Prawdopodobnie największym atutem województwa śląskiego jest różnorodność. Zmieniający się krajobraz, od nizin po góry, zachęca do rodzinnych wycieczek na świeżym powietrzu.
Śląskie oferuje mnóstwo wspaniałych miejsc dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Można tu poszukiwać śladów przeszłości, podziwiać piękną przyrodę albo wybrać się na spacer którymś ze szlaków turystycznych. Są tu zarówno liczne ośrodki narciarskie, jak i wiele jezior czy rzek z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Dodatkowo, oferta rozrywek skierowanych do dzieci sprawia, że nie można się tu nudzić.
Przyroda i tereny rekreacyjne województwa śląskiego zaskoczą pewnie niejednego turystę. Ich niezwykłość bierze się m.in. z rozległej sieci wodnej, stworzonej przez przepływające tędy trzy największe polskie rzeki wraz z dopływami. Warunki na Rudzie, Odrze czy Warcie sprzyjają spływom kajakowym, podczas których można podziwiać malownicze krajobrazy i rezerwaty.
Dzięki rzekom powstały też największe i najchętniej odwiedzane jeziora w województwie śląskim – Zalew Rybnicki, Jezioro Porajskie i Jezioro Międzybrodzkie. Z kolei zbiorniki Pogorii utworzono, zalewając dawne wyrobiska piaskowe. Na wszystkich akwenach można wynająć łódki i sprzęt wodny, wędkować, albo po prostu wypoczywać, plażując.
Aktywnie spędzać czas w śląskim można także na pieszych wędrówkach. Przepiękna trasa widokowa między zamkami w Mirowie i Bobolicach, zwana Grzędą Mirowską, dostarcza wielu wrażeń i pozwala odkryć prawdziwe piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Ale i nieco dalej na południe, w rejonie Beskidów czekają na nas rewelacyjne szlaki górskie i wspaniałe widoki. Co ważne, tutejsze ośrodki działają zarówno latem, jak i zimą, każdy znajdzie więc coś dla siebie. Przy Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim funkcjonuje kompleks rekreacyjny z kolejką linowo-terenową, parkiem linowym i wyciągiem narciarskim. Na szczycie znajduje się zbiornik elektrowni wodnej, a u podnóża lotnisko szybowcowe.
Również całoroczną ofertą może pochwalić się kompleks Czantoria w Ustroniu. W mieście znajduje się dolna stacja nowoczesnej kolejki, a górna to Polana Stokłosica. Tutaj warto skorzystać z letniego toru saneczkowego i odwiedzić sokolarnię. Z polany niedaleko jest na szczyt Wielka Czantoria (995 m n.p.m.), gdzie ustawiono wieżę widokową. Tam krzyżują się też różne szlaki turystyczne. W sezonie zimowym na Czantorii działa kilka tras narciarskich.
Inna beskidzka miejscowość, Bielsko-Biała, w swoich granicach posiada aż 17 górskich szczytów. Najbardziej znanym jest Szyndzielnia, na którą wjedziemy kolejką linową z charakterystycznymi żółtymi wagonikami. Na górze znajduje się wieża widokowa. Niedaleko stąd mieści się Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec. Jest tu kolej kanapowa, sztucznie naśnieżany stok, trasa do nauki jazdy i wyciąg dla dzieci. Latem działa plac zabaw i park linowy. Poza tym, będąc w Bielsku-Białej z maluchami, trzeba zobaczyć pomniki ważnych bohaterów: Bolka i Lolka oraz Reksia. Wszyscy narodzili się w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.
Kolejnych atrakcji dostarcza Beskidzka Trójwieś. Taką nazwą określa się Istebną, Koniaków i Jaworzynkę, pełne góralskiego folkloru wsie, które razem stanowią ważny ośrodek sportów zimowych. Wyciągi narciarskie działają tu choćby na górze Ochodzita czy na Kubalonce tuż obok przełęczy o tej samej nazwie. Tam też wytyczono narciarskie trasy biegowe. W okolicy przechodzi kilka szlaków turystycznych, które nie są zbyt wymagające i przez to odpowiednie dla dzieci. W rejonie warto odwiedzić Centrum Pasterskie i Muzeum Koronek w Koniakowie, Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej i Trójstyk w Jaworzynce – miejsce, w którym schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji.
