Sielskie wzgórza czy skaliste klify parków narodowych? Parki rozrywki i szaleństwa na świeżym powietrzu czy interaktywne muzea i atrakcje pokazujące dzieciom kulturę i historię Szwecji? Cokolwiek wolicie, z dzieckiem w Skanii znajdziecie to wszystko. Polecamy najlepsze atrakcje dla dzieci.
Na rodzinne wycieczki do Skandynawii zaprasza:
Malmo, Ystad, Kivik – miejska odsłona Skanii
Gdy myślimy o podróży z dzieckiem do Skanii, to trio najpewniej weźmiemy pod lupę w pierwszej kolejności. Warto jednak wiedzieć, że Skania jest krainą, której prawdziwe piękno dostrzeżemy w równym stopniu między nimi, na trasach, bezdrożach, pomiędzy jedną a drugą atrakcją turystyczną. A jednak same miasta w Skanii też warto odwiedzić. Dlaczego?
1. Malmö – ekologiczna stolica Skanii
Żywy przykład transformacji – dowód na to, że jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast Skandynawii może zamienić się w jedno z tych najbardziej ekologicznych. To tu, w nadmorskiej dzielnicy Västra hamnen, energia jest pozyskiwana całkowicie z odnawialnych źródeł, a ludzie nie muszą płacić za prąd. Symbolem jej, a zarazem całego Malmö, jest charakterystyczny obracający się drapacz chmur Turning Torso – kolos z 54 piętrami, również w całości zasilany naturalną energią. Wybierzcie się tu, bo tuż obok znajduje się piękna plaża Ribersborg z widokiem na miasto i 189-metrowy wieżowiec i kolejna atrakcja Malmö – niebotycznie długi most Øresund, którym dojedziemy prosto do Kopenhagi (cała trasa to prawie 16 km widoków jak z bajki!).
Ale Malmö to też przede wszystkim miasto nowoczesne, pełne knajpek (również z gwiazdkami Michelin), sklepów i sztuki z przyjemnymi kanałami, wzdłuż których razem z rodziną można pospacerować lub przepłynąć się po nich łódką lub rowerem wodnym. Przy okazji spaceru po starym rynku Stortorget z ratuszem z 1546 r. lub Kungsparken warto też odwiedzić znajdującą się tu twierdzę Malmӧhus. Dzieci będą szczęśliwe, jeśli wejdziecie do mieszczącego się tutaj Muzeum Malmö połączonego biletem wstępu z Technical and Nautical Museums po drugiej stronie ulicy, w których czekają atrakcje związane ze światem morza, ale i arcyciekawe wystawy poświęcone historii czy nauce. Można tu zobaczyć zarówno akwarium z rafą koralową, jak i wspinać się na prawdziwe statki, podziwiać silniki z lokomotywy parowej czy bawić się na placu zabaw. A dla fanów górskich szlaków? Idealny na jednodniową wycieczkę poza miasto będzie szlak Romeleåsen – grań uformowana 150 milionów lat temu ze słynnymi punktami Romeleklint i Järnhatten, na której stokach można spotkać np. daniele.
Przeczytaj też:
>> Malmo i Kopenhaga – najciekawsze atrakcje dla dzieci <<
2. Ystad – nie takie straszne, jak je w kryminałach malują
Gdybyśmy uwierzyli we wszystko, co w swoich kryminałach pisał o Ystad Henning Mankell, prawdopodobnie nigdy nie postawilibyśmy tu stopy. Tym bardziej z dziećmi. Na szczęście to miasteczko na południu Szwecji, tak dostępne Polakom dzięki promowej przeprawie ze Świnoujścia, otwarcie przyjmuje wszystkich spragnionych choćby weekendowego odpoczynku. Jakie atrakcje dla dzieci znajdziemy w Ystad?
