Gdzie pojechać z dzieckiem na Śląsku? Gdziekolwiek! Rzut oka na nasze zestawienie uświadamia, że to województwo potrafi zapewnić rodzinom rozrywkę i odpoczynek. Przegląd najlepszych atrakcji dla dzieci zaczynamy od większych miast, by potem skupić się na kilku aktywnościach, których możecie szukać z dziećmi na Śląsku w różnych jego rejonach.
Chorzów – atrakcje dla dzieci
1. Park Śląski
“Zielone płuca” aglomeracji katowickiej, źródło nieskończonych atrakcji dla dzieci. Ogromny, zajmujący powierzchnię 620 ha park, gdzie drogę między kolejnymi atrakcjami pokonuje się albo pieszo, albo za pośrednictwem wąskotorowej kolejki lub kolejki linowej z kanapami i gondolami. Powiedzmy to raz jeszcze – za pomocą kolejki linowej?!
W wyjątkowej scenerii ponad 3,5 miliona drzew, krzewów, strumyków i stawów kryje się imponujące wesołe miasteczko, Śląski Park Linowy z tyrolkami i kąpielisko Fala z pierwszą w Polsce sztuczną falą. Jest tu też imponujące planetarium i zoo, o których wspomnimy za chwilę, oraz pierwszy w Polsce (założony w latach 70. XX w.) park dinozaurów Kotlina Dinozaurów z modelami przedstawiającymi prehistoryczne gady naturalnej wielkości. Jakby tego było mało, zimą można tu pojeździć na łyżwach na lodowisku.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w Parku Śląskim przeczytaj tutaj >>
2. Planetarium Śląskie
Na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie mieści się też Planetarium Śląskie – najstarsze i największe planetarium w Polsce z kopułą projekcyjną o średnicy 23 m. To miejsce wie, jak przybliżyć dzieciom kosmos. W jego obserwatorium znajduje się jeden z największych w Polsce teleskopów powiększający oglądany obiekt nawet 750 razy. W dodatku wyświetla się tutaj nie tylko interesujące seanse pokazujące na przykład niebo nad Chorzowem, lecz także seanse skierowane specjalnie dla dzieci.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w Planetarium Śląskim przeczytaj tutaj >>
3. Śląski Ogród Zoologiczny
W obrębie Parku Śląskiego czeka na nas jeszcze jedna atrakcja – trzecie pod względem wielkości zoo w Polsce. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie o powierzchni 47,5 ha jest domem dla przedstawicieli ponad 320 różnorodnych gatunków. Razem z dziećmi zobaczymy tu blisko 2500 zwierząt, m.in. lwy, zebry, tygrysy, wielbłądy, nosorożce, niedźwiedzie, gepardy, pandy, małpy, lemury, lamy, flamingi i inne egzotyczne zwierzęta. Nie zabrakło tu też minizoo, w którym maluchy mogą głaskać i karmić małe zwierzątka.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w śląskim zoo przeczytaj tutaj >>
Sprawdź również:
Śląskie – atrakcje na niepogodę
4. Legendia
Dużo na Śląsku atrakcji dla dzieci, które można określić mianem “pierwsza w Polsce” lub “najstarsza w Polsce”. Tym razem pora na najstarszy polski lunapark Śląskie Wesołe Miasteczko, który od 2017 r. znane jest jako nowoczesny park rozrywki Legendia. Chorzów zyskał tym samym park rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Atrakcji jest tu co niemiara: m.in. rollercoastery, w tym pierwsza w Polsce kolejka górska z pętlami Diabelska Pętla i hit wśród kolejek – wysoki na 40 m Lech Coaster o czterech inwersjach i prędkości dochodzącej do 96 km/h. Dodajmy do tego ogromne koło widokowe Legendia Flower, które jest największym stacjonarnym diabelskim młynem w Polsce. Nie brakuje tu też atrakcji na „niepogodę” – największą z nich jest Jama Bazyliszka, czyli centrum rodzinnej rozrywki o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych. Legendia to łącznie ponad 40 atrakcji położonych terenie 26 ha, w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w Legendii przeczytaj tutaj >>
