Dzięki rozbudowanej ofercie kulturalnej i rozrywkowej w województwie śląskim można miło spędzać czas z rodziną nawet w pochmurne dni.
Województwo śląskie to region, w którym nie zapomina się o tradycji i historii, a jednocześnie potrafi się ją zaprezentować w pobudzający, atrakcyjny sposób, co ważne jest zwłaszcza w przypadku dzieci. Działają tu skanseny, nowoczesne muzea upamiętniające najważniejsze dla regionu wydarzenia polityczne i utrwalające jego tożsamość kulturową, a także placówki edukacyjne pełne multimediów. Odwiedzając takie miejsca, świetnie można wykorzystać niepogodę.
Jeśli połączy się naukę z zabawą, dzieci przestaną traktować ją jako coś narzuconego i nieprzyjemnego. W końcu bawić się zawsze chcą same z siebie. Taką możliwość mają w Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach. Zwiedzanie dla dzieci odbywa się tu po specjalnie wyznaczonej ścieżce, na której czeka mnóstwo gier i multimediów. Wykonując pracę dawnych rzemieślników, maluchy poznają żyjących niegdyś w mieście ludzi.
Praca to słowo kluczowe, gdy opisuje się historię województwa śląskiego i jego mieszkańców. A trudno o cięższą pracę niż praca w kopalni. Dlatego teren byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice wykorzystano do stworzenia nowej siedziby Muzeum Ślaskiego. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwoliły zwiedzającym poczuć się jak w prawdziwej kopalni (wystawy umieszczone są pod ziemią). Ważnym elementem ekspozycji jest wystawa "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" prezentująca złożone procesy historyczne i społeczne zachodzące w regionie od lat najdawniejszych.
Śląskie to też rozrywka na wysokim poziomie! To przecież tu rozpoczęło działalność najstarsze w Polsce wesołe miasteczko, które od 2017 r. znane jest już jako nowoczesny park rozrywki Legendia. Poza atrakcjami sezonowymi na otwartym powietrzu, działa tu też Jama Bazyliszka. To centrum rodzinnej rozrywki o powierzchni przekraczającej aż 2000 metrów kwadratowych. Odwiedzenie miejsca, jakim jest Jama Bazyliszka, nie miałoby sensu bez wizyty u mitycznego stwora, jakim jest Bazyliszek! Rodzice nie muszą się jednak obawiać tego, że potwór ten pożre ich dzieci — zapomnijcie o tym! Atrakcja Bazyliszek to nic innego jak przejażdżka specjalnymi 6-osobowymi wagonikami przez magiczny świat historii tej postaci. Jednak to nie wszystkie atrakcje - sprawdźcie szczegóły >>tutaj<<.Historia to przede wszystkim ludzie. Równie trudną pracę jak górnicy wykonują strażacy i z całą pewnością zasługują na upamiętnienie. W Mysłowicach, mieście, w którym straż pożarna działa od 1864 roku, odwiedzić można Centralne Muzeum Pożarnictwa. Zobaczymy tu wystawy związane z pracą strażaków, a przede wszystkim kolekcję zabytkowego sprzętu gaśniczego – wozy strażackie, sikawki, pompy, drabiny i wiele, wiele innych.
Województwo śląskie nie istniałoby dzisiaj w takim kształcie, gdyby nie poświęcenie tysięcy ochotników zaraz po I wojnie światowej. Ich walkę o pozostanie Śląska w granicach Polski opisuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, będące muzeum narracyjnym. Oznacza to, że podczas zwiedzania cały czas towarzyszy nam przewodnik, który opowiada swoją historię, nawiązując do zmieniającej się scenografii. Dla dzieci przygotowano tu zabawy i stanowiska interaktywne.
Kolejny fragment historii regionu możemy poznać, odwiedzając Zamek w Pszczynie i przyległe do niego Stajnie Książęce. Przez stulecia zmieniali się tu właściciele i każdy zostawił coś po sobie. Zwiedzanie zamku jest więc jak wycieczka przez różne epoki i poszukiwanie ich śladów. A co najważniejsze, można zobaczyć tu oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, Apartament Cesarza Niemiec czy Salon księżnej Daisy, obecnie symbolu Pszczyny, będącej żoną Hansa Heinricha XV Hochberga.
Oryginalne wyposażenie domu, choć nieco innej klasy społecznej, można podziwiać też w Chlebowej Chacie w Górkach Małych. Tak jak w Pszczynie można poznać życie arystokracji, tak tutaj dowiemy się więcej o rolnikach, piekarzach czy bartnikach. W dodatku sami możemy uczestniczyć w przygotowaniu chleba i pieczeniu podpłomyków, a także spróbować świeżego sera czy maślanki, tworzonych wyłącznie z naturalnych produktów. Wszystko, co na wsi najpiękniejsze.
Na pewno bliżej natury można poczuć się także w Palmiarni w Gliwicach na terenie parku miejskiego. Niektóre spośród rosnących tu palm mają już ponad 120 lat i prawie 22 m wysokości. Na powierzchni 2000 m2 zgromadzono tu też m.in. egzotyczne ptaki, ryby i około 2000 kaktusów różnej wielkości.
Świetną rozrywkę zapewnia Planetarium Śląskie w Chorzowie znajdujące się na terenie Parku Śląskiego. To najstarsze i największe planetarium w Polsce z kopułą projekcyjną o średnicy 23 m. Tutaj niebo można oglądać także wtedy, gdy pada deszcz. W ofercie wiele seansów astronomicznych i spektakli przeznaczonych specjalnie dla dzieci.
Prawdziwą gratką dla maluchów będzie też na pewno wizyta w dwóch ciekawych obiektach w Bielsku-Białej. Stanowią one prawdziwe dziedzictwo kulturowe z dziedziny sztuki dla dzieci. Pierwszy z nich to Studio Filmów Rysunkowych, a drugi to Teatr Lalek Banialuka. W studiu powstawały najbardziej znane polskie kreskówki, jak Bolek i Lolek czy Reksio, a teatr przez kilkadziesiąt lat działalności tworzył niezapomniane przedstawienia dla najmłodszych. Oba miejsca można zwiedzać z przewodnikiem.