Twierdza Modlin – atrakcje, dojazd, zwiedzanie

Modlin raczej nie kojarzy nam się jako najciekawsze miejsce do wizyty z dziećmi, lecz dziś pokażemy wam, dlaczego powinniście przemyśleć wizytę w tym miejscu! Zapraszamy na nasz artykuł traktujący o Twierdzy Modlin!

Twierdza Modlin - atrakcje

Położenie geograficzne miasta Modlin było niezwykle ważne dla budowy tej twierdzy. Znajduje się ona u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry, przez co już lata temu miejsce to zostało ocenione jako wybitne pod względem obronnym. Sama twierdza zaczęła być budowana w 1806 roku na polecenie samego… Napoleona Bonaparte, który pragnął zabezpieczyć swoje wpływy na terenie ówczesnego Księstwa Warszawskiego i wschodniej części Europy! twierdza modlin historia zwiedzanie atrakcje cennik Wielokrotnie rozbudowywana twierdza w Modlinie ma za sobą niezwykle burzliwą historię, gdyż była ona w rękach aż 4 różnych państw, była czterokrotnie broniona i to w jej pobliżu odbywały się walki polsko-bolszewickie! Nie musimy was już chyba przekonywać, jak duży bagaż historyczny ma to miejsce! Twierdza Modlin obejmuje dziś forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia, które zostały wznoszone w ciągu późnych lat XIX wieku aż do I wojny światowej.  Wewnętrzna część fortów składa się z umocnień ponumerowanych od I do VIII. Przez wiele lat były one rozbudowywane — tak, aby były one maksymalnie na bieżąco z obecną techniką wojskową. twierdza modlin mapa zwiedzanie atrakcje cennik Z czasem do już wzniesionego pierścienia wewnętrznego, dobudowano pierścień wewnętrzny (ponumerowany od IX do XVIII) oraz dzieła pośrednie (od D-1 do D-10). Niestety, nie wszystkie obiekty zostały wzniesione na czas, gdyż ich budowę wstrzymał wybuch I wojny światowej. Nie oznacza to jednak tego, że obecnie zwiedzanie tego miejsca nie oferuje żadnej rozrywki — a wręcz przeciwnie!

Sprawdź również: Warszawa z dzieckiem - najlepsze atrakcje

Zwiedzanie Twierdzy Modlin

Niektórzy z was na pewno docenią to, że twierdzę Modlin można zwiedzać tak naprawdę na dwa różne sposoby! Jeżeli nie interesujecie się dokładnym poznawaniem przeróżnych fortyfikacji, a chcecie poznać tę atrakcję w możliwie najlepszy sposób — zalecamy zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie z asystą przewodnika odbywa się w grupach po uprzednim zarezerwowaniu terminu i dokładnej godziny odwiedzania modlińskiej twierdzy. Wszystkie koszty związane z tą atrakcją znajdziecie w cenniku pod koniec artykułu! Jeżeli chodzi o zwiedzanie samodzielne, należy pamiętać, że będziemy poruszać się po zewnętrznym kręgu fortyfikacji, który został wkomponowany w resztę zabudowań dzielnicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Aby jednak ta wycieczka nie przebiegała w sposób chaotyczny, w trzech miejscach znajdziecie specjalne tablice informacyjne, uniemożliwiające wam zgubienie się. budowle twierdza modlin atrakcje cennik dojazd Pamiętajcie jednak też o tym, że zwiedzanie samodzielne może być znacznie prostsze po wizycie w lokalnym Punkcie Informacji Turystycznej (znajduje się on na ulicy Baśki Murmańskiej 164, tuż za tablicą informacyjną przy ulicy Ledóchowskiego). Odwiedzając ten punkt, uzyskacie pakiet niezbędnych informacji o Twierdzy Modlin, wraz z mapką, ułatwiającą wam poruszanie się po jej elementach. twierdza modlin zwiedzanie atrakcje cennik Nie ważne jednak w jaki sposób zdecydujecie się odwiedzić twierdzę, zalecamy założenie stroju sportowego, umożliwiającego wam komfortowe zwiedzanie i pokonywanie m.in nieutwardzonych dróg. Sprawdź również: 

Gdzie na weekend z Warszawy? Ciekawe miejsca do 150 km

Twierdza Modlin — cennik zwiedzania

  • grupa do 10 osób – 300zł/grupa
  • grupa od 11 do 20 osób – 400zł/grupa
Do kosztów zwiedzania należy również doliczyć opłaty związane z dodatkowymi biletami:
  • Wieża widokowa: 5 zł za osobę
  • Podziemne przejścia: 5zł za osobę
  • Cytadela: 5zł za osobę
  • Muzeum Kampanii Wrześniowej – 4-8zł za osobę

Dojazd i parking Twierdza Modlin

Twierdza Modlin znajduje się na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego. Na terenie zewnętrznych budowli, znajdziemy bezpłatne parkingi, umożliwiające nam komfortowe zaparkowanie i obejrzenie budowli. Jeżeli natomiast chcemy wjechać w teren obwodu wewnętrznego: koszt zaparkowania pojazdu będzie wynosił 5 złotych za pierwszą godzinę i dodatkowe 1 zł za każdą następną rozpoczętą godzinę zegarową.