"Perła Renesansu" – tak o tarnowskiej Starówce mówią wybitni znawcy sztuki. Tarnów w dobie Renesansu był jednym z najpiękniejszych miast w Polsce.
Monumentalny kościół parafialny, wspaniały ratusz, bogate kamienice mieszczańskie o ciekawej architekturze i interesujących polichromiach fasad stwarzały wspaniały widok. W początkach XVI wieku Tarnów liczył około 1200 mieszkańców. Miasto posiadało mury obronne, wodociągi i kanalizację. Zamożni mieszkańcy trudnili się rzemiosłem i handlem. Właścicielem Tarnowa był w tym czasie wybitny polityk, człowiek światły i bywały w świecie, hetman wielki koronny Jan Tarnowski.
Rezydencją hetmana był odziedziczony po przodkach zamek na Górze św. Marcina, oddalonej od miasta o około 2 km. W latach dwudziestych XVI w. miasto otoczone zostało nowymi fortyfikacjami, których fragmenty częściowo zrekonstruowane w latach 60. ubiegłego wieku można oglądać współcześnie.
Dziś możemy wędrować uliczkami Tarnowa i podziwiać renesansowe kamieniczki w Rynku, Dom Mikołajowski, Dom Florencki, Ratusz, przepiękne, monumentalne pomniki nagrobne w Bazylice Katedralnej oraz górujące nad miastem ruiny wspaniałego niegdyś zamku rodu Tarnowskich.
Tarnów dla dzieci
Wybrane atrakcje turystyczne Tarnowa dla najmłodszych:
Tarnowski Rynek jest jednym z mniejszych placów miejskich w kraju, jednocześnie jednym z najpiękniejszych. Otoczony zabytkowymi perełkami w postaci renesansowych kamieniczek z podcieniami. Pośrodku stoi dwukondygnacyjny ratusz, z zachowanymi gotyckimi fragmentami pierwotnej architektury, zwieńczony wysoką attyką z charakterystycznymi 14 maszkaronami. Autorem renesansowej formy budowli jest Jan Maria Padovano.
Wieża ratusza (wysoka na 30 m) skrywa mechanizm najstarszego w Polsce działającego, ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego. Z wieży, która udostępniana jest turystom okazjonalnie, rozpościera się piękny widok na Tarnów i okolice.
Muzeum Etnograficzne, znane z jedynej w Europie stałej wystawy poświęconej historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można obejrzeć prawdziwe cygańskie wozy, a na życzenie wziąć udział w cygańskim ognisku i podziwiać tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu wyrusza stąd "Tabor Pamięci", który ściąga do Tarnowa turystów z całego świata. Podczas kilkudniowej wędrówki po Ziemi Tarnowskiej zaznać można koczowniczego życia Cyganów.
Tarnowskie pomniki: kolorowy, wymalowany przez dzieci "Słoń" na rogu ul. Krakowskiej i Nowy Świat, który coraz częściej staje się "meeting point-em" tarnowskiej młodzieży oraz "Ławka Poetów" na ul. Wałowej, na której przycupnęły sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta. W skrzynkach, umieszczonych tuż obok postaci, przy odrobinie szczęścia, można znaleźć książki z ich twórczością. Od lipca 2014 r. na placu G. J. Bema zwanym „Burkiem” przygrywa historyczny dla tego miejsca „kataryniarz”. Rzeźba kataryniarza wykonana jest z brązu. Na katarynce znajdują się najważniejsze symbole Tarnowa: ratusz, katedra oraz bima. Rzeźba „gra”. Zamontowany mechanizm muzyczny powoduje, że będąc w pobliżu rzeźby słyszymy cicho sącząca się, typowo kataryniarską muzykę.
Fontanna – układ słoneczny. Niedaleko dworca kolejowego i Plant Kolejowych najnowsza atrakcja dla najmłodszych – fontanna ze słońcem i układem słonecznym. Gwiazda wykonana została ze szkła i stali, a na stalowych orbitach umieszczono granitowe planety. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół własnej osi. Fontanna jest oczywiście iluminowana – zatem warto tu przyjść wieczorem, by w pełnej krasie obejrzeć niezwykłe widowisko.
Park Strzelecki (najstarszy w mieście z 1866 r.) to ogród w stylu angielskim, o nieregularnej kompozycji ze stawem w części północnej, który w lecie pokryty jest liliami wodnymi (nenufarami). Pośrodku stawu wzniesiono pokaźnych rozmiarów Mauzoleum gen. J. Bema, bohatera Polski i Węgier. Tuż obok stawu mieści się popularny ogródek jordanowski z placem zabaw.
Park na Górze Św. Marcina, w południowej części Tarnowa, obejmuje północne stoki najwyższego wzniesienia w okolicy (384 m n.p.m.), jest to zarazem najbardziej na północ wysunięta część Karpat. Na stokach góry, w parku, znajduje się zaplecze rekreacyjne chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi: plac zabaw, basen oraz ścieżka przyrodnicza.
Tarnów znany jest jako "biegun ciepła" na meteorologicznej mapie Polski. To w Tarnowie w 1989 r. padł rekord ciepła w grudniu - termometry pokazały +19°C. Najcieplejsze miejsce to południowa część Parku Sanguszków w Tarnowie - Gumniskach. Oprócz pałacu Sanguszków park znany jest z niedzielnych, letnich koncertów muzyki poważnej.
Ściana wspinaczkowa w Hali Sportowej TOSiR przy ul. Krupniczej 8a została wybudowana w 2004 r. Jest to jedna z największych, atrakcyjnie skonfigurowanych ścianek do wspinaczki sportowej w Polsce. Ściana główna o wysokości 13,5 m, szerokości 23 m i przewieszeniu 6 m ma powierzchnię ponad 370 m2. Już w 2004 r. odbyły się na niej Międzynarodowe Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej, a w kolejnych latach wiele różnych zawodów, w tym Mistrzostwa i Puchar Polski seniorów i juniorów.
Ściana wspinaczkowa La Roca - ściana Polskiego Związku Alpinizmu służąca do wspinaczki na czas. Jest to jedyny obiekt w tej części Europy posiadający homologację International Federation of Sport Climbing, będący częścią międzynarodowego projektu Speed and World Record Project. Wyposażona w oficjalny system pomiaru czasu do konkurencji wspinaczki na czas, marki Alge Timing. Konstrukcja ściany jest składana, dzięki czemu możliwe jest ustawienie jej w dowolnym odpowiednio przystosowanym do tego celu miejscu.
Park Wodny przy ul. Piłsudskiego 30 to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów w Tarnowie. Niebanalna architektura, czyste, jasne wnętrza oraz bogaty program użytkowy zachęcają do odwiedzin oraz aktywnego wypoczynku. Obiekt odwiedza ponad ćwierć miliona osób rocznie. Aquapark to także miejsce gdzie corocznie ponad 1000 osób uczy się pływać i doskonalić umiejętności pływackie. W 2010 r. rozbudowany do rozmiarów 5,5 tys. m2.
Tarnowskie kina i teatry zapraszają najmłodszych do spędzania wolnego czasu. Kina oferują cykliczne seanse dla dzieci, a Tarnowski Teatr oraz Centrum Sztuki Mościce (b. Mościckie Centrum Kultury) zapraszają na spektakle teatralne przygotowywane przez swoje bądź też zaproszone zespoły.
Liczne atrakcje dla dzieci sprawiają, że do Tarnowa z pewnością warto się wybrać na rodzinną wycieczkę i dlatego postanowiliśmy przyznać mu Certyfikat "Miasto Przyjazne Dzieciom".