Miejscem spotkania różnych kultur jest też Cieszyn, przez Most Przyjaźni połączony z drugą częścią miasta znajdującą się już za granicą – Czeskim Cieszynem. Najciekawsze zabytki miasta znajdują się w rejonie Góry Zamkowej – jest tam Kościół św. Mikołaja z XII wieku i Pałac Habsburgów. Dzieciom najbardziej podoba się tu jednak figura różowego jelenia, świecąca po zmroku.
Licznymi zabytkami może pochwalić się też Pszczyna, nazywana Perłą Górnego Śląska. Zobaczymy tu Stare Miasto z oryginalnym układem urbanistycznym i Ławeczką Księżnej Daisy, żony właściciela tutejszego zamku. Wokół niego rozpościera się ogromny Park Pałacowy, świetne miejsce na rodzinne spacery. Zwłaszcza że mieści się w nim skansen i Pokazowa Zagroda Żubrów, w której z tarasu widokowego można podziwiać króla puszczy, a także jelenie, muflony czy dzikie ptaki.
Równie niezwykłą przyrodę zobaczymy w Ogrodach Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Na terenie 4,5 ha podziwiać można cudownie zaaranżowane zaułki, altany, stawy i wiele ogrodów w różnych stylach. Pomiędzy kolorowymi roślinami są tu nawet Tarasy Widokowe i plac zabaw.
Blisko natury możemy znaleźć się też wtedy, gdy odwiedzimy Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. To doskonałe miejsce, by zaznajomić dzieci ze zwierzętami, które tutaj mogą nawet głaskać i karmić. Na wolnym wybiegu spotkamy tu sarny, daniele, kozy i lamy, a w zagrodach świnki, borsuki, a nawet żubry. Największą atrakcją są jednak pokazy lotów ptaków drapieżnych, pomiędzy którymi króluje orzeł bielik.
Dzikie zwierzęta, i to z całego świata, można zobaczyć również w Parku Śląskim w Chorzowie. Działa tu bowiem Śląski Ogród Zoologiczny z ponad 2000 zwierząt z 280 gatunków. Ale to nie jedyna atrakcja w tym największym w Europie parku miejskim. Jest tu mnóstwo pięknych roślin i tereny rekreacyjne, a także skansen, planetarium, kolej wąskotorowa i Kolej Linowa Elka. Dzieciom na pewno spodoba się też w Śląskim Wesołym Miasteczku – największym w Polsce lunaparku.
Dobrej zabawy nie brakuje w Miasteczku Westernowym Twinpigs w Żorach. Można tu poczuć się jak na Dzikim Zachodzie, spotkać kowbojów i Indian i poznać ich życie. Są tu też roller coastery, karuzele, strzelnica, koło młyńskie i dom strachu.
Rozrywka, ale także edukacja – to podstawa działania Dream Parku w Ochabach. Atrakcji, i to bardzo różnorodnych, jest tu bez liku. Można zobaczyć znane budowle z całego świata w Parku Miniatur i pradawne gady w Parku Dinozaurów lub w Oceanarium Prehistorycznym. Dzieci chętnie pobawią się na dużym placu zabaw, na dmuchawcach i trampolinach.
Pouczająca może być też wizyta na Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach, która zbudowana została przy nieużywanej już linii Gliwice-Racibórz. Warto przejechać się wagonikami ciągniętymi przez prawdziwy parowóz. Takie ciuchcie nie jeżdżą często po polskich torach. W kolejowym skansenie urządzonym w dawnej lokomotywowni zobaczymy zabytkowy tabor z Polski i innych krajów. Być może poczujemy niezwykłą magię starych kolei.