Poza spacerem zabytkowymi uliczkami w scenerii oryginalnych domków szachulcowych polecamy wizytę w największym studiu filmowym w Szwecji – Ystad Studios Visitor Center. Nie dość, że zobaczymy tu plan zdjęciowy i mnóstwo rekwizytów ze znanych skandynawskich filmów i seriali, to jeszcze poznamy sekrety produkcji i montażu, np. technikę obróbki filmowej blue box. W bezpośredniej bliskości Ystad jest Ales Stenar, krąg 59 głazów ułożonych w kształt wielkiego statku. Pochodzenie szwedzkiego Stonehenge do dziś jest tajemnicą dla badaczy. Poza tym, że jego zobaczenie robi wrażenie, położony jest w bardzo ciekawej okolicy.
Poza miastem, 16 km na północ, na dzieci czeka kolejna atrakcja Skanii – wielki park rozrywki Tosselilla, który łączy w sobie park wodny, park linowy, wesołe miasteczko, ścianki wspinaczkowe, tory gokartowe, minizoo, a do tego zapewnia ogrom miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jesteśmy w Ystad z dzieckiem, warto odwiedzić też Ystad Animal Park – ogród zoologiczny, w którym zobaczymy m.in. bizony, jaki, wielbłądy, lamy, serwale, łosie, lemury czy surykatki, a niektóre z nich pogłaszczemy lub nakarmimy. A jeśli najdzie was ochota na kąpiel i plażowanie, niedaleko Ystad, w Sandhammaren znajduje się najpiękniejsza plaża w całej Szwecji. Długa na kilka kilometrów, piaszczysta, a do tego z zabytkową latarnią morską. Czy już zorientowaliście się, że Skania z dzieckiem nie może być nudna?
Przeczytaj też:
>> Ystad – najciekawsze atrakcje dla dzieci <<
3. Kivik – miasto pełne jabłek
Królestwo jabłek, w którym rośnie ponad 70 odmian tego owocu. Jabłko nie jest tutaj tylko towarem, z którego robi się szarlotkę czy cydr. To styl życia. Sady porastające wzgórza całego regionu Österlen wokół Kivik zapewniają 70% jabłek w całej Szwecji. Jeśli powiemy, że mieści się tu muzeum jabłek, będziecie zaskoczeni? To ciekawe miejsce, w którym poznamy historyczne receptury i technologię przetwarzania owoców. Kivik warto odwiedzić też z dzieckiem nie tylko ze względu na niezwykły urok krainy Österlen przypominającej trochę nierealny pejzaż lub sielską Toskanię czy Prowansję. Jest tu też atrakcja tajemnicza, oryginalna i z perspektywy starszych dzieci, które chodzą już do szkoły, bardzo ciekawa.
W okolicy Kivik znajduje się Kungagraven – tajemniczy kamienny grobowiec z epoki brązu. Nasyp ma średnicę aż 75 metrów. Jego powstanie datuje się na 1600 p.n.e. W 1748 r. odkryto pod nasypem centralną komorę grobową skrywającą 10 kamiennych tablic z unikalnymi rzeźbionymi rysunkami przedstawiającymi dawne życie ludzi zamieszkujących tereny Skanii. To wybitne dzieło sztuki z epoki brązu czyni grobowiec w Kivik jednym z najbardziej niezwykłych zabytków archeologicznych w całej Szwecji. Będzie to krótka, ale bardzo ciekawa lekcja historii dla naszych dzieci.
Atrakcje Skanii dla dzieci z adrenaliną
4. Park przygód Kungsbygget, Hallandsåsen
Ciekawe miejsce w północnej Skanii, w którym tuż obok siebie mieszczą się wielki park przygód Kungsbygget, ośrodek narciarski Vallåsen i park rowerowy Vallåsen. Park przygód, czyli co? W tym przypadku to tyrolki o długości ponad 660 metrów umieszczone wzdłuż widokowego stoku Hallandsåsen (pojedynczo, a nawet w grupach), wspinaczka na 15-metrową wieżę, wyrzutnia bungee, która w 2 sekundy wystrzeliwuje nas na wysokość 25 metrów oraz ekstremalny letni tor saneczkowy o długości 935 metrów wijący się przez las. A po całym dniu adrenaliny oczywiście można odpocząć – na pobliskim stoku narciarskim.
