Piękno Gdańska można podziwiać z wielu perspektyw. Punkty widokowe na terenie miasta pozwolą dostrzec to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.
Krajobraz Gdańska jest niezwykle zróżnicowany. Z jednej strony mamy Zatokę Gdańską, plaże, port i malownicze ujścia rzek, z drugiej liczne wzgórza morenowe. W granicach miasta przebiega także Trójmiejski Park Krajobrazowy z pięknymi lasami. Dodając do tego wyjątkową starówkę oraz współczesną tkankę miasta z kilkoma spektakularnymi obiektami, zyskujemy wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności, natury i urbanistyki. A wszystko to najlepiej oglądać z pewnej odległości i wysokości. Poznajcie najciekawsze punkty widokowe, dzięki którym całe piękno Gdańska widać jak na dłoni.
Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku
-
Najwyższy Taras Widokowy w Gdańsku - Olivia Star
- Góra Gradowa
Najlepszy punkt widokowy w Śródmieściu Gdańska (46 m), położony na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego będącego częścią XIX-wiecznych fortów obronnych. Tuż obok znajduje się Centrum Hewelianum - świetna atrakcja dla dzieci (połączenie parku nauki z interaktywną wystawą). Stoi tutaj Krzyż Milenijny. Całe Stare i Główne Miasto z najważniejszymi zabytkami widać stąd jak na dłoni.
Lokalizacja Góra Gradowa- Wieża Bazyliki Mariackiej
Doskonałym punktem obserwacyjnym jest też wieża dzwona najwyższej ceglanej świątyni na świecie – Bazyliki Mariackiej – na wysokości około 80 m. Położona jest w centrum Głównego Miasta, dlatego zapewnia widok na ratusz, Trakt Królewski i inne ikoniczne zabytki Gdańska, ale też Zatokę Gdańską, Sopot, Gdynię, a nawet Hel. Z tej perspektywy świetnie widać też pozostałe wieże bazyliki – siedem iglicznych i trzy ceramiczne. Wejście na wieżę ma aż 412 schodów (nie ma windy), więc warto się nad tym zastanowić, jeżeli zwiedzamy z małymi dziećmi. Pewną rekompensatą są dwa ogromne dzwony po drodze.
Bazylika Mariacka - lokalizacja- Wieża w Ratuszu Głównego Miasta
Wieża w drugim najwyższym budynku na Głównym Mieście, położona na wysokości około 50 m, także dostarcza pięknych widoków na historyczne centrum miasta i nie tylko. Ratusz króluje nad Traktem Królewskim, który z wieży widać bezpośrednio. Zamontowano tu zegar oraz 37-dzwonowy carillon. W budynku ratusza mieści się też oddział Muzeum Gdańska.
Wieża w Ratuszu Głównego Miasta - lokalizacja- Taras widokowy ECS
Taras na szczycie nowoczesnego obiektu kulturalno-muzealnego – Europejskiego Centrum Solidarności. Znajduje się na wysokości 25 m. Stąd również widać Stare i Główne Miasto, na pierwszy plan wysuwa się jednak jakże ważna dla działalności ECS-u Stocznia Gdańska z charakterystycznymi Żurawiami Portowymi.
Taras widokowy ECS - lokalizacja- Koło Widokowe AmberSky
Kolejnym punktem, z którego doskonale widać gdańską starówkę, jest koło widokowe AmberSky ustawione na Wyspie Spichrzów, zaraz za Zielonym Mostem i Zieloną Bramą, tuż nad Motławą. Takie usytuowanie pozwala zobaczyć niemal cały Trakt Królewski, a także wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza, przepływające statki, bursztynowy Stadion Energa, a czasem nawet Hel. To wszystko można oglądać z wysokości 50 m, siedząc w jednej z 36 wygodnych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli. Taka przejażdżka trwa około 15 minut.
Czytaj więcej >>Koło widokowe Gdańsk<<
Amber Sky - lokalizacja- Pachołek
Chyba najbardziej znany punkt widokowy poza centrum Gdańska. Znajduje się w Oliwie, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na wzgórzu o wysokości ponad 100 m. Już pod koniec XVIII wieku istniał tu pawilon widokowy, obecnie 15-metrowa wieża ma konstrukcję stalową. Z umieszczonej na górze platformy widać doskonale Zatokę Gdańską, wiele dzielnic miasta, a czasem także Półwysep Helski. Łatwo zauważalne są też Stadion Energa oraz Ergo Arena. Bardzo blisko znajdziecie też Park Oliwski - świetne miejsce na rodzinny spacer!
- Wieża ciśnień Sobieszewo
Punkt widokowy daleko poza centrum Gdańska, na Wyspie Sobieszewskiej. Umieszczony jest na szczycie zbiornika Kazimierz (45 m wysokości) zabezpieczającego dostawy wody pitnej dla okolicy. Z góry doskonale widać Zatokę Gdańską i Wyspę Sobieszewską z jej pięknymi plażami i lasami. W zbiorniku działa też interaktywna wystawa dotycząca hydrologii. Wejście w grupach 10-osobowych po wcześniejszej rezerwacji.
Wieża Ciśnień Sobieszewo - lokalizacjaSprawdź również: Co robić w niepogodę z dzieckiem w Gdańsku?