Bielsko-Biała – atrakcje dla dzieci
5. Ekologiczny park „W dechę”
Pierwszy w Polsce ekologiczny park rozrywki, który na powierzchni aż 5000 m2 mieści drewniane konstrukcje służące nie tylko świetnej zabawie i nauce logicznego myślenia, ale też wspierające trosce o naturę i ekologiczną świadomość. Na dzieci czekają tu wyzwania sprawnościowe i zręcznościowe (mosty linowe między drzewami, wielki 13-metrowy goryl ze zjeżdżalniami, tory wodne z kołowrotkami, zapadniami i śluzami, minikrykiet, wspinaczka na długiego krokodyla z rolkową zjeżdżalnią, karuzela łańcuchowa, kreatywne kostki z torami przeszkód, piaskownica z koparką, 74-metrowy drewniany labirynt rurowy), ale też kreatywne stanowiska ze stołami do gier, puzzlami, rozgrywką w kółko i krzyżyk i wiele innych. Długo musielibyśmy wymieniać je wszystkie, więc powiemy krótko – naprawdę warto przyjść tu z dziećmi.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w parku „W dechę” przeczytaj tutaj >>
6. Studio Filmów Rysunkowych
To tu, w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w trakcie zajęć dzieci zobaczą prawdziwe rekwizyty i projekty postaci z ulubionych bajek i dowiedzą się, jak wyglądają kolejne etapu produkcji filmowej. Usłyszą, jak powstają efekty dźwiękowe do animacji, poznają wyposażenie studia rysunkowego i będą mogły obejrzeć ulubione bajki jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek”. Zresztą bohaterów tych dwóch bajek, którzy narodzili się właśnie w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, można zobaczyć (i oczywiście pogłaskać) w rzeczywistości, przy ulicy 11 Listopada i Galerii Sfera. Planowane są też kolejne rzeźby prezentujące słynne bajkowe postaci. Będąc w Bielsku-Białej, warto odwiedzić też z dziećmi Teatr Lalek Banialuka. To jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce powstały w 1947 r., który często zdobywa nagrody za nieszablonowe ujęcie przedstawień dla dzieci. Ciekawostka – Teatr Banialuka jest od 1966 r. organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, jednego z największych przeglądów lalkarskich na świecie.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w Studiu Filmów Rysunkowych przeczytaj tutaj >>
7. Tereny rekreacyjne
Bielsko-Biała jest wyjątkowo przyjazna dzieciom i ma też niezwykle ciekawe miejsca do spacerów. Bielskie Błonia z ogromnym placem zabaw z wieloma huśtawkami, zjeżdżalniami, skateparkiem, parkiem linowym, a nawet miasteczkiem ruchu drogowego. Nie mniej frajdy czeka na nas na Koziej Górze ze ścieżkami zjazdowymi, ale też schroniskiem „Stefanka” znajdującym się na 683 m n.p.m. Najmłodszych ucieszy plac zabaw. I do tego oczywiście mniejsze lub większe góry – Dębowiec o wysokości 686 m n.p.m. jest łatwo dostępny, dlatego też stał się podstawowym celem wyprawowym wielu rodzin. Nie dość, że zapewnia widoki na Bielsko-Białą, to jeszcze jest tu całoroczny tor saneczkowy, ogrodzony plac zabaw oraz park linowy. Z kolei zimą Dębowiec zamienia się w narciarski stok.
Katowice – atrakcje dla dzieci
8. Muzeum Najmniejszych Książek Świata
Już sama nazwa zachęca, prawda? Muzeum Najmniejszych Książek Świata w dzielnicy Katowic Piotrowice prezentuje książki wykonane przez Zygmunta Szkocnego. Dla dzieci mniej ważne będzie to, że są to klasyczne dzieła literatury polskiej, ale frajdę na pewno przyniesie im zobaczenie najmniejszej książki na świecie oficjalnie wpisanej do Księgi Rekordów Guinnesa. Ma ona wymiary… 0,8 x 1 mm i jest wielkości ziarenka maku.
