Bez wątpienia, najpopularniejszym sposobem dojazdu do miejsc takich jak Hel, Kuźnica czy Chałupy jest wybranie podróży samochodem. Czy myśleliście jednak o tym, aby zwiedzić te miejsca z pomocą... roweru? W rejonie Półwyspu Helskiego przebiega kilka malowniczych tras rowerowych. To wspaniała atrakcja dla wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od wieku!
Turystyka rowerowa nad morzem zapewnia wspaniałe doznania. Tylko tutaj zobaczymy tak niezwykłą przyrodę i piękne widoki, a do tego można jeszcze połączyć wycieczkę z plażowaniem. W okolicach Półwyspu Helskiego na rowerzystów czekają bardzo ciekawe szlaki z dobrą infrastrukturą, która pozwala w pełni cieszyć się tutejszymi krajobrazami.
Najbardziej popularna trasa rowerowa w tym rejonie zaczyna się w Pucku i biegnie przy Zatoce Puckiej przez Swarzewo Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę aż do Helu. Dzięki niej możemy wygodnie przejechać cały półwysep w izolacji od samochodów. Ścieżka po części wyłożona jest kostką, a po części biegnie przez las.
W wielu miejscach jedzie się nad samym morzem i plażą, można liczyć na wspaniałe widoki. Łączna długość szlaku to 45 km – dla niektórych rodziców z dziećmi zapewne nie jest to wymagająca odległość, zwłaszcza że stopień trudności nie jest wysoki, ale po drodze znajduje się wiele miejsc rekreacyjnych z ławeczkami, stołami czy punktami gastronomicznymi.
Sprawdź również: Półwysep Helski - atrakcje dla dzieci
Można też zatrzymać się na którymś z licznych kempingów czy pensjonatów i w ten sposób urządzić sobie weekendowy wypad. Duże możliwości dają też tramwaje wodne kursujące między Trójmiastem a Jastarnią czy Helem oraz pociągi zatrzymujące się we wszystkich miejscowościach na półwyspie. Dzięki temu każdy jest w stanie dostosować trasę do swoich możliwości i czasu. Czytajcie naszą opinię o wycieczce rowerami na Hel z dziećmi.
Mapa tras rowerowych - Półwysep Helski i okolice
Kliknij w obrazek żeby powiększyć lub pobrać mapę:Mniej znana jest trasa rowerowa między Swarzewem a Krokową, miejscowością znaną z pałacu rodziny von Krockow. Ścieżka ma długość 18 km i wykonana została z asfaltu piaskowego. Co ciekawe, przebiega nasypem kolejowym nieistniejącej już linii Puck-Krokowa. Przygotowano na niej 5 miejsc do odpoczynku w miejscowościach Łebcz, Starzyński Dwór, Kłanino, Sławoszyno oraz w samej Krokowej.
Inne ciekawe trasy biegną z Pucka do nadmorskiego Osłonina przez Rzucewo, w którym mieści się Osada Łowców Fok oraz pałac Jana III Sobieskiego (10 km) oraz do Starzyna przez Mechowo, gdzie znajdują się niezwykłe Groty Mechowskie (15 km).
Kiedy warto jechać rowerem na Półwyspie Helskim?
Warto również zastanowić się nad tym, kiedy warto próbować swoich sił w przejeździe rowerowym na Półwyspie. Otóż według nas, pierwsza okazja do komfortowej jazdy zdarza się już w trakcie majówki. Możemy wtedy skorzystać z dostępności rejsów do Helu i wtedy rozpocząć swoją podróż. Jeżeli zależy wam na komforcie jazdy na rowerze, powinniście decydować się na takie wycieczki maksymalnie do środka czerwca. Dlaczego? W następnych tygodniach nieuniknionym jest spotykanie tłumów turystów, mogących przeszkadzać wam w jeździe przez maszerowanie po ścieżkach rowerowych helskiego półwyspu. Na sam koniec, koniecznie zobaczcie Półwysep Helski z lotu ptaka:Przemierzaliście na rowerach którąś z tras w okolicy Półwyspu Helskiego? Podziwialiście widoki? Prosimy o opinie.