Chociaż polskie wybrzeże jest oblegane przez turystów, to w niektórych miejscowościach nadal możliwe jest wypoczywanie bez gwaru i tłumów. Zapraszamy na przegląd ponad 25 miejscowości nad morzem, w których czekają na nas spokój i piaszczyste plaże.
Mała miejscowość czy znany kurort?
Kiedy tylko pojawiają się pierwsze promyki słońca, nadmorskie tereny zapełniają się ludźmi. Im bliżej szczytu sezonu letniego, tym pojawia się ich więcej. Otwierane są pobliskie restauracje i bary, przybywają obwoźni handlarze sprzedający balony, maskotki, pamiątki, akcesoria plażowe, a czasem także zupełnie bezużyteczne przedmioty. Powstaje tłok i hałas, a w najpopularniejszych kurortach czasem trudno znaleźć choćby kawałek miejsca na plaży. Okazuje się jednak, że nawet tu, w popularnych miejscach takich jak Władysławowo, Ustka czy Kołobrzeg, znajdziecie miejsca oddalone od centrum, w których możecie liczyć na spokojny wypoczynek. Jeśli dodatkowo skorzystacie z innych plaż niż te, do których prowadzą deptaki i główne wejścia, możecie liczyć na bardzo kameralne warunki. Dla niektórych turystów, często dla rodzin z dziećmi lub par szukających intymności, ta kameralność mimo wszystko nie jest wystarczająca. Dlatego podpowiadamy, jak znaleźć lokalizację idealną na spokojne rodzinne wczasy nad Bałtykiem, gdzie na piaszczystej plaży nie będziemy musieli rywalizować o miejsce, a relaksu nie zakłócą nam hałasy sprzedawców. Co więcej, takie spokojne miejscowości nad morzem też potrafią zaskoczyć ciekawymi atrakcjami dla dzieci.Sprawdź również: Noclegi nad morzem przyjazne dzieciom
25 małych i spokojnych miejsc nad Bałtykiem
Chałupy Nie da się ukryć, że to jedna z bardziej znanych miejscowości nad morzem. Jednak ruch turystyczny koncentruje się tu wokół kempingów i sportów wodnych na Zatoce Puckiej. Wejścia poza centrum miejscowości, a także te tuż za Władysławowem są mniej popularne i bardzo kameralne. Gwarantujemy Wam - jeśli stać Was na 10 minutowy spacer lasem będziecie mieć plażę na wyłączność (na zdjęciu plaża zaledwie kilka wejść dalej od Władysławowa).Polecamy:
Piaski (Nowa Karczma)
Miejscowość położona na Mierzei Wiślanej, stanowi najbardziej wysuniętą na wschód część Krynicy Morskiej. Oficjalna nazwa to Nowa Karczma, natomiast zwyczajowa nazwa „Piaski” wzięła się od istniejących niegdyś w tym rejonie wydm. Plażą można dojść aż do granicy z Rosją (Obwodem Kaliningradzkim), a więc na sam koniec Polski. To gwarantuje sporo wolnego miejsca i wspaniałą przyrodę.
Pustkowo
Niewielki kurort położony pomiędzy Pobierowem i Trzęsaczem, jednak znacznie mniej popularny wśród turystów. Potwierdza to nawet nazwa miejscowości. Jest tu szeroka i czysta plaża, która regularnie odznaczana jest Błękitną Flagą, a do tego piękny klif i wydmy. Pustkowo wyróżnia też replika 20-metrowego krzyża z Giewontu. Poza tym można tu znaleźć kameralne obiekty noclegowe i bary.
Czytaj również: 20 miejsc polecanych na wakacje z dziećmi w Polsce
Ostrowo i Karwieńskie Błoto Drugie
Razem z Karwieńskim Błotem Pierwszym wieś została założona już w XVI wieku przez mennonitów, którzy tworzyli w tym rejonie liczne kanały i zajmowali się osuszaniem bagien. Charakterystyczna zabudowa wsi typu holenderskiego została wpisana na listę zabytków. W Karwieńskim Błocie Pierwszym znajdziemy szeroką plażę o długości 6 km. Takie kameralne warunki czekają Was również w sąsiednim Ostrowie. To dobra alternatywa dla bardziej gwarnej pobliskiej Karwi.
