Poznajcie najciekawsze trasy narciarskie u naszych sąsiadów Słowaków, do których coraz częściej przyjeżdżamy w poszukiwaniu białego szaleństwa.
Żeby dotrzeć na słowackie stoki z Polski wystarczy chwila. Ceny nie są tu wygórowane, a warunki do uprawiania sportów zimowych doskonałe. Do tego duża ilość dodatkowych atrakcji, także tych stworzonych z myślą o maluchach. Prezentujemy Wam zatem 10 najlepszych i najdłuższych tras narciarskich na Słowacji, z uwzględnieniem rodzinnych rozrywek i możliwości wspólnego spędzania czasu na stoku, jak i poza nim.
Słowacja - gdzie na narty? 10 najlepszych tras:
Tatrzańska Łomnica: Łomnicka Przełęcz-Tatrzańska Łomnica
Najdłuższa (5,5 km), najwyżej położona i chyba najbardziej znana trasa w całej Słowacji. Jest tu też najwyższa różnica wzniesień – 1300 m. Podzielona jest na odcinki, z których te położone wyżej są najtrudniejsze, a końcowy odcinek nadaje się nawet dla niedoświadczonych. Trasa przechodzi przez Łomnicki Staw, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się panorama Tatr z Łomnicą (na szczyt kursuje stąd kolejka) i dziecięcy klub rozrywki Kamzikovo w budynku dawnej stacji kolejki gondolowej na 1751 m n.p.m.
Na maluchy czeka tu zadaszony plac zabaw z basenem z piłeczkami i animacje, a na rodziców chwila wytchnienia w kawiarni. Jest tu też najwyżej położony na Słowacji plac zabaw na świeżym powietrzu „Krajina Świstaka”. Na Łomnicką Przełęcz (2190 m n.p.m.) można dostać się poprzez system trzech wyciągów – kanap i gondoli. W ośrodku sporo jest tez tras łatwych, idealnych dla maluchów. Czytaj więcej o warunkach dla rodzin z dziećmi na Tatrzańskiej Łomnicy.
Tatrzańska Łomnica jest częścią ośrodka Wysokie Tatry, który skupia kilkanaście mniejszych miejscowości w najbardziej atrakcyjnym turystycznie regionie Tatr. Obowiązuje w nich jeden skipass, kursują skibusy i kolejka łączące wszystkie miejscowości z Popradem. A tu czeka już cała moc atrakcji z jednym z największych aquaparków e Europie – AquaCity – na czele. Dzięki źródłom termalnym można korzystać z basenów zewnętrznych przez cały rok, wygrzewając się po dniu spędzonym na stoku.
Sprawdź koniecznie: AquaCity Poprad - więcej niż Aquapark
Strbskie Pleso: Solisko-Strbskie Pleso
Kolejnym ośrodkiem w Wysokich Tatrach jest Strbskie Pleso (Szczerskie Jezioro), najwyżej położona miejscowość tatrzańska w Słowacji. Tutejsza trasa ze szczytu Soliska o długości 2,2 km i przewyższeniu 431 m zapewnia wspaniałe widoki i nie jest zbyt wymagająca. Na górę, do wysokości 1841 m n.p.m. można wjechać 4-osobową kolejką linową Solisko Express. Działa tu około 9 km naśnieżanych tras, są szkółki narciarskie, snowpark, lodowisko, a nawet skocznie narciarskie.
zdjęcie ze strony www.vt.sk
Stary Smokovec: Hrebieniok-Stary Smokovec
Również w obrębie Wysokich Tatr działa ośrodek narciarski na Hrebienioku w Starym Smokovcu. Góra ta nazywana jest „słowacką Gubałówką” ze względu na dużą popularność wśród turystów. Na szczyt można dostać się kolejką linowo-terenową. Trasa narciarska zaczynająca się na Hrebienioku, a kończąca na dole, w Starym Smokovcu, ma ponad 2 km długości i różnicę poziomów około 250 m. Pod szczytem działa kompleks turystyczny ze SnowFunParkiem, odbywa się tu festiwal rzeźby lodowej, można też zjechać do Smokovca po torze saneczkowym długości 2,5 km. Z Hrebienioka można łatwo dojść do Wodospadów Zimnej Wody.
zdjęcie ze strony www.vt.sk
Kupując Skipass na kilka dni obowiązujący w Wysokich Tatrach, a więc w Tatrzańskiej Łomnicy, Strbskim Plesie i Starym Smokovcu, można jeden dzień zjazdów wymienić na pobyt w AquaCity w Popradzie, gdybyśmy mieli ochotę odpocząć i zrelaksować się w wodach termalnych.
Jasna Niżne Tatry: Chopok-Lúčky
Trasa narciarska rozpoczyna się pod szczytem Chopoka (2024 m n.p.m.) w Tatrach Niskich. Jest jedną z najdłuższych w Słowacji, bo liczy ponad 5 km przy różnicy poziomów ponad 1 km. Z Lúčky można wjechać na szczyt Chopoka korzystając z kilku wyciągów, m.in. kolejki gondolowej. Na Chopoku działa nowoczesna stacja narciarska w charakterystycznym kształcie rotundy, a w całym ośrodku Jasna mamy do wyboru mnóstwo dobrze utrzymanych i nasnieżanych tras o różnym stopniu trudności i około 30 wyciągów.
zdjęcie z www.jasna.sk
Rużomberok: Malinô Brdo-Hrabovo
Główna nartostrada w ośrodku Skipark w Rużomberoku w górach Wielkiej Fatry. Ma prawie 4 km długości, podczas zjazdu pokonuje się przewyższenie wysokości ponad 600 m. Malownicze widoki gwarantowane, dobre warunki zapewnia sztuczne nasnieżanie. Na szczyt Malinô Brdo można dostać się 8-osobową koleją gondolową oraz 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym. Jest tu kilka innych wyciągów i tras, w większości o średnim poziomie trudności, oraz snowpark.
zdjęcie z www.skipark.sk
Super G Kubińska Hala: Minčol-dolna stacja wyciągu
Najdłuższa trasa narciarska w ośrodku Ski Park Kubinska Hola w Orawie ma prawie 3 km długości z różnicą poziomów bliską 700 m. Nazywa się ją Super G. Na początek, blisko szczytu Minčola, można dostać się wyciągiem krzesełkowym. Z góry można podziwiać panoramę Tatr Zachodnich, Małej i Wielkiej Fatry czy Niżnych Tatr. W całym ośrodku przygotowano ponad 14 km tras, snowpark i przedszkole narciarskie. Są tu też trasy biegowe.
zdjęcie z www.kubinska.sk
Kojszowska Hala: Kojszowska Hala-Złota Idka
Ze szczytu Kojszowskiej Hali w Górach Wołowskich można zjechać do miejscowości Złota Idka niezbyt wymagającą trasą o długości ponad 2,2 km i przewyższeniu około 400 m. Między Złotą Idką a szczytem (1246 m n.p.m.) kursuje kolej krzesełkowa. Działa tu też kilka wyciągów orczykowych, trasa dla snowboardzistów oraz trasa odpowiednia nawet dla maluchów. Niedaleko stąd jest też do Koszyc (25 km) – wspaniałego miasta z masą atrakcji i miejsc do zwiedzania.
zdjęcie z www.skiparkerika.sk
Telemix Donovaly: Nowa Hala-Donovaly
Trasa położona na zboczu masywu Zwolenia w paśmie Wielkiej Fatry. Biegnie wzdłuż najdłuższego w ośrodku Park Snow Donovaly wyciągu gondolowego Telemix, osiąga długość 2,1 km i przewyższenie 447 m. Jest sklasyfikowana jako średnio-trudna. Oprócz 6-osobowej kolejki gondolowej jest tu jeszcze 14 innych wyciągów i kilkanaście innych tras, ale największą atrakcję dla maluchów stanowi Fun Park z wyciągami dywanowymi, karuzelą, animacjami i zabawami. Działa tu też lodowisko, odbywają się także wyścigi psich zaprzęgów.
zdjęcie z www.parksnow.sk
Košariska I: Dedovka górna stacja wyciągu-Dedovka dolna stacja wyciągu
Trasa znajdująca się wyjątkowo blisko Polski, bo tuż przy granicy, obok Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Ma długość 1,5 km, a różnica poziomów między początkiem a końcem wynosi 330 m. Działa w ramach ośrodka Snow Paradise Vel’ka Rača Radnica. Podobnie jak większość tutejszych tras, nie jest zbyt wymagająca. Pod szczyt góry Dedovka wjechać można 4-osobowym wyciągiem kanapowym. Funkcjonuje tu osobny stok i wyciąg dla dzieci oraz szkółka narciarska.
zdjęcie z www.snowparadise.sk
Relax Center Plejsy: Krompaski Wierch-dolna stacja wyciągu
Trasa położona w niewielkim ośrodku z bardzo miłą atmosferę, niedaleko miasta Krompachy w Rudawach Słowackich, na zboczach Krompaskiego Wierchu. Biegnie wzdłuż 2-osobowego wyciągu krzesełkowego, ma długość około 2 km, a różnica poziomów wynosi tutaj 430 m. Na górze działają punkty gastronomiczne. W całym ośrodku działa jeszcze kilka wyciągów talerzykowych i około 10 tras, w tym także trasy odpowiednie dla początkujących i trasy posiadające homologację FIS.
zdjęcie z www.plejsy.com
Czytaj również: Najlepsze miejsca na narty z dzieckiem w Polsce