Kaszuby to nie tylko miejsce pełne pięknych widoków, ale też obszar pełen śladów historii - czy to tej nowszej, czy nieco starsze. Bez wątpienia, do miejsc które koniecznie musicie odwiedzić W malowniczej scenerii, nad Jeziorem Żarnowieckim, działa skansen, w którym poznać można życie codzienne Kaszubów z XIX wieku. Co znajdziecie w środku i dlaczego warto odwiedzić Zagrodę Gburską i Rybacką? Odpowiedzi szukajcie w dalszej części naszego artykułu!
Projekt stworzenia skansenu został w pewnym stopniu wymuszony przez plany budowy elektrowni Żarnowiec. To ogromne przedsięwzięcie doprowadziło do likwidacji wsi Kartoszyno, a także zmieniło w istotny sposób życie całej okolicznej społeczności. Aby więc ocalić od zapomnienia kaszubskie tradycje z tego regionu, w 1982 roku Muzeum Ziemi Puckiej zakupiło XIX-wieczną zagrodę wiejską od rodziny Rutzów i po pracach konserwatorskich udostępniło do zwiedzania. Obecnie to właśnie pod tą miejską instytucją zrzeszony jest ten skansen! To świetny sposób na pokazanie dzieciom jak mieszkali ludzie kilka wieków temu!
W skład zagrody wchodzi oryginalna chata, w której mieszkała niegdyś 3-pokoleniowa rodzina. Jej wyposażenie oddaje charakterystyczne dla tego typu domów sprzęty. Jest też wozownia z pojazdami rolniczymi oraz stodoła, w której mieści się stała wystawa prezentująca pomorskie pszczelarstwo i maszyny rolnicze. Poza tym obejrzeć można inne zabudowania gospodarcze, studnię, piwnicę, wędzarnię, pasiekę i piec chlebowy (latem odbywają się tu festyny, podczas których można spróbować lokalnych smakołyków, m.in. chleba i miodu). Na terenie skansenu znajdziemy też sporo tradycyjnych narzędzi, warsztaty i inne urządzenia przydatne w gospodarstwie. Zrekonstruowano także tradycyjną zagrodę rybacką z sieciarnią nad brzegiem jeziora oraz remizę. Działa też scena, na której odbywają się różnego rodzaju imprezy. Przy skansenie znajduje się przystań, z której w sezonie można wypłynąć w rejs po Jeziorze Żarnowieckim statkiem pasażerskim. Właśnie dlatego, możecie potraktować odwiedzenie skansenu jako wstęp do ciekawej przygody!
Sprawdź: Okolice Półwyspu Helskiego-co zwiedzić z dzieckiem?
Godziny otwarcia Skansen Nadole
aktualne godziny otwarcia >>tutaj<<
Cena biletów Zagroda Gburska i Rybacka:
- bilet normalny: 10 zł
- bilet ulgowy: 8 zł
- przewodnik: 50 zł,
Dojazd do Zagroda Gburska i Rybacka
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Oddział "Zagroda Gburska i Rybacka"
ul. Bałtycka 2
84-250 Nadole
Sprawdźcie również: Gniewino - wieża widokowa i atrakcje dla dzieci
Czy odwiedziliście już skansen w Nadolu? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii o tym miejscu - zostawcie swój komentarz poniżej!