9. Bajka Pana Kleksa, Nibylandia i inne sale zabaw
Katowice wiedzą, jak budować sale zabaw dla dzieci. Wyjątkowo lubi się w tym mieście sale tematyczne, poświęcone konkretnym bajkom, chociaż tych uniwersalnych oczywiście również nie brakuje. Wśród tych pierwszych prym wiodą Bajka Pana Kleksa zainspirowana przygodami Ambrożego Kleksa z powieści Jana Brzechwy, Kraina Czarów oddająca hołd Alicji z Krainy Czarów i Nibylandia – kraina dla fanów Piotrusia Pana z pirackim statkiem Kapitala Hooka i Lasem Elfów. Nie ustępują im Centrum Rozrywki Guliwer z 6-poziomowym labiryntem pełnym tuneli i zjeżdżalni oraz miasteczkiem LEGO składającym się z ponad 100 tysięcy klocków, a także Monkeylandia – małpi gaj z mnóstwem atrakcji, w tym czterema różnymi zjeżdżalniami pontonową, ślimakową, podwójną i tubową.
Więcej o najlepszych salach zabaw w Katowicach przeczytaj tutaj >>
10. Parki, latanie w powietrzu i inne różności
Choć stolica województwa śląskiego kojarzy się wielu ze słynnym spodkiem i koncertami do białego rana, znajdziemy tu wiele atrakcji dla dzieci. Warto między innymi zawitać do dwóch parków. W Parku im. Tadeusza Kościuszki czeka na nas jedyna zachowana w Polsce wieża spadochronowa, zimowy tor saneczkowy i narciarski oraz bulodrom do gry w pétanque. Z kolei w kompleksie Dolina Trzech Stawów będziemy mogli skorzystać z kąpieliska, boisk sportowych, ścieżek rowerowych i przystani wodnej. Jeśli ktoś chce poszukać wyciągów narciarskich, to… też je znajdzie. Niewielki, bo o długości 175 m, ale jest – wyciąg talerzykowy „Sopelek” na Bożych Darach będzie idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach. W centrum Katowic jest też atrakcja dla starszych dzieci (i rodziców), której zachwalać nie trzeba – tunel aerodynamiczny Fly Spot. Warto też zabrać dzieci do jednego z najdłużej działających teatrów lalkowych w Polsce powstałego w 1945 r. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum ma szereg przedstawień jak „Pinokio”, „Podróże Guliwera” czy „Kot w Butach”, które z pewnością zachwycą maluchy.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w Katowicach przeczytaj tutaj >>
Częstochowa – atrakcje dla dzieci
11. Muzeum Zapałek
„Mamo, tato… ale jak powstają zapałki?” Żebyśmy my, dorośli, nie musieli głowić się nad odpowiedzią, możemy iść z dziećmi do Muzeum Zapałek w Częstochowie. Uwaga, to jedyne czynne muzeum zapałek w Europie i najstarsze w Polsce! Dzieci zobaczą tu, ile maszyn pracuje po to, by wyprodukować choćby małą paczkę zapałek, i jak wygląda cały proces – od korowania drewna po pakowanie do pudełek. Czeka tu na nas zabytkowy park maszynowy, ale też wystawa rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia czy wystawa historycznych etykiet z pudełek z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Prawdziwa perełka wśród atrakcji dla dzieci na Śląsku.
12. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Podziemne trasy i odkrywanie tajemnic kopalni to rozrywka, w której dzieci zazwyczaj bardzo chętnie nam towarzyszą. Dlatego też w Częstochowie warto zajrzeć pod ziemię, gdzie w korytarzach Muzeum Górnictwa Rud Żelaza odtworzono wygląd prawdziwej kopalni. Mamy tu szansę zobaczyć prawdziwe tory z wagonami wypełnionymi rudą, ale też prawdziwe zabytkowe sprzęty używane przez pracowników kopalni. Pokazana jest tu np. komora pomp i fragment „ściany” eksploatacyjnej.