Poddąbie
Wieś licząca zaledwie kilkudziesięciu stałych mieszkańców, położona między 2 znanymi kurortami – Ustką i Rowami, ale znacznie mniej od nich popularna. Aby dojść do wspaniałej plaży trzeba pokonać odcinek bukowo-sosnowego lasu oraz zejść schodami z malowniczego klifu. Ciekawostkę stanowią położone niedaleko miejscowości pozostałości kamiennych kręgów stworzonych prawdopodobnie przez przybyszów ze Skandynawii.
Kadyny
Niezbyt często odwiedzana przez turystów miejscowość, która leży nad Zalewem Wiślanym, akwenem połączonym z Morzem Bałtyckim poprzez kanał. Ten rejon nie jest tak popularny jak np. Zatoka Gdańska, ale można tu znaleźć przyjemną plażę i świetne warunki do rodzinnego wypoczynku. W Kadynach znajduje się także przystań morska i zabytkowy pałac cesarza Niemiec Wilhelma II. W najbliższej okolicy są też rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.
Kopalino
Mała kaszubska wieś w powiecie wejherowskim, blisko popularnej Białogóry i latarni morskiej Stilo. Do plaży trzeba dojść około 2 km przez malowniczy las, co gwarantuje nam sporo wolnego miejsca do plażowania. W pobliżu Kopalina leży też Jezioro Kopalińskie. W niedalekiej Szklanej Hucie działała kiedyś odlewnia szkła, a obok znajdują się też kurhany pochodzące z okresu około 650-125 l. p.n.e.
Sarbinowo
Zaledwie 7 km od znanego wakacyjnego kurortu Mielno leży znacznie mniej oblegana przez turystów miejscowość – Sarbinowo. Niegdyś znajdowało się aż 1,5 km od linii brzegowej, ale morskie fale pochłonęły część lądu. Dlatego dzisiaj przed falami brzeg chroni specjalnie zbudowany mur oporowy. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada. Latarnia morska w Gąskach oddalona jest od Sarbinowa o około 5 km.
Smołdziński Las
Kameralna wieś położona w przepięknym miejscu, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Ze Smołdzińskiego Lasu na plażę są jeszcze 3 km, ale taki spacer pośród wspaniałej przyrody i z dala od tłumów to sama przyjemność. Zwłaszcza że po drodze znajduje się latarnia morska Czołpino, a niedaleko Wydma Czołpińska.
Rogowo
Kolejna malowniczo położona miejscowość, na mierzei między Morzem Bałtyckim a jeziorem Resko Przymorskie. To obszar chroniony Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Można tu korzystać z obu akwenów – nad morzem jest piękna plaża, a jezioro daje okazję do uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Na terenie Rogowa znajdują się też pozostałości po niemieckiej bazie hydroplanów z II wojny światowej.
Mechelinki
Mechelinki to niewielka wieś nad Zatoką Pucką. Jest tu zdecydowanie mniej tłoczno niż w pobliskim Trójmieście. Za to można kupić świeżą rybę prosto z kutra w tutejszej nowoczesnej hali rybnej i zwiedzić rezerwat Mechelińskie Łąki. Bardzo blisko stąd do nieco mniej kameralnej Rewy, gdzie można pospacerować po słynnym Cyplu Rewskim.
Sprawdź również: 20 fajnych miejsc dla rodzin z dziećmi w Polsce
Orzechowo
Mała osada niedaleko Ustki, idealna na złapanie oddechu od zaludnionej plaży i zatłoczonych restauracji. Plaża zachwyca scenerią z wysokim na 25 metrów klifem pokrytym bukowym lasem. Dodatkowo, z wieży widokowej w Orzechowie, z wysokości 48 metrów, doskonale widać nadmorski pas. Miłośników zieleni i spacerów ucieszy leśna ścieżka dydaktyczna “Orzechowska Wydma”.