5. Jaskinia nietoperzy Tykarpsgrottan, Hässleholm
W centrum północnej Skanii, 12 metrów pod ziemią, kryje się system podziemnych korytarzy, które grały w wielu filmach m.in. ekranizacji powieści Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika”. Żyje w nich aż 8 gatunków nietoperzy, ale wieści głoszą, że dzieci też całkiem nieźle się tam czują. Tykarpsgrottan jest jedyną i najmłodszą kopalnią, którą można odwiedzić w okolicy. To pamiątka po kamieniołomach, z których rolnicy korzystali od XVIII wieku. Tu, w pobliżu Hässleholm, podziemny labirynt o powierzchni 20 000 m² z korytarzami i filarami zachował się doskonale, a od 1920 r. można zwiedzać go z przewodnikiem.
6. Embla – wspinaczka po drzewach w Fulltofta
Pokażcie nam dzieci, które nie lubią wspinać się na drzewa. W Embla Träd w Fulltofta w środkowej Skanii będą mogły robić to do woli, w bezpiecznym otoczeniu. Tutaj chodzenie po drzewach nabierze zresztą nowego znaczenia. Dzieci skorzystają bowiem z uprzęży i lin, żeby zdobyć naprawdę wysokie okazy. A jeśli kogoś najdzie ochota na noc w koronach drzew, to też nie problem. Można tu spać w specjalnie przygotowanych hamakach.
Zobacz też:
>> Najlepsze parki rozrywki w Skandynawii <<
Trzy wyżej wspomniane miejsca są zlokalizowane stosunkowo blisko siebie, więc jeśli wasze dzieci lubią tego typu rozrywki, śmiało możecie zaplanować dłuższy pobyt w tym regionie Skanii i skorzystać z jego wszystkich atrakcji.
Poznajemy szwedzkie korzenie
7. Skånes Djurpark – nordyckie zoo
Skånes Djurpark mieści się ok. 50 km od Lund, popularnego studenckiego miasta Skanii, które słynie z rzekomo najchętniej odwiedzanego obiektu sakralnego w całej Szwecji – imponującej romańskiej katedry z 1145 r. Ogród zoologiczny jest domem dla rodzimych gatunków, mieszka tu ok. 1000 zwierząt, w tym na przykład łosie, wilki, niedźwiedzie, lisy czy rysie. W Skånes Djurpark jest też jedyne na świecie królestwo baranka Shaun, gdzie na przestrzeni 20000 metrów kwadratowych czekają na dzieci ulubione postaci z bajek i różne atrakcje związane z życiem na farmie (wielkie traktory!). Oczywiście jest też miejsce dla zwierząt milusińskich, które dzieci tak lubią głaskać czy karmić. Zoo daje też możliwość obserwowania np. wilków czy jeleni z góry – wystarczy skorzystać z atrakcji Expedition Up i wejść 9 metrów nad ziemię, na drewniany szlak przygód o długości 350 metrów. W lecie można tu też ochłodzić się w basenie na terenie parku lub wykąpać w pobliskim jeziorze Vaxsjön. Ciekawą opcją jest też nocleg na terenie parku w specjalnych namiotach strefy campingowej.