13. Kino Sferyczne Planetarium
Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie czeka na wszystkich, którzy chcą wziąć udział w ciekawych pokazach dotyczących zjawisk w kosmosie. W czasie seansów o intrygujących nazwach takich jak „Lodowe krainy”, „Cuda wszechświata”, „Kosmiczne kolory” czy „Tajemnica tekturowej rakiety” zobaczymy m.in. formowanie się galaktyk i najpiękniejsze mgławice, zaobserwujemy, jak lód kształtuje wygląd innych planet i księżyców w Układzie Słonecznym, jak wyglądały narodziny Wszechświata i dowiemy się, skąd wzięły się nazwy gwiazdozbiorów i jaki mają związek ze znakami zodiaku. Świetna atrakcja na niepogodę. Na pogodę zresztą też.
Górskie szlaki
Atrakcje w miastach można by opisywać jeszcze długo – wspomnijmy chociażby o Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, miasteczku westernowym Twinpigs w Żorach, Miejskiej Palmiarni w Gliwicach czy kopalni Guido w Zabrzu – najgłębszej udostępnionej turystom kopalni węgla kamiennego na świecie. Ale przecież na Śląsk wybieramy się też z myślą o górach, prawda?
14. Beskid Śląski
Beskidy to góry łagodne, przyjazne dzieciom, w których na wiele szczytów można nie tylko wejść, ale też wjechać. Sprzyjają wędrówkom w słońcu, a zimą zamieniają się w centrum rozrywki dla narciarzy. Rodzinom z dziećmi polecić możemy okolice Wisły i przyjazną wózkom, bo asfaltową Dolinę Białej Wisełki, która po 2,5 km zamienia się w piękną, leśną trasę prowadzącą na szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Z kolei ze Szczyrku warto wybrać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne (1257 m n.p.m.), zwłaszcza że dla dzieci atrakcją może być wjazd kolejką linową (można też oczywiście wejść tu na własnych nogach zielonym szlakiem). Trasę, która zapewni nam nagrodę w postaci pięknych widoków na Beskid Żywiecki, a przy ładnej pogodzie nawet Tatry, pokonamy w dwóch odcinkach Szczyrk-Jaworzyna, Jaworzyna-Skrzyczne. Kolejną propozycją dla rodzin z dziećmi, które chcą zaznać klimatu gór, ale z różnych przyczyn nie chcą pokonywać szlaków od początku do końca, jest wjazd koleją gondolową z Bielsko-Białej na Szyndzielnię. Na górze możemy zostać na noc w schronisku PTTK (pierwszym schroniskiem w polskich Beskidach), albo ruszyć dalej na przykład w stronę Klimczoka (1117 m n.p.m). Dodatkową atrakcją może być wjazd lub zjazd kolejką krzesełkową na Czantorię lub linowo-terenową na górę Żar.
15. Leśny Park Niespodzianek
Kiedy jesteśmy w Beskidzie Śląskim, warto też odwiedzić piękną uzdrowiskową miejscowość Ustroń, zwłaszcza że mieści się w niej zupełnie wyjątkowa atrakcja dla dzieci. Leśny Park Niespodzianek to miejsce, w którym dzikie zwierzęta żyją w zgodzie z ludźmi, a sarny, muflony, kozy czy lamy spacerują wśród odwiedzających. Są tu też pokazy lotów ptaków drapieżnych i cała masa innych atrakcji. Warto pokazać dzieciom ogród zoologiczny, który daje tak wyjątkową możliwość obcowania z naturą.
