotele. O ile na samym Półwyspie ilość miejsc jest ograniczona, to już np. pobliskie Władysławowo dysponuje jedną z największych baz noclegowych nad Bałtykiem. Co najlepsze, każdy znajdzie tu coś dla siebie! Z młodszymi dziećmi warto korzystać z promocji przed i posezonowych oraz wybierać zakwaterowanie w cichych dzielnicach oddalonych od rozrywkowego centrum miasta.
Polecamy: Pensjonat Wojciech Władysławowo