8. Foteviken, Trelleborg – moc wikingów
Muzeum wikingów, w którym nie ma eksponatów schowanych za szklanymi witrynami czy sal z marmurowymi posadzkami. Zamiast tego w Foteviken istnieje żyjące miasto z późnej epoki wikingów zrekonstruowane przy użyciu materiałów i technik ówczesnych czasów przez fascynatów, którzy o wojownikach Północy wiedzą chyba wszystko. W osadzie Foteviken piecze się chleb, tworzy przedmioty z gliny i żelaza, obrabia drewno, plecie tkaniny, a nawet tworzy szklane perły. I co najlepsze? To wszystko mogą z bliska zobaczyć nasze dzieci. Do tego prowadzony jest tu Viking Club Bluetooth – całoroczne spotkania i warsztaty, podczas których dzieci szukają skarbów, mają zajęcia z garncarstwa itd. Foteviken organizuje wiele ciekawych wydarzeń jak np. dni rękodzieła i rzemiosła czy festiwal ognia – tradycyjną w kulturze wikingów celebrację powrotu wiosny. Wszyscy, których zastanowiło, dlaczego w nazwie tutejszego klubu dla dzieci pojawia się technologia „Bluetooth” i co ona ma wspólnego z wikingami, na miejscu otrzymają odpowiedź. Drugim miejscem, do którego warto zajrzeć, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o wikingach, jest najwyżej położony punkt miasta Trelleborg. Tutaj w 1988 r. odnaleziono ruiny kolistej twierdzy wikingów, a następnie na jej miejscu zrekonstruowano oryginalny obiekt. Na miejscu czeka na nas muzeum, sklep z pamiątkami i gospodarstwo prowadzone w wikińskim stylu. Latem organizowana jest tu rekonstrukcja bitwy pod Trelleborgiem.
9. Glimmingehus – średniowieczna twierdza
Glimmingehus we wschodniej Skanii niedaleko małego miasta Simrishamn to najlepiej zachowany średniowieczny zamek w całej Skandynawii. Twierdza powstała w 1499 r. i do dziś prezentuje wiele unikalnych elementów obrony takich jak mosty zwodzone, rowy, luki, przez które zalewano intruzów gorącą smołą, i inne śmiertelne pułapki, które rozbudzą wyobraźnię naszych dzieci. Latem czekają też na nie opowieści o duchach i mnóstwo innych rozrywek.
10. Ciepło-zimne kąpiele
W Skanii, jak zresztą w całej Skandynawii, istnieje wielowiekowa tradycja związana z zimnymi kąpielami. Najpierw gorąca sauna, a potem lodowata kąpiel w morzu, basenie lub specjalnych miejscach – to scenariusz, który na Północy niezmiennie budzi entuzjazm. Gdzie warto ich szukać? W okolicy Malmö, przy słynnej plaży Ribersborg, znajduje się Ribersborgs Kallbadhus. Poza tym kawałek na północ od Malmö, na końcu molo na plaży Bjärred, jest też Bjerreds Saltsjöbad. Nawiasem mówiąc, drewniane, 576-metrowe molo jest jednym z najdłuższych w całej Szwecji. W małym miasteczku Båstad, na półwyspie Bjäre, mieści się z kolei klimatyczny, do bólu skandynawski w swym klimacie Hotel Skansen. No i jeszcze Kallis, mekka miłośników mroźnych kąpieli, w portowym Helsingborgu.
Skania – z dzieckiem w parkach narodowych
11. Rezerwat przyrody Kullaberg – inna odsłona Skanii
Tam, gdzie na mapie w północno-zachodniej części Skanii widzimy wystający cypel, kryje się prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Skaliste wybrzeże, strome zbocza i dzika roślinność tworzą krajobraz zupełnie inny niż ten, do którego przyzwyczaić nas może cała Skania. Największe atrakcje tego regionu? Szlaki turystyczne, nurkowanie, wspinaczka, pływanie, opalanie, zabawy w piasku, a nawet zwiedzanie jaskiń (jest tu ich ponad 20). Najbardziej popularną skałą jest Kullaberg, ale warto też zobaczyć Napoleona, Głowę z Cukru i Bramę. Są tu nawet rejsy, podczas których będziemy mogli podziwiać kolonie morświnów, i XIX-wieczna latarnia morska, ponoć najjaśniejsza w całej Szwecji.