Więcej o atrakcjach dla dzieci w Leśnym Parku Niespodzianek przeczytaj tutaj >>
16. Jura Krakowsko-Częstochowska
To mekka wspinaczy, ale i dla piechurów z maluchami znajdzie się coś miłego. Jednym tchem wymienić możemy malowniczą, dwukilometrową trasę zwaną Grzędą Mirowską, łączącą zamki Mirów i Bobolice. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i prowadzi przez imponujące wapienne Skały Mirowskie. Dużo terenów do chodzenia, jeżdżenia na rowerach, nieskrępowanego odpoczynku, ale też ciekawe atrakcje jak jaskinia Stajnia, w której odkryto najstarsze w Polsce szczątki Neandertalczyka.
17. Narty na Śląsku
W województwie śląskim wiele jest miejsc, w których możemy pojeździć na nartach, w niektórych nawet przez cały rok. W pobliżu Góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim funkcjonuje kompleks rekreacyjny z kolejką linowo-terenową, parkiem linowym i wyciągiem narciarskim. Całoroczną ofertą może się też pochwalić Czantoria w Ustroniu z 5 trasami zjazdowymi, w tym dwiema naprawdę (jak na polskie warunki) długimi na 2600 m i 1900 m. Ciekawą atrakcją dla dzieci w Czantorii jest letni tor saneczkowy i sokolarnia. Z kolei w Bielsku-Białej możemy jeździć na sztucznie naśnieżanym stoku Dębowca.
Koleje, kolejki, makiety kolejowe
18. Górnośląska Kolejka Wąskotorowa
Wiemy, że dzieci potrafią być największymi fanami wszystkiego, co tylko potrafi poruszać się po torach. Na Śląsku zajdzie się dla nich kilka rewelacyjnych wprost atrakcji, o których warto wiedzieć. Górnośląska Kolejka Wąskotorowa, będąca częścią Szlaku Zabytków Techniki prezentującego 42 obiekty województwa, jest na pewno największą i najciekawszą z nich. W wakacje zabytkowa ciuchcia jeździ przez trzy sąsiednie miasta – Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry i Bytom i daje okazję nie tylko spróbowania innej niż dotąd podróży, ale też poznania nowych rejonów.
19. Kolej Wąskotorowa w Rudach
Kolejną atrakcją dla fanów kolejnictwa jest Kolej Wąskotorowa w Rudach. Tutaj, w dawnej lokomotywowni, czekają na nas zabytkowe ciuchcie, lokomotywy i wagony z Polski i innych krajów. Poza tym na miejscu można oczywiście przejechać się starą lokomotywą, a po wszystkim wyszaleć w parku linowym Stacyjkowo.
20. Kolejkowo Gliwice
I ostatnia propozycja dla dzieci zakochanych w pociągach. W Gliwicach znajduje się jedna z największych makiet kolejowych w Polsce – Kolejkowo. Nie dość, że zobaczymy tutaj koleje, miasta i charakterystyczne budynki w miniaturze, to jeszcze zobaczymy je w świetle dnia i nocy. Makieta odwzorowuje bowiem rytm dobowy – po zapadnięciu zmroku zapalają się światła i całość nabiera zupełnie nowego charakteru. Nie znamy dziecka, na którym nie zrobiłoby to wrażenia.
Dla fanów łódek i wodnych kąpieli
21. Wodny Plac Zabaw Paprocany w Tychach
Las, zachód słońca nad jeziorem, biegające dziecko zmoczone wodą od stóp do głów, szczęśliwe aż po końce mokrych palców, a w środku tego wy – wypoczęci, uśmiechnięci, sami czujący się trochę jak dzieci. Jeśli ta wizja do was przemawia, koniecznie odwiedźcie Paprocany w Tychach, gdzie wasze pociechy będą biegać wśród fontann, tęczy wodnej i tryskających wodą kwiatów. Po zmroku jest jeszcze ciekawiej, bo w parku rozpalają się kolorowe światła. Wodny Plac Zabaw Paprocany położony jest nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany, tuż obok strzeżonej plaży, przystani wodnej i pola kempingowego. Atrakcji w okolicy nie brakuje.
