Największe miasto województwa zachodniopomorskiego – Szczecin – jest ważnym portem morskim i ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą atrakcji i miejsc do rekreacji, także dla rodzin z dziećmi.
Położenie Szczecina zapewnia mu wiele możliwości rozwoju. Po pierwsze – połączenie z Zatoką Pomorską Morza Bałtyckiego poprzez Odrę oraz Zalew Szczeciński pozwala na prowadzenie działalności portowej. Liczne szlaki wodne i duża ilość zieleni w okolicy dają szanse na wiele form rekreacji, a bliskość granicy i Berlina stwarzają okazję do wycieczek po Niemczech. Do tego dodajmy jeszcze sporo wartościowych zabytków i rodzinnych rozrywek i mamy obraz Szczecina.
Szczecin - co zwiedzić z dzieckiem?
Najbardziej reprezentatywną częścią miasta są zbudowane na początku XX wieku Wały Chrobrego – 500 metrowy taras widokowy nad Odrą z placami, pawilonami z kopułami, fontanną, rzeźbą człowieka walczącego z centaura oraz pomnikiem Adama Mickiewicza. Przy wałach znajdują się zabytkowe budynki – Gmach Muzeum Narodowego (w którym mieści się też siedziba Teatru Współczesnego) oraz Urząd Wojewódzki. Wały Chrobrego są świetnym miejscem do spacerowania, a ich przedłużenie stanowią szczecińskie bulwary nad Odrą, przy których działają mariny i przystanie białej floty, z których startują statki wycieczkowe. Podczas takiego rejsu można poznać Szczecin od strony wody, zobaczyć stocznię i wiele innych atrakcji – w zależności od wybranego programu. Innym sposobem na zwiedzanie miasta jest przejazd zabytkowym tramwajem, który w wakacje kursuje w soboty i niedziele sprzed dworca głównego.
Bulwarami możemy dojść w pobliże Zamku Książąt Pomorskich, dawnej siedziby pomorskiego rodu Gryfitów. Choć jego historia sięga aż XIV wieku, dziś można oglądać jego renesansowe oblicze. Oprócz zwiedzania zamku z przewodnikiem, warto też wejść na wieżę widokową, z której widać panoramę miasta. Po drodze na górę zobaczymy wahadło Foucaulta. Poza tym działa tu opera, kino i teatr, które prezentują też program dla dzieci. Latem na dziedzińcu zamkowym organizowane są koncerty i spektakle. Natomiast najciekawszym przykładem nowej architektury jest imponujący budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oddany do użytku w 2015 roku. Jego niezwykła bryła przypominająca wierzchołek góry lodowej była wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach architektonicznych. Warto zwiedzić budynek z dziećmi i zobaczyć jego równie wspaniałe wnętrze. Inną niezwykła budowlą Szczecina jest największy schron cywilny w Polsce umieszczony pod budynkiem Dworca Kolejowego Szczecin Główny. Powstał na bazie fortyfikacji miejskich i po II wojnie światowej był wykorzystywany jako schron przeciwatomowy. Dziś można jest udostępniony do zwiedzania pod nazwą Szczecińskie Trasy Podziemne. Niesamowita frajda nie tylko dla dzieciaków. Szczecin posiada jeszcze jedną ciekawostkę architektoniczną – bogato zdobione liczne pompy uliczne, które przetrwały od połowy XIX wieku. Można się na nie natknąć podczas spaceru.
Od pewnego czasu Szczecin promuje się jako „Pływający Ogród”, co ma zwracać uwagę na liczne szlaki wodne i mnóstwo zieleni w mieście. Rzeczywiście, terenów rekreacyjnych tu nie brakuje. Największym parkiem miejskim jest Park im. Jana Kasprowicza z bogatą roślinnością, ogrodem różanym, jeziorem Rusałka, Ogrodem Botanicznym „Arboretum Syrenie Stawy” oraz amfiteatrem, w którym odbywają się różne koncerty i imprezy.
Otwarty Aquapark Arkonka Szczecin
Z parkiem sąsiaduje Las Arkoński, na terenie którego działa kąpielisko Arkonka – zmodernizowany, jeden z największych otwartych kompleksów wodnych w Europie. Nie można też zapomnieć o jeziorze Dąbie – jedynym w Polsce jeziorze, przez które przepływać mogą statki pełnomorskie. Ma to związek z istniejącym szlakiem wodnym łączącym port Schwedt w Niemczech z Zatoką Pomorską. Nad Dąbiem znajdują się liczne mariny i przystanie żeglarskie.
Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko dowiedziało się czegoś nowego, zabierzcie je do Muzeum Techniki i Komunikacji utworzonego w dawnej zajezdni tramwajowej. Oprócz zabytkowych polskich samochodów, motocykli, tramwajów i autobusów (z nastawieniem na szczecińską motoryzację) największym hitem jest tu symulator jazdy tramwajem w autentycznym wagonie tramwaju Konstal 105 Na. Warto też odwiedzić z dziećmi interaktywną wystawę Miasto Nauki w Muzeum Narodowym prezentującą w efektowny sposób podstawowe zagadnienia przyrodoznawcze, Klub Nastolatka Nasto% z symulatorem przeciążeń, labiryntem laserowym i salonem gier, a także Teatr Lalek Pleciuga grający ciekawe przedstawienia dla dzieci.