12. Park Narodowy Söderåsen – szwedzki Wielki Kanion
To największy chroniony obszar północnej Europy o powierzchni ok. 16 kilometrów kwadratowych, w którym znajdziemy rozległe granie ukształtowane nawet 150 milionów lat temu. Znajdziemy tu wszystko, czego dusza rodziny spragnionej pięknej przyrody zapragnie – od strzelistych klifów i błękitnej wody po czarujące lasy i piękne, przestrzenne krajobrazy. Najpopularniejszym (i najwyższym) punktem widokowym parku jest Kopparhatten, z którego podziwiać można piękną dolinę. Niektórzy porównują to miejsce do amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Dobra wiadomość jest taka, że możemy dotrzeć tu nawet z bardzo małymi dziećmi, bo do samego punktu widokowego można swobodnie dojechać samochodem. Co więcej, jest tu też 13-kilometrowa trasa wiodąca przez dębowe lasy i plaże… dostosowana do wózków (dziecięcych lub inwalidzkich).
13. Park Narodowy Stenshuvud – Karaiby Północy
Coś dla rodzin, które wybierają się do wspominanych wcześniej Kivik czy Simrishamn. Dlaczego warto? Bo chyba wszyscy są ciekawi, czy szwedzkie Karaiby naprawdę są tak wspaniałe, jak się je opisuje. Park Narodowy Stenshuvud zajmuje 400 hektarów, spodziewajmy się tu więc zarówno rozległych plaż (w tym dwóch słynnych plaż Stenshuvut i Knäbäckshusen), jak i skalistego wybrzeża z trzema ciekawymi punktami widokowymi i oryginalną fauną i florą. W okolicy można też zobaczyć dwa wodospady Hallamölla i Forsakar lub zatrzymać się w najstarszej kawiarni w Szwecji, Kaffestugan Alunbruket w Brösarp. A jeśli komuś nie brakuje pary w nogach, może wyruszyć na szlak Skåneleden – 1250-kilometrową drogę wiodącą od Kivik na północy do Simrishamn na południu. Na trasie są udogodnienia dla piechurów takie jak schroniska, toalety, specjalne miejsca na ogniska, zapasy drewna, woda i punkty informacyjne.
14. Hembygdsparken – piaszczysty raj dla dzieci
Hembygdsparken wśród piaszczystych wydm w Ängelholm jest doskonałym miejscem dla dzieci – z rzeźbami, muzeum, zwierzętami i placem zabaw. Wejście do parku jest bezpłatne, a dzieci mogą nie tylko bawić się tu do woli, ale też przejechać się pociągiem należącym do muzeum kolejnictwa, obserwować ptaki, konie, małpki i świnie.
15. Ivösjön – spływ największym jeziorem Skanii
Spływ kajakiem – prosta czynność, która pokazuje nam, jak bardzo różnorodna jest Skania. Z dzieckiem popływamy tu i po kanałach największego miasta Skanii Malmö, i po rzekach lub przepięknych jeziorach, gdzie na wysepkach możemy nawet rozbić biwak i spróbować zabawy w Robinsona Crusoe. Aby spróbować takiej przygody, udajmy się np. do Wetlandi Nature Resort w Axeltorp i największego jeziora Skanii – Ivösjön. Równie popularne wśród rodzin lubiących kajaki są jezioro Immeln (trzecie w Skanii pod względem wielkości ma ponad 200 małych wysepek, które mogą być na chwilę waszym domem) czy Rönne – meandrująca rzeka, której sceneria przypomina niekiedy prawdziwą dżunglę. Szwedzi kochają spędzać czas na powietrzu, więc wszystkie wspomniane miejsca mają mnóstwo udogodnień dla rodzin z dziećmi. Nikt tu nie zdziwi się, że na kajaki chcemy zabrać kilkuletniego syna czy córkę.
Skania – z dzieckiem do muzeum
16. Muzeum Kolei, Ängelholm
Macie w rodzicie młodych fanów i fanki kolei? Koniecznie zajrzyjcie do Ängelholm i tutejszego Muzeum Kolei. Na miejscu czeka na was antyczna lokomotywa, starodawna poczekalnia, ale też symulator jazdy, który da poczuć dzieciom, czym różniła się jazda lokomotywą parową z początku 1900 r., lokomotywą elektryczną z lat 60. XX w. i dzisiejszym szybkim pociągiem XXI w. W listopadzie uruchamiana jest też prawdziwa ciuchcia, którą można przejechać się na kilku trasach (do Malmo i z powrotem lub trasą Ängelholm-Kattarp-Åstorp i z powrotem). Dla maluchów przygotowano też salę zabaw Lekstallet i park zabaw Mini Track and Park, w którym w wakacje można przejechać się minipociągiem lub po prostu skorzystać z wielu rozrywek na miejscu.
17. Muzeum Lotnictwa, Ängelholm
Nie jest to duże muzeum, ale daje możliwość zobaczenia samolotów, które zapierają dech – od J22 do JAS 39 Gripen. Tutaj też dzieci będą mogły usiąść w kabinie Drakena J 35 ”Johana”, za sterami symulatora, i przekonać się, jak to jest latać maszyną, którą latali piloci narodowych sił powietrznych podczas zimnej wojny. Możliwy jest też specjalny kurs – 12 lekcji zaznajamiających dzieci ze wszystkimi zagadnieniami latania. Ale to niejedyny symulator w tym muzeum. Dzieci mogą też spróbować swoich sił w samolocie typu F10 (od SK 61 ”Bulldog” do SK 60 lub J35 Draken) lub na symulatorze Knatte, który wcześniej służył studentom lotnictwa w Ljungbyhed do nauki, a tu został dostosowany do najmłodszych odwiedzających. W muzeum dzieci zobaczą z bliska silniki, sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo pilotom, stacje kontrolne i wiele innych ciekawych eksponatów ze świata lotnictwa.
18. Wanås – północne centrum Skanii
Kolejne nietypowe muzeum, które co prawda ma ściany, ale ma też cudowną przestrzeń parku dookoła wypełnioną pobudzającymi wyobraźnię eksponatami. To trochę jak wkroczenie do innej krainy, w której zza drzew wyglądają nagle jaskrawe neonowe kostki do wspinaczki, intrygujące rzeźby albo inny oryginalny twór. Dla dzieci to po prostu rewelacyjny plac zabaw z ok. 50 stałymi eksponatami, na którym można, ale nie trzeba bawić się w „Co artysta miał na myśli?”. Drzewo Yoko Ono przyjmie każde życzenie spisane na kartce, a farma organicznego jedzenia rozpieści kubki smakowe naturalnymi lodami lub innymi smakołykami.
Dwie wyspy, które warto odwiedzić
19. Ven – perła Öresund
Niewielka wysepka, na której na stałe mieszka mniej niż 400 osób. Można tu przepłynąć promem z Landskrony lub z małego miasteczka Råå pod Helsingborgiem. Idealna na jednodniową wycieczkę. Co można tutaj robić z dzieckiem? Jeśli rodzinnie lubimy jeździć rowerami – to będzie najlepsza opcja. Fabryka naturalnych lodów (Hvens Glassfabrik), trekking z alpakami, a może muzeum największego duńskiego astronoma renesansu Tycho Brahe’a, który na tak maleńkiej wyspie stworzył za życia najnowocześniejsze obserwatorium gwiazd na świecie i zakwestionował prawa rządzące wszechświatem?
20. Rejs na Bornholm
Ta duńska wyspa nie należy co prawda do Skanii, ale jest na tyle blisko, że warto rozważyć wycieczkę właśnie tutaj. Na „Majorkę Północy” przepłyniemy promem z Ystad. Słynie ona z dziewiczych krajobrazów, imponujących klifów i pięknych lasów, wędzonych śledzi, ale też ciekawych zabytków – np. ruin zamku Hammershus, największej niegdyś twierdzy w Skandynawii. Rodzinna jazda rowerem będzie tu czystą przyjemnością. Dodatkowo są tu miejsca tak ciekawe jak NaturBornholm z wystawą obejmującą 1,7 miliarda lat historii Bornholmu, w którym przejedziemy się elektrycznym samochodem, doświadczymy trzęsienia ziemi i przekroczymy geologiczną granicę Europy.
Przeczytaj też:
Skania – jak dojechać
Zdjęcia: visitskane.com