22. Park Wodny Nemo w Dąbrowie Górniczej
W Dąbrowie Górniczej warto z kolei odwiedzić Park Wodny Nemo. To wielki obiekt rekreacyjny (powierzchnia aż 5 hektarów), w którym czekają na nas aż dwa baseny sportowe (wewnętrzny i zewnętrzny), basen rekreacyjny (wewnętrzny), ale też rwąca rzeka czy jacuzzi. I oczywiście ulubieniec wszystkich – zjeżdżalnie. Dla maluchów przeznaczono brodziki o temperaturze 32-33 ºC z atrakcjami. A co dla rodziców poza szaleństwami w wodzie? Pięć saun i grota solna powinno zapewnić wam odpowiedni poziom relaksu.
23. Aquadrom w Rudzie Śląskiej
Na koniec subiektywnego TOP3 parków wodnych na Śląsku Aquadrom pod Katowicami z 6 zjeżdżalniami dla młodszych i starszych, rwącą rzeką, sztuczną falą, jacuzzi, masażami wodnymi i basenem zewnętrznym. Plusy tego miejsca, poza oczywistymi? Wydzielona strefa dla dzieci Bajtel Zatoka ze zjeżdżalniami i piracką flagą powiewającą na maszcie pirackiego statku, oryginalne atrakcje takie jak zjeżdżalnia Wirek zakończona wielkim lejkiem, w którym płynie się z zawrotną prędkością, czy Mokry Bąbel – wielka, wystająca ponad powierzchnię wody nadmuchana piłka, która kusi dzieci lubujące się we wspinaczce. Ale też głęboka na 7 metrów tuba do nauki nurkowania i ruchome dno w basenie sportowym zapewniające komfort przy nauce pływania.
24. Zalew Rybnicki, Warta i inne
Choć województwo śląskie nadal kojarzy się raczej z jego przemysłową stroną, dużo tu terenów zielonych sprzyjających rekreacji. Przykładem są też jeziora i rzeki zapraszające wręcz do pływania łódkami, łowienia ryb czy spływów kajakowych. Największe i najchętniej odwiedzane jeziora w śląskim to Zalew Rybnicki (tu sezon żeglarski trwa najdłużej w Polsce), Jezioro Porajskie i Jezioro Międzybrodzkie. Z kolei najpopularniejsze wśród fanów spływów kajakowych rzeki to Ruda, Odra, Warta i Pilica. Można tu spędzać aktywnie czas z rodziną lub po prostu odpoczywać na łonie natury.
W sezonie zimowym polecamy:
Park Miliona Świateł w Zabrzu – poczuj się jak w bajce
Jesienią i zimą teren Kąpieliska Leśnego w Zabrzu przy pomocy magii światła zamienia się w bajkową krainę. To właśnie tutaj działa Park Miliona Świateł, turystyczny hit Śląska. Uwielbiana przez najmłodszych i chętnie odwiedzana przez turystów rodzinna plenerowa wystawa świetlno-muzyczna. Odwiedzając ją każdy z nas poczuje się jak w bajce. Świetlna atrakcja turystyczną Zabrza z miejsca stała się zimową wizytówką miasta i całego regionu. Można tu zobaczyć między innymi największy labirynt światła na Śląsku oraz odwiedzić klimatyczny jarmark świąteczny.
Park Miliona Światłem docenią również wszyscy zakochani. Miłosne instalacje, ciekawe fotospoty, nastrojowa muzyka w tle – romantyczne spacery oraz walentynki w Zabrzu będą z pewnością niezapomniane. Organizatorami Parku Miliona Świateł w Zabrzu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz Multidekor, lider rynku zimowych energooszczędnych iluminacji i dekoracji świątecznych w Polsce.
Park Miliona Świateł w Zabrzu jest otwarty od października do lutego. Kolejna edycja już w 2023 roku. Serdecznie zapraszamy!
Bilety można kupić na www.parkmilionaswiatel.pl
A teraz czas na Was – o jakich atrakcjach dla dzieci na Śląsku nie wspomnieliśmy? Które wyjątkowo polecacie? Napiszcie w komentarzach.
Sprawdź również:
Polecane miejsca na wakacje z dzieckiem w Polsce