Trzęsacz
Plaża, nad którą na klifie górują ruiny średniowiecznego kościoła, jest właśnie tu, w Trzęsaczu - w gminie Rewal. Jeśli jesteśmy z dzieckiem w województwie zachodniopomorskim, warto tu przyjechać i przyjść do Multimedialnego Muzeum na Klifie. To miejsce zaprzęga najnowsze technologie, by w atrakcyjny dla dzieci sposób opowiedzieć o historii regionu. Fani ciuchci mogą ruszyć z Trzęsacza na wycieczkę Nadmorską Koleją Wąskotorową.
Gąski
Gąski leżą między Mielnem a Ustroniem Morskim i są ciekawym miejscem ucieczki przed tłokiem pobliskich kurortów. Turyści przyjeżdżają tu głównie, by zobaczyć trzecią co do wysokości w Polsce latarnię morską sięgającą 50,2 metrów. Jednak na dłużej zatrzymuje ich piękna, bardzo szeroka i czysta plaża. Stąd niecałe 9 km do Ogrodów Tematycznych Hortulus.
Dębki
Między Łebą a Władysławowem, na Wybrzeżu Słowińskim, czeka na nas stara osada rybacka - tak stara, że nadal zachowało się tu kilka rybackich domów z XIX w. Ciekawą atrakcją krajobrazu jest ujście rzeki Piaśnicy malowniczo wkomponowane w krajobraz plaży (plaża nr 24) jakby stworzonej dla rodzin z małymi dziećmi lubiącymi taplać się w płytkich, ciepłych wodach rzeki. Na Piaśnicy organizowane są też daje też spływy kajakowe. Morskie widoki możemy podziwiać z 20-metrowej wieży widokowej w kompleksie Rybaczówka. W Dębkach znajduje się też plaża dla nudystów.
Rozewie
Mała miejscowość niedaleko Władysławowa słynna dzięki charakterystycznej, czerwono-białej latarni morskiej, w której budynku mieści się również Muzeum Latarnictwa Morskiego. Leży na terenie Rezerwatu Przylądek Rozewski z ponad 200-letnimi bukami. Spokojna plaża leży tuż pod malowniczym klifem, najszerszy odcinek mieści się pod latarnią morską i przy zejściu nr 16. W okolicy warto odwiedzić malowniczy wąwóz Lisi Jar. Plaża w Rozewiu nie należy do najszerszych, jest tu też sporo kamieni - jednak jest niezwykle urokliwa.
Mielenko
Położone pod Mielnem Mielenko kusi spokojem, o który ciężko w pobliskim kurorcie. Dlatego wyjazd, podczas którego połączymy pobyt w tych dwóch miejscach, na pewno zyska na różnorodności. Równie przyjemny co w Mielnie drobny piasek na plaży, nieporównywalnie mniej ludzi dookoła, wygodne zejście - takie warunki zastaną nas w Mielenku. Pas wydm porośnięty lasem tworzy naturalną barierę odgradzającą plażę i zachęca do spacerów. Można dojść plażą nawet do Mielna.
Wicie
Szukacie noclegów nad morzem tuż przy plaży? W Wiciu plaża położona jest 400 metrów od centrum miejscowości. W dodatku plaża jest piaszczysta i odgradza nas pasem wydm od “reszty świata”. Na południe od Wicia przybrzeżne jezioro Kopań o powierzchni prawie 900 ha tworzy piękną mierzeję z kanałem długim na ok. 300 metrów. Świetne dla żeglarzy, windsurferów i rybaków.
Rusinowo
Niedaleko wspomnianych wyżej Wici, blisko Jarosławca. Choć położone nie nad samym morzem (z centrum ok. 2 km), i tak ma plażę piaszczystą, szeroką i nawet w sezonie - przyjemnie pustą. Przy okazji spaceru warto odwiedzić Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z charakterystycznej czerwonej cegły. W razie niepogody można wybrać się do aquaparku Panorama Morska w Jarosławcu. W rejonie Rusinowa dostępnych jest kilka ciekawych szlaków rowerowych.
Bobolin
6 km od Darłowa mieści się jedna z najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim wybrzeżem Bałtyku. Szeroka, piaszczysta, dostępna dla wszystkich, bo bez schodów czy innych przeszkód np. dla wózków i osób starszych. Bunkry w Bobolinie będące pamiątką po II wojnie światowej to ciekawa atrakcja tego miejsca. Kolejną jest ranczo Mustafa, dzięki któremu możemy nie tylko nauczyć się jeździć konno (również najmłodsze dzieci), ale też jeździć konno po plaży. Na miejscu jest też minizoo.
Lubiatowo
Wydmy Lubiatowskie to prawdopodobnie największa atrakcja tego miejsca. Biała Wydma wypełniona drobnym piaskiem kwarcowym jest drugą co do wielkości wydmą w Polsce. Tutejsza plaża wyróżnia się drobnym piaskiem i czystością, jest też bardzo szeroka (nawet do 50 m). Uroku dodaje jej naturalna bariera - sosnowy las. To rewelacyjna miejscówka na kąpiel z dziećmi. To kolejna mała miejscowość, która ukochała sobie konie - w tutejszej stadninie można nauczyć się jazdy konnej lub wybrać się na wycieczkę po okolicy.
Dębina
Położona niedaleko większej Ustki i mniejszych Rowów, tuż nad jeziorem Gardno, w scenerii dębowych lasów. Plaża w Dębinie leży u stóp wysokiego klifu, schodzi się na nią stromymi schodami (ul. Nadmorska). W stronę Ustki z niewielkimi kamieniami, w stronę Rowów - piaszczysta. W sezonie wydzielone jest zazwyczaj strzeżone kąpielisko. Jeśli na samą myśl o kramach z pamiątkami i podobnymi atrakcjami z kurortów nad Bałtykiem przewracacie oczami, tu odpoczniecie.
Świetny punkt wypadowy do zwiedzania okolic Półwyspu Helskiego, na południe od Władysławowa. Kameralna przystań i mała plaża z płyciznami, które szybko się nagrzewają, Zatoka Pucka z jej idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, a do tego Labirynt w Polu Kukurydzy rozciągający się na powierzchni 2,5 ha - to aspekty, które przyciągają rodziny z dziećmi i sprawiają, że zarówno starsi, jak i młodsi wczasowicze wyjeżdżają zadowoleni.
Mikoszewo
Ciekawe miejsce z szeroką, piaszczystą plażą, strzeżonym w sezonie kąpieliskiem i płytkim zejściem do morza, co na pewno docenią rodzice małych dzieci. Dodatkowo w Mikoszewie możemy przeprawić się promem przez Wisłę, wybrać się do rezerwatu Mewia Łacha (ok. 130 ha mające chronić m.in. warunki wylęgania rzadkich gatunków rybitw czy przyciągające w lecie największe w Europie stada mew). Dzieciom spodoba się dodatkowo Park Przygody Mikoszewo, rodzice chętnie zobaczą pewnie XIX-wieczny zabytek, drewniany dom podcieniowy o charakterystycznej bryle.
Łazy Miejscowość leżąca u północnych brzegów jeziora Jamno, 10 km od popularnego Mielna. Na szerokiej, piaszczystej plaży można poszukać spokoju, uroku dodają wydmy pokryte sosnowym laskiem. Nasz układ oddechowy skorzysta z tutejszego sprzyjającego mikroklimatu.Białogóra
Ta malutka miejscowość między Dębkami a Lubiatowem czeka na wszystkich spragnionych spokoju i piaszczystych plaż. Nad morze dociera się tu albo spacerem przez las, albo autem (lub nawet bryczką). Rezerwat Białogóra wchodzący w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który jest miejscem gniazdowania żurawia, stwarza niezliczone możliwości pieszych wędrówek. Podobnie Nordic Walking Park z ponad 32 kilometrami ścieżek - tu porządnie zmęczymy się na trasach o różnym